O czym świadczy przezroczysty katar?

Wiele osób zmagających się z problemami ze zdrowiem zastanawia się, o czym świadczy przezroczysty katar? Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat diagnozowania różnych chorób na podstawie koloru wydzieliny z nosa oraz jej gęstości.

Katar jako objawy choroby

Katar uznawany jest za jeden z objawów choroby i inaczej nazywany jest nieżytem nosa. Zazwyczaj występuje w okresie jesienno-zimowym, gdy odporność człowieka jest osłabiona. Katar pojawiający się u człowieka może mieć różny kolor, a także różną gęstość. To właśnie w zależności od tych czynników najczęściej stawia się diagnozę dotyczącą przyczyn występowania wydzieliny z nosa. Katar może być zarówno wodnisty i bezbarwny, jak i żółty lub zielony oraz gęsty. Obserwacja wydzieliny z nosa oraz zmian jej charakteru jest również istotna w przypadku próby zmniejszenia nieprzyjemnych objawów, ponieważ inne środki zadziałają na katar rzadki, a inne na gęsty.

Zobacz również:  Jak wygląda uczulenie na kosmetyki? - Podstawowe informacje

Alergie

O czym świadczy przezroczysty katar? Bezbarwna wydzielina z nosa może świadczyć przede wszystkim o występowaniu alergii. W tym przypadku wśród dodatkowych objawów można wymienić łzawienie oczu, świąd w obrębie nosa, a także dość uporczywe kichanie. Katar alergiczny bardzo często pojawia się w okresie pylenia roślin. Zazwyczaj nie towarzyszy mu podwyższona temperatura, dlatego z łatwością można odróżnić alergię od infekcji górnych dróg oddechowych. Występowanie przezroczystego kataru może być także odpowiedzią na gwałtowne zmiany temperatury, a także zanieczyszczenie powietrza.

Infekcje

Bezbarwny katar może pojawić się również w przebiegu infekcji, a zwłaszcza na jej początkowym etapie. Ten rodzaj kataru może występować zarówno w infekcjach wirusowych, jak i schorzeniach bakteryjnych. We wczesnej fazie ostrego nieżytu nosa wydzielina jest zazwyczaj dość rzadka oraz bezbarwna. Dopiero wraz z postępem choroby zmienia swoją barwę na żółtą lub zieloną i staje się gęstsza. W przebiegu infekcji wirusowych oraz bakteryjnych katar może być przezroczysty, jednak dzieje się tak jedynie na początku. Następnie zwiększa się liczba leukocytów walczących z infekcją, co może powodować zmianę koloru wydzieliny z nosa. Na podstawie barwy kataru niemożliwe jest określenie, czy infekcja jest wirusowa, czy też bakteryjna.

Zobacz również:  Implanty piersiowe a lot samolotem - to warto wiedzieć

Podsumowanie

Podsumowując, przezroczysty katar może świadczyć o dość zróżnicowanych problemach zdrowotnych. Najczęściej wiąże się z występowaniem alergii, na przykład na pyłki roślin. Jednak może pojawiać się również w przebiegu infekcji wirusowych oraz bakteryjnych, a szczególnie w ich początkowej fazie.