Agencje opiekunek osób starszych – zalety współpracy

Polacy coraz chętniej podejmują się wykonywania zawodów poza granicami naszego kraju. Zatrudnienie w państwach zachodnich znaleźć można naprawdę łatwo, przede wszystkim dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej oraz innych międzynarodowych struktur. Od dekad najpopularniejszym krajem, w którym Polacy odnajdują pracę, są nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, a jednym z najchętniej obieranych zawodów jest opieka seniorów. Dowiedz się, dla kogo praca w opiece jest idealna oraz czy warto podjąć współpracę z agencją opiekunek osób starszych.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – czy jest to praca dla każdego?

Mogłoby wydawać się, że praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest prozaiczna, przyjemna i łatwa, związana przede wszystkim z wykonywaniem codziennych obowiązków. O ile faktycznie podejmując się tego zawodu nasze zadania w dużej mierze są zadaniami codziennymi, o tyle wykonujemy je nie dla siebie, a dla osoby potrzebującej. Asystujemy w standardowych czynnościach, jednak taka codzienność dla kogoś, kto wymaga pomocy jest znacznie bardziej rozbudowana. Oprócz standardowego planu dnia, jak przygotowanie śniadania, obiadu czy kolacji musimy też pilnować zażywania leków, wykonywania zleconych ćwiczeń. To praca, w której w 100% poświęcamy się osobie potrzebującej, praca ogromnie odpowiedzialna, której nie można zaniedbywać w żadnym calu.

Ze względu na powagę sytuacji, z jakimi opiekunka ma do czynienia każdego dnia, zawód ten powinna wykonywać osoba poczuwająca się do podjęcia zobowiązań wobec drugiej osoby, często decydujących o stopniu codziennego funkcjonowania, zachowania zdrowia i kondycji fizycznej, a także przeżywania jesieni życia. Praca opiekunki osób starszych nie powinna być wykonywana przez osobę, która nie czuje potrzeby niesienia pomocy innym, nie wykazuje naturalnych odruchów związanych z niesieniem pomocy. Nie jest to więc dobry wybór dla osób, które zastanawiają się nad podjęciem pracy wakacyjnej lub sezonowej, w której łatwo i szybko zarobią pieniądze. Nie jest to też dobra okazja na zatrudnienie dla kogoś, kto nie odnajduje się w obcym środowisku. O ile w Niemczech mieszka sporo Polaków, a duża część z nich oferuje pomoc w zaaklimatyzowaniu się nowoprzybyłym rodakom, to należy pamiętać, że tak naprawdę przenosimy swoje życie z Polski – kraju, który wyśmienicie znamy do obcego miejsca, które różni się od naszej ojczyzny nie tylko językiem, kuchnią i religiami, ale także wieloma innymi elementami.

Zobacz również:  Zaborczy co to znaczy - wyjaśnienie i znaczenie słowa

Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka seniorów?

Wiemy już, że dobra opiekunka osób starszych powinna charakteryzować się solidnością, skrupulatnością oraz naturalnym poczuciem niesienia pomocy. Co więcej, opiekunka powinna być też empatyczna i posiadać umiejętność słuchania i wspierania podopiecznego. Często zdarza się, że starsze osoby, którymi się opiekujemy, nie mają już przyjaciół, a rodzina mogła się od nich nieco oddalić. W takich przypadkach pojawia się pustka związana z brakiem bliskich ludzi, z którymi dotychczas senior dzielił się przyjemnymi momentami, ale też problemami i smutkami. Często taką rolę przejmuje właśnie opiekunka, a umiejętność komunikacji i stworzenia więzi między nią, a podopiecznym sprawi, że współpraca zdecydowanie będzie podążać dobrym torem. Stworzenie więzi między opiekunką, a osobą starszą pozwoli poznać jego problemy, często wstydliwe, z którymi boryka się w pewnych momentach swojego życia. Ułatwi to zdecydowanie wiele kwestii, w tym na przykład zmianę diety lub codziennych przyzwyczajeń.

Opiekunka powinna być też kreatywna, aby wprowadzać w codzienność ciekawe sytuacje i aktywności, które pomogą zachować życiową sprawność oraz optymizm seniorowi. Do takich zadań zaliczają się na przykład wspólne spacery i zwiedzanie okolicy, wymiana tradycji, w tym kulinarnych (oczywiście w stopniu zgodnym z zaleceniami lekarza lub dietetyka), a nawet wspólne rozwiązywanie łamigłówek lub oglądanie seriali i filmów. Należy pamiętać, że senior posiada swoje przyzwyczajenia oraz inne potrzeby, w tym chęć spędzania czasu w samotności, a wyrozumiała opiekunka musi to uszanować.

Zobacz również:  Dlaczego warto zainwestować w zatyczki do uszu?

Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech – czy warto podjąć współpracę?

Praca w opiece to nie tylko zobowiązanie wobec drugiej osoby, ale również wobec siebie. Postanawiając podjąć wykonywanie zawodu za granicą zmieniamy zupełnie środowisko i nawet wtedy, gdy wydaje nam się, iż jesteśmy do tego gotowi to może okazać się, że jednak nie udaje nam się sprostać tej obczyźnianej samotności. Wyzwania natury kulturowej są dla niektórych ciężkie psychicznie, dlatego podejmując się pracy poza granicą, nie warto podkładać sobie kolejnych kłód pod nogi. Współpraca z dobrą agencją opiekunek osób starszych zdecydowanie pozwoli uniknąć innych kłopotów, które możemy spotkać podczas podejmowania pracy samodzielnie.

Zastanawiając się jednak nad podpisaniem kontraktu z firmą należy zwrócić uwagę na jej renomę oraz doświadczenie i wybrać tę najlepszą. Polecaną firmą zatrudniająca osoby do opieki w Niemczech jest agencja Arkadia Care. Poza profesjonalnym przygotowaniem kandydatki na opiekunkę seniorów, agencja opiekunek osób starszych Arkadia Care daje wiele innych zalet płynących ze wspólnych działań.

Podstawową korzyścią współpracy z agencją opiekunek osób starszych jest wykonywanie pracy na podstawie umowy. Umowa gwarantuje szereg praw i obowiązków dla zatrudnionej, w tym terminowość wypłat wynagrodzenia, dni wolne od pracy i przede wszystkim legalne ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne. Ponadto osoba zatrudniona ma dostęp do konsultanta, który znając miejscowe prawo, w tym prawo pracy oraz panujące w Niemczech realia, pomaga opiekunce w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów i zapytań.

Współpraca z agencją opiekunek osób starszych to najbezpieczniejszy sposób na podjęcie pracy w Niemczech.