Wciągarka a wciągnik – podobieństwa i różnice

Istnieje wiele różnych typów urządzeń dźwignicowych, nazywanych zamiennie urządzeniami transportu bliskiego, UTB. Chociaż oba te urządzenia stanowią element konstrukcyjny suwnic, to można je również używać samodzielnie w różnych branżach przemysłowych. Definicja określa je jako dźwignice, których zadaniem jest podniesienie ładunku w płaszczyźnie pionowej.

Gdzie znajdują zastosowanie wciągarki i wciągniki?

Oba urządzenia można z powodzeniem stosować zamiennie i działają na takiej samej zasadzie. Tak samo podobny jest zakres zastosowania, przede wszystkim w różnych gałęziach produkcji przemysłowej. Spotykamy je również powszechnie w magazynach, na placach budowy, w leśnictwie oraz w warsztatach zajmujących się naprawą samochodów i innych pojazdów mechanicznych.

Czym jest wciągarka, a czym wciągnik?

Pomiędzy tymi dwoma urządzeniami transportu bliskiego istnieje więcej podobieństw niż różnic, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zastosowaniu któregoś z nich, warto dokładnie dowiedzieć się, czym jest wciągarka, a czym wciągnik. Specjaliści z ALSO Holding definiują je następująco:

Wciągarki

Rozróżniamy dwa ich podstawowe typy, linowe i łańcuchowe. Wciągarka łańcuchowa wykorzystuje w pracy aż dwa łańcuchy, ręczny i podnoszący. Pierwszy jest wyciągany przez obsługę urządzenia, a jego zadaniem jest podnoszenie ciężkiego ładunku. Łańcuch podnoszący ma na końcu chwytak, najczęściej hak, do którego zaczepia się ładunek, wciągarka jest też wyposażona w skuteczne systemy bezpieczeństwa przeciwdziałające odczepieniu się ładunku.

Zobacz również:  Jakie kryteria wybrać dla dobrej usługi archiwizacji dokumentów?

Jeśli zaś chodzi o model linowy, to jego cechą charakterystyczną jest rama nośna, stała lub jezdna. Do niej montuje się wał, obracany zazwyczaj silnikiem elektrycznym, na który podczas pracy jest nawijana lina z chwytakiem utrzymującym ładunek. Wciągarki mogą być obsługiwane ręcznie, tak, jak niewielkie modele używane w warsztatach mechanicznych, czy magazynach, lecz w przemyśle i transporcie znajdują zastosowanie prawie wyłącznie modele elektryczne.

Wciągniki

Różniące się od wciągarek bardziej zwartą, można powiedzieć, że wręcz kompaktową budową, co znacznie ułatwia ich montaż nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie sprawi więc problemu umieszczenie ich na wózkach jezdnych, które poruszają się np. po torach jezdnych zamontowanych do konstrukcji dachowej hali produkcyjnej czy magazynu.

Zobacz również:  Krzesło do restauracji - jakie modele wybrać, aby stworzyć przytulne miejsce dla gości

Wciągniki także wykorzystują do ponoszenia ładunków cięgna łańcuchowe albo linowe, wyposażone w podobne chwytaki. Mogą być napędzane ręcznie, lecz bardziej funkcjonalne i wydajne są modele z napędem hydraulicznym lub elektrycznym, umożliwiające podnoszenie znacznie większych ciężarów.

W jaki sposób dobrać wciągarki i wciągniki do swoich potrzeb?

Jak widać po opisach obu urządzeń dźwignicowych, najważniejszą różnicą między nimi jest rama nośna niezbędna do pracy wciągarek. Warto także dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać je do swoich potrzeb, a eksperci ALSO Holding zalecają zwrócić uwagę na:

  • rodzaj pracy, jaką mają wykonywać;
  • miejsce pracy, decydujące między innymi o klasie szczelności urządzenia;
  • sposób i warunki do montażu;
  • ciężary, jakie będą musiały przenosić;
  • wysokość podnoszenia i prędkość przemieszczania ładunku;
  • rodzaj zasilania, silnikiem elektrycznym lub instalacją hydrauliczną.

Wiele tego typu urządzeń podlegają jednocześnie nadzorowi UDT, czyli Urzędu Dozoru Technicznego. Trzeba je więc poddawać okresowym badaniom technicznym, wykonywanym wyłącznie przez konserwatora z uprawnieniami UDT.