Każdy, kto chce zachować optymalną wagę ciała i dobrą kondycję, zwraca uwagę na wartość kaloryczną spożywanych potraw. Zwłaszcza znaczną wartość energetyczną mają węglowodany, znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego. Nawet warzywa uchodzące za niskokaloryczne, mogą się pod tym względem zmieniać w zależności od sposobu ich przyrządzania. Jak to wygląda w przypadku pomidorów?
Ile cukru jest w pomidorach koktajlowych?
Kaloryczność produktu spożywczego zależy od ilości cukru, czyli sacharozy – jednego z rodzajów węglowodanów. Tego typu cukry proste znajdują się w znacznej ilości w dojrzałych owocach. Wartość energetyczna produktów podawana jest w kilokaloriach (kcal). Średniej wielkości pomidor koktajlowy waży około 10 g. Ponieważ jest malutki, nikt nie ogranicza się do zjedzenia tylko jednego. Sumaryczna wartość kaloryczna pomidorków to:
- 1 pomidor koktajlowy (10 g) – 2 kcal,
- 20 g pomidorów koktajlowych – 4 kcal,
- 50 g – 9 kcal,
- 100 g – 18 kcal.
Jeden gram cukru spożywczego dostarcza 4 kcal. Zatem 10 g cukru zawiera 40 kcal. Łyżeczka cukru (5 g) ma około 20 kcal. A więc 10 dkg pomidorów koktajlowych zawiera mniej niż jedną łyżeczkę cukru.
Jaką zawartość cukru mają pomidory koktajlowe gotowane?
Niektóre warzywa różnią się zawartością cukru w stanie surowym lub po ugotowaniu, np. ziemniaki, buraki, marchew. Zwłaszcza gotowana marchewka nie jest wskazana dla diabetyków, chociaż mogą ją jeść w stanie surowym. A Ile cukru mają pomidory koktajlowe po ugotowaniu?
Pomidory koktajlowe mają dużą zawartość wody. Gdy pod wpływem obróbki termicznej zostanie ona odparowana, zmienia się procentowy stosunek wody do ilości węglowodanów. Tak skoncentrowane pomidory mają w swojej masie więcej cukru niż surowe. Jeśli chce się zachować niskokaloryczną dietę, nie należy gotować ani podsmażać pomidorów koktajlowych. Na przecier można użyć innych gatunków, bo ich koncentrat jest w sosach i zupach zawsze znacznie rozcieńczony wodą.
Czy pomidor jest warzywem?
Tak naprawdę, pomidor jest owocem, ponieważ powstaje z kwiatu i ma nasiona. Zwłaszcza jest to widoczne w pomidorkach koktajlowych przypominających jagody, które są owocami. Jednak w praktyce kulinarnej pomidory zalicza się go do grupy warzyw, które są bazą do przyrządzania głównych potraw. Istnieje wiele odmian pomidorów różniących się wielkością, kształtem lub kolorem.
Najbardziej popularne są pomidory:
- gruntowe – okrągłe, czerwone, o doskonałym smaku i aromacie,
- karłowate – nieco mniejsze, w sprzedaży są połączone szypułkami,
- malinowe – bardzo soczyste o słodkawym smaku,
- koktajlowe – o średnicy około 3 cm, mogą być czerwone, żółte, pomarańczowe.
Owoce najlepiej jeść na surowo. W tej postaci pomidory koktajlowe są smacznym i ozdobnym składnikiem sałatek, dodatkiem do dań mięsnych i rybnych, a przekrojone na połówki doskonale prezentują się na kanapkach.
Pomidory zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Zatem powinny być obecne w codziennym jadłospisie. A pomidory koktajlowe dodatkowo umożliwiają przygotowanie smacznego i kolorowego menu na eleganckie przyjęcie.
mOOtic,pl -