Regulacja okien na zimę — czy to ma sens?

W sieci można znaleźć wiele poradników dotyczących regulowania okien w chłodniejszych miesiącach roku. Jest w nich mowa o ustawienia w oknach tzw. trybu zimowego, aby poprawić ich szczelność. Czy takie działanie rzeczywiście jest wskazane? A może wręcz przeciwnie? Sprawdzamy!

Regulacja okien — po pierwsze instrukcja obsługi

Zanim skorzystasz z jednego z poradników zamieszczonego w sieci lub w mediach społecznościowych i przestawisz swoje okna w „tryb zimowy”, zacznij od zajrzenia do instrukcji obsługi. Producenci okien, których szeroką ofertę znajdziesz np. na stronie www.oknans.pl, zawsze dołączają do swoich produktów wskazówki dotyczące ich użytkowania.

Skorzystanie z instrukcji jest kluczowe przed rozpoczęciem wykonywania jakichkolwiek działań związanych ze zmianą ustawień w stolarce okiennej. Pamiętaj, że każde okna mogą działać nieco inaczej. Jeśli zlekceważysz zalecenia producenta, możesz po prostu uszkodzić mechanizm.

Tryb zima-lato w okna — czy rzeczywiście istnieje?

Producenci okien wyjaśniają, że używanie określenia tryb zimowy i letni w odniesieniu do okien jest mitem. Rzeczywiście każde nowoczesne okno jest wyposażone w mechanizm, który umożliwia regulowanie docisku na okuciach (czyli przylegania uszczelek do ramy okna).

Wbrew licznym treściom prezentowanym w sieci ten mechanizm wcale nie służy jednak do częstej regulacji wraz ze zmieniającą się temperaturą na zewnątrz. Co więcej, regularne „przełączanie trybów”, czyli przestawianie elementów ryglujących za pomocą klucza imbusowego, może być dla okien szkodliwe.

Zobacz również:  Bezprzewodowy sterownik SALUS 091FLRF V2 – do czego jest potrzebny?

Warto również wiedzieć, że nie każde okno plastikowe jest wyposażone w mechanizm regulacji docisku. W starszych modelach często nie ma takiej funkcji.

Dlaczego przestawianie okien w „tryb zimowy” to błąd?

Nieumiejętnie manipulowanie przy ramach okiennych na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku w postaci poprawy szczelności i obniżenia domowych rachunków. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

  • Częste regulowanie okien zużywa okucia — jeśli ustawisz zbyt dużą szczelność, czyli zbyt mocny docisk okna do ramy, możesz doprowadzić do degradacji okuć. Okna w konsekwencji staną się nieszczelne, a klamki obluzowane.
  • Manipulowanie przy mechanizmie dociskowym zużywa uszczelkę — zimą uszczelka twardnieje w wyniku działania niskiej temperatury. Jeśli wówczas zostanie bardzo mocno dociśnięta, straci swoje właściwości.
  • Przestawianie okien niszczy rolki ryglujące — jeśli będziesz regularnie zmieniać ustawienia okien, rolki staną się zbyt luźne. Przy otwieraniu i zamykaniu okien będą się samoistnie przestawiać.

Podsumowując — zanim skorzystasz z porad internetowych „specjalistów”, zastanów się, czy warto. Sezonowa zmiana ustawień okna może,  sprawić Ci kłopoty, zamiast dać spodziewane korzyści.

Zobacz również:  Jak znaleźć idealne mieszkanie z rynku wtórnego? Kompletny poradnik

Tryb zimowy w oknach

Czy da się wyregulować okna? Jak to zrobić?

Choć samodzielne przestawianie okien nie jest zalecane, nie oznacza to, że wcale nie można poprawić ich szczelności. Problem chłodnego powietrza „ciągnącego” od strony okna jest zauważalny zwłaszcza zimą. Co warto wtedy zrobić?

Najlepszym wyborem jest skonsultowanie się ze specjalistami, którzy wyregulują okno w sposób profesjonalny i zgodny z zaleceniami producenta. Taka usługa nie jest czasochłonna oraz przeważnie nie kosztuje bardzo dużo. Daje natomiast pewność, że regulacja została przeprowadzona prawidłowo i przyniesie oczekiwane korzyści.

Regulacja okien na zimę — o tym warto pamiętać!

Zmiana ustawień szczelności okien to rzeczywista funkcjonalność, która istnieje w większości nowoczesnych okien. Należy jednak korzystać z niej rozsądnie, czyli:

  • sprawdzić wskazówki w instrukcji obsługi;
  • nie zmieniać ustawień wraz ze zmieniającymi się porami roku — dobrze wyregulowane okna są zawsze szczelne, więc tego nie potrzebują;
  • regulowanie okien zlecać profesjonalistom;
  • pamiętać o konserwacji okien zalecanej przez producenta lub sprzedawcę;
  • zachować rozsądny sceptycyzm w odniesieniu do porad i tutoriali w Internecie.

Pamiętaj również, że nawet najbardziej szczelne okna nie zminimalizują do zera strat ciepła. Ważne są również same szyby oraz jakość uszczelek.