Jak lokata może zwiększyć Twoje oszczędności?

Chcesz zwiększyć swoje oszczędności, ale brakuje Ci wiedzy z zakresu inwestowania? Załóż lokatę bankową – prostą w obsłudze, zapewniającą bezpieczne i pewne zyski. Sprawdźmy, czym w praktyce jest lokata, jak ją założyć i jak wybrać tę, która przyniesie najwięcej korzyści.

Choć wiele narzędzi służących do pomnażania kapitału wymaga fachowej wiedzy z zakresu finansów i inwestowania, istnieją także takie, które pozwalają wygenerować zysk bez wysiłku. Jednym z nich jest lokata terminowa. Czym jest w praktyce?

Czym jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to produkt oszczędnościowy dostępny w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Zakładając lokatę, oddajesz do dyspozycji instytucji finansowej określoną kwotę na wskazany w umowie okres. Po jego zakończeniu instytucja finansowa wypłaca odsetki – Twój zysk z lokaty. W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy).

Co ważne, przez całą długość trwania umowy oszczędności są zamrożone, czyli niedostępne dla deponenta. Choć może on rozwiązać umowę wcześniej, taki ruch będzie skutkował utratą większości lub wszystkich wypracowanych zysków. Choć taka konstrukcja może wydawać się sporą wadą, warto spojrzeć na nią także z innej perspektywy. Wizja utraty zysków z lokaty może być skuteczną motywacją do rezygnacji z impulsywnych wydatków. Zwłaszcza jeśli gromadzisz pieniądze na konkretny cel – wkład własny do wymarzonego M, nowe auto czy remont mieszkania.

Zobacz również:  Co można zyskać na sprzedaży w lombardzie?

Jak założyć lokatę terminową?

Lokatę terminową możesz założyć na kilka sposobów:

  • w oddziale instytucji finansowej,
  • na stronie internetowej instytucji finansowej,
  • w systemie bankowości internetowej,
  • przez bankowość mobilną,
  • przez telefon.

Aby wypełnić wniosek, będziesz potrzebował jedynie dowodu osobistego. Po sfinalizowaniu formalności wpłać na lokatę swoje oszczędności i ciesz się bezpiecznym i pewnym zyskiem!

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Ogromna liczba dostępnych na rynku ofert lokat może przyprawić o istny zawrót głowy. Jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? Dobra lokata terminowa powinna harmonijnie łączyć uniwersalne zalety (np. wysokie oprocentowanie) z konkretnymi, istotnymi dla deponenta walorami (np. możliwość założenia w aplikacji mobilnej). Zanim wybierzesz tę jedyną, porównaj propozycje poszczególnych instytucji finansowych. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  1. Dostępne okresy lokacyjne. Pamiętaj, że jeśli chcesz pomnożyć swoje oszczędności, nie możesz zakończyć umowy przed terminem. Zanim wybierzesz depozyt, zastanów się, na jak długo chcesz zamrozić swój kapitał. Jeśli chcesz zdeponować sporą kwotę, dobrym pomysłem może okazać się założenie kilku lokat o różnej długości. Jeśli nieprzewidziane wydatki zmuszą Cię do likwidacji depozytu, zakończysz tylko jeden – pozostałe wciąż będą dla Ciebie pracować.
  2. Oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie lokaty ma bezpośredni wpływ na kwotę zysku. Powinno być więc jak najwyższe. Analizując wartość oprocentowania, sprawdź, dla jakiej kwoty i jakiego okresu lokacyjnego obowiązuje wskazana przez instytucję finansową wartość. Często zdarza się bowiem, że oprocentowanie (zwłaszcza promocyjne) dotyczy wyłącznie lokat o konkretnych parametrach.
  3. Minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz zdeponować niewielką (np. kilkaset złotych) lub bardzo dużą (np. kilkaset tysięcy złotych) kwotę.
  4. Możliwość założenia lokaty w preferowany przez Ciebie sposób. Chcesz założyć lokatę przez aplikację mobilną, w systemie bankowości internetowej, a może przez telefon? Zanim złożysz wniosek, upewnij się, że będziesz w stanie to zrobić w preferowany przez siebie sposób.
Zobacz również:  Ubezpieczenie na Czasie: Chronienie Przyszłości w Dzisiejszym Świecie

Lokata terminowa pomoże Ci pomnożyć oszczędności w bezpieczny i pewny sposób. Dzięki niej Twoje pieniądze będą zarabiać na siebie nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz.

Opracowano na zlecenie partnera tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa