Streetwear w kulturze młodzieżowej – czym się wyróżnia?

Streetwear, czyli moda uliczna, to sposób ubierania się, którego korzeni należy szukać w Ameryce lat 80., a konkretnie – w Nowym Jorku. Charakterystyczne cechy streetwear to luz, swoboda, wygoda oraz przekraczanie zasad i indywidualizm. Inspiracje czerpie między innymi z hip-hopu, punk-rocka, a także kalifornijskich plaż. Łączy wiele stylów, tworząc ponadczasowy pomysł na wygodny, praktyczny ubiór, który pozwala najlepiej wyrazić swoją osobowość. To nie przypadek, że stylizacje streetwear są szczególnie popularne wśród młodych ludzi.

Streetwear – najważniejsze zasady?

Najważniejszą zasadą mody streetwear jest brak zasad. Tworząc stylizacje w tej konwencji, można dać się ponieść swojej kreatywności. Streetwear może łączyć pozornie niepasujące do siebie elementy ubioru – na przykład kontrastowe kolory. Najważniejsze jest, aby w swoim stroju czuć się swobodnie i komfortowo. Uliczne stylizacje zawsze pasują do rozmaitych aktywności uprawianych w przestrzeni miejskiej, jak parkour czy jazda na desce. Nie krępują ruchów i nie uciskają, dzięki czemu są po prostu wygodne.

Z czego składa się stylizacja streetwear?

Warto zaznaczyć, że wiele ubrań streetwear to odzież typu oversize – spodnie z szerokimi nogawkach, obszerne bluzy, duże puchowe kurtki. Dokładnie dopasowana odzież zdecydowanie nie mieści się w tej definicji, bo streetwear uwielbia swobodę. W związku z tym wiele firm produkujących ubrania tego typu rezygnuje z rozróżniania wzorów męskich i damskich. Wiele streetwearowych ciuchów to modele unisex – odpowiednie i dla dziewczyny, i dla chłopaka.

Zobacz również:  Wybierz doskonały materiał na płaszcze w Textilmar - porady dla projektantów i krawców

Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy stroju w stylu streetwear?

  • Sneakersy – wygodne i atrakcyjne wizualnie młodzieżowe buty. Warto mieć kilka par w różnych kolorach i dobierać je do różnych stylizacji. Niektórzy chodzą w nich niemal przez cały rok!
  • Bluza hoodie – obszerna luźna bluza z kapturem zakładana przez głowę lub zapinana na suwak – to typowy element młodzieżowej mody streetwear. Są bardzo uniwersalne – można je nosić zarówno latem, jak i zimą.
  • Czapka bejsbolówka – większość letnich stylizacji streetwear nie może się obyć bez czapki z daszkiem. To charakterystyczne nakrycie głowy nie tylko skutecznie chroni przed słońcem, ale też przykuwa wzrok. Na czapce często znajdują się dobrze widoczne nadruki z logo ulubionych streetwearowych marek. Nieraz czapki streetwear ozdobione są także cekinami, kryształkami lub innymi dodatkami. Zimą najczęściej bejsbolówka jest zastępowana przez beanie, czyli ciepłą, wełnianą czapkę doskonale chroniącą przez chłodem.
  • T-shirt z nadrukiem – im większy i bardziej zaskakujący, tym lepiej. To właśnie koszulki z nadrukiem są czymś, co zapoczątkowało streetwearową modę stojącą w opozycji do mainstreamu.
  • Wygodne spodnie – w zależności od indywidualnych upodobań i pogody za oknem, tworząc streetwearową stylizację, można włożyć dżinsy, bojówki, spodnie dresowe, szorty. Ważne, żeby było wygodnie i komfortowo!
Zobacz również:  Biżuteria jako prezent dla kobiet - dlaczego zawsze się sprawdza i gdzie ją kupować

Streetwear dla młodzieży – to ubranie czy styl życia?

Wiele osób dostrzega w stylizacjach streetwear coś więcej niż sposób na ciekawy, wygodny ubiór. Często za wyborem takich ubrań stoi też szereg uniwersalnych wartości – umiłowanie wolności, indywidualizmu, kreatywności, przełamywania schematów. Streetwear jest ponadczasowy, inkluzywny i atrakcyjny dla wszystkich grup społecznych. Nikogo nie piętnuje, nie wyklucza i nie wyśmiewa. Wręcz zachęca do eksperymentów i poszukiwania własnej drogi, docenia niezależność. Właśnie z tych powodów nie powinno nikogo dziwić, że tak bardzo inspiruje właśnie młodzież.

Chcesz zobaczyć ciekawe stylizacje streetwear? Sprawdź nową kolekcję 2005!