Jak wygląda uczulenie na kosmetyki? – Podstawowe informacje

Każdy choć raz w życiu borykał się z uczuleniem na kosmetyki. Jednym z najczęstszych objawów jest zaczerwieniona skóra. Reakcja alergiczna na konkretny składnik może dawać o sobie znać w zupełnie inny sposób. Jak wygląda uczulenie na kosmetyki? Jakich składników unikać, a jakie warto stosować?

Jak wygląda uczulenie na kosmetyki?

Reakcja alergiczna na kosmetyki wynika z nadwrażliwości skóry na jeden ze składników znajdujących się w preparacie. W zależności od stężenia danej substancji, reakcja może pojawić się tuż po zastosowaniu, a nawet dopiero po kilku użyciach. Ostatnie badania pokazały, że uczulenie na kosmetyki posiada ponad 10% społeczeństwa. Najbardziej narażona na działanie czynników drażniących są osoby cierpiące na problemy dermatologiczne. Jak wygląda uczulenie na kosmetyki?

Wśród najpopularniejszych objawów wymienia się:

  • miejscowy świąd, 
  • zaczerwienienie skóry, rumień,
  • obrzęk, a nawet pęcherze,
  • zmiany skórne, tzw. wyprysk kontaktowy, 
  • łuszczenie się skóry lub jej nadmierne wysuszenie, 
  • pieczenie, 
  • napięcie skóry.
Zobacz również:  Czy nadmierne pocenie się przy małym wysiłku powinno wzbudzic nasz niepokój?

Reakcja uczuleniowa pojawia się najczęściej w miejscu zastosowania kosmetyku. Do najbardziej wrażliwych miejsc zalicza się m.in. policzki, dłonie, a nawet powieki. Zdarzają się jednak przypadki, gdy reakcja alergiczna pojawia się w innych miejscach na ciele. Jakie kosmetyki stosować w przypadku skóry wrażliwej?

Jakich składników unikać?

Aby móc uniknąć pojawienie się reakcji alergicznej, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie składu kosmetyków. Pozwoli to wyeliminować kosmetyki, które mogą negatywnie wpłynąć na wrażliwą skórę, a tym samym doprowadzić do uczulenia.

Rodzaj Opis alergenu 
Preparaty zapachowe Wiele olejków eterycznych staje się przyczyną świądu i zaczerwienionej skóry. Osoby ze skłonnościami do reakcji alergicznych powinny wybierać substancje bezzapachowe.
Barwniki Tworzy się je w procesach chemicznych, dlatego też mogą znacznie podrażniać skórę. Najczęściej występują w farbach do włosów.
Roślinne składniki Uczulenie na kosmetyki ekologiczne zdarza się bardzo często. Wśród naturalnych alergenów często wymienia się nagietek, rumianek i wosk pszczeli.
Metale W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stały się produkty z metali, np. zlotem, cynkiem i srebrem, które nie są wskazane dla wrażliwej skóry.
Konserwanty Głównym zadaniem konserwantów jest zabezpieczenie przed pojawieniem się mikroorganizmów. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn powstania reakcji alergicznej.
Zobacz również:  Co oznacza milczenie faceta po randce?

Skład kosmetyków dla skóry wrażliwej

Na próżno szukać kosmetyku, którego skład byłby całkowicie bezpieczny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka substancji, które są wręcz wskazane dla osób z wrażliwością skórną. Wśród najbardziej polecanych składników wymienia się olejki zwłaszcza z awokado, orzechów makadamia czy masło shea. Ponad to warto zwrócić uwagę czy kosmetyk posiada glicerynę czy pantenol. Warto również rozważyć zakup produktów hipoalergicznych.

Zamiast pytać: jak wygląda uczulenie na kosmetyki? – warto poszukać produktów, które zminimalizują możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.  Dzięki poświęceniu odrobiny czasu na przeczytanie składów, można uniknąć długotrwałej kuracji w przyszłości.