Siatki ślimakowe lub panele są dwoma popularnymi sposobami na grodzenie naszych działek. Ale jest też trzecia opcja mianowicie siatka leśna. Czasem nie chcemy grodzić działki siatka ślimakową lub panelami. Może to być spowodowane różnymi czynnikami – na przykład koszt ogrodzenia. Siatki leśne ( zwane też autostradowymi ) są zdecydowanie tańsze od ogrodzenia z paneli ogrodzeniowych czy też ogrodzenia z siatki ślimakowej. Kolejnym czynnikiem może być konieczność wykonania ogrodzenia tymczasowego terenu placu budowy. Możemy też grodzić duże działki poza miastem w tani i prosty sposób siatką leśną, kolejnym przykładem może być hodowla zwierząt i ochrona naszych sadów przed dzikimi zwierzętami np. dzikami.
Określenie siatka leśna pochodzi od miejsca jej częstego stosowania. Czyli ogradzamy nią zazwyczaj tereny leśne lub duże obszary położone przy lasach. Powstrzymuje ona dzikie zwierzęta przed dostaniem się na naszą działkę, Jej drugie określenie czyli siatka autostradowa wzięła się z kolei od drugiego miejsca jej popularnego stosowania. Siatka autostradowa jest stosowana przy drogach szybkiego ruchu i przy autostradach. Zabezpiecza to kierowców przed kolizjami ze zwierzętami. Także wiemy już, skąd ten typ siatki wziął swoją nazwę.
Poznajmy bliżej nasze siatki leśne (autostradowe)
Cechy wspólne siatek leśnych
1. Oczka siatki leśnej są zdecydowanie większe od oczek w siatce ślimakowej czy w panelach. Mają one szerokość 15 lub 30 cm. (30 cm polecana jest na tymczasowe ogrodzenia placów budowy) Podczas gdy duże oczka w siatce ślimakowej to 70 mm lub 70 X200 mm w przypadku paneli ogrodzeniowych.
2. Siatki leśne są wykonywane z drutu ocynkowanego. Dzięki temu są one odporne na warunki atmosferyczne przede wszystkim deszcz. Dzięki temu, że te siatki są z drutu ocynkowanego posłużą nam przez wiele lat.
3. Ilość metrów w rolce siatki leśnej to 50 lub czasem 25 mb. Najczęściej mamy do czynienia z rolkami o długości 50 mb. ( siatki leśne w rolkach mniejszych, czyli 25 mb są jeszcze rzadkie, ale najbardziej popularne typy siatki leśnej można już czasem spotkać na składach budowlanych)
Kluczowe różnice w siatkach leśnych:
1. Grubość drutów z jakich wykonane są siatki leśne – Siatka leśna jest wykonywana z dwóch drutów o różnej grubości. Druty górny i dolny są wykonane z grubszego drutu, natomiast druty wewnętrzne są wykonane z cieńszego drutu. Najbardziej popularne są dwa typy drutów, dwa zestawy drutów wykorzystywane do produkcji siatek leśnych. Pierwszy zestaw, standardowy to druty skrajne o grubości 2,5 mm i druty wypełniające 2 mm. Oraz drugi zestaw, lekka siatka leśna wykonywana jest z drutów o grubości 2 mm i 1,6 mm.
2. Drugą wyraźną różnicą będzie zagęszczenie siatki leśnej. Siatka leśna może mieć różną ilość drutów poziomych. Najczęściej, gdy mamy oznaczenia siatki leśnej to składa się ono z trzech cyfr. Pierwsza to wysokość w cm, druga cyfra to ilość drutów poziomych (zagęszczenie) i trzecia cyfra to odległość między drutami pionowymi. A więc rzadkie siatki mają drugą cyfrę np. 14 lub 10. To wiadomo, że siatka jest rzadka. Z kolei siatki gęste będą mieć cyfrę 20 lub 23. Najmniejsze oczka jakie spotykamy w siatkach leśnych to 5X15 cm, wraz z wysokością oczka stają się większe i mają wymiary 10X15, 15X15 i 20X15 cm.
3. Wysokość siatki leśnej – Najczęściej stosowane są siatki o wysokości 1,5 i 1,6 metra. Ale inne typy siatek leśnych mogą mieć 1 metr wysokości, 1,2 metra i nawet więcej bo siatki leśne mogą mieć nawet 2 metry.
Poznaliśmy bliżej siatki, które bardzo dobrze sprawdzające się gdy chcemy ogrodzić plac budowy, ale też pastwisko, sad lub działkę poza miastem. Siatki leśne są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem a mimo to trwałym, odpornym na korozję przez wiele lat materiałem na ogrodzenie.
mOOtic,pl -