Istnieje wiele różnych typów urządzeń dźwignicowych, nazywanych zamiennie urządzeniami transportu bliskiego, UTB. Chociaż oba te urządzenia stanowią element konstrukcyjny suwnic, to można je również używać samodzielnie w różnych branżach przemysłowych. Definicja określa je jako dźwignice, których zadaniem jest podniesienie ładunku w płaszczyźnie pionowej.
Gdzie znajdują zastosowanie wciągarki i wciągniki?
Oba urządzenia można z powodzeniem stosować zamiennie i działają na takiej samej zasadzie. Tak samo podobny jest zakres zastosowania, przede wszystkim w różnych gałęziach produkcji przemysłowej. Spotykamy je również powszechnie w magazynach, na placach budowy, w leśnictwie oraz w warsztatach zajmujących się naprawą samochodów i innych pojazdów mechanicznych.
Czym jest wciągarka, a czym wciągnik?
Pomiędzy tymi dwoma urządzeniami transportu bliskiego istnieje więcej podobieństw niż różnic, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zastosowaniu któregoś z nich, warto dokładnie dowiedzieć się, czym jest wciągarka, a czym wciągnik. Specjaliści z ALSO Holding definiują je następująco:
Wciągarki
Rozróżniamy dwa ich podstawowe typy, linowe i łańcuchowe. Wciągarka łańcuchowa wykorzystuje w pracy aż dwa łańcuchy, ręczny i podnoszący. Pierwszy jest wyciągany przez obsługę urządzenia, a jego zadaniem jest podnoszenie ciężkiego ładunku. Łańcuch podnoszący ma na końcu chwytak, najczęściej hak, do którego zaczepia się ładunek, wciągarka jest też wyposażona w skuteczne systemy bezpieczeństwa przeciwdziałające odczepieniu się ładunku.
Jeśli zaś chodzi o model linowy, to jego cechą charakterystyczną jest rama nośna, stała lub jezdna. Do niej montuje się wał, obracany zazwyczaj silnikiem elektrycznym, na który podczas pracy jest nawijana lina z chwytakiem utrzymującym ładunek. Wciągarki mogą być obsługiwane ręcznie, tak, jak niewielkie modele używane w warsztatach mechanicznych, czy magazynach, lecz w przemyśle i transporcie znajdują zastosowanie prawie wyłącznie modele elektryczne.
Wciągniki
Różniące się od wciągarek bardziej zwartą, można powiedzieć, że wręcz kompaktową budową, co znacznie ułatwia ich montaż nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie sprawi więc problemu umieszczenie ich na wózkach jezdnych, które poruszają się np. po torach jezdnych zamontowanych do konstrukcji dachowej hali produkcyjnej czy magazynu.
Wciągniki także wykorzystują do ponoszenia ładunków cięgna łańcuchowe albo linowe, wyposażone w podobne chwytaki. Mogą być napędzane ręcznie, lecz bardziej funkcjonalne i wydajne są modele z napędem hydraulicznym lub elektrycznym, umożliwiające podnoszenie znacznie większych ciężarów.
W jaki sposób dobrać wciągarki i wciągniki do swoich potrzeb?
Jak widać po opisach obu urządzeń dźwignicowych, najważniejszą różnicą między nimi jest rama nośna niezbędna do pracy wciągarek. Warto także dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać je do swoich potrzeb, a eksperci ALSO Holding zalecają zwrócić uwagę na:
- rodzaj pracy, jaką mają wykonywać;
- miejsce pracy, decydujące między innymi o klasie szczelności urządzenia;
- sposób i warunki do montażu;
- ciężary, jakie będą musiały przenosić;
- wysokość podnoszenia i prędkość przemieszczania ładunku;
- rodzaj zasilania, silnikiem elektrycznym lub instalacją hydrauliczną.
Wiele tego typu urządzeń podlegają jednocześnie nadzorowi UDT, czyli Urzędu Dozoru Technicznego. Trzeba je więc poddawać okresowym badaniom technicznym, wykonywanym wyłącznie przez konserwatora z uprawnieniami UDT.
mOOtic,pl -