Z nadciśnieniem zmaga się coraz większa liczba populacji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że można sobie pomóc poprzez picie wody. Jak się okazuje, ma zbawienny wpływ na cały organizm również na regulację ciśnienia tętniczego.
Problem z wysokim ciśnieniem może dotyczyć każdego. Ponadto ze względu na charakter cywilizacyjny tej choroby jest coraz częściej wykrywana również u młodych osób. Co więcej, nieleczona może spowodować szereg zmian w organizmie m.in. w nerkach, układzie krwionośnym, sercu, a nawet w narządzie wzroku prowadząc do poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń. Dlatego nie należy jej bagatelizować. Jak wiadomo, picie odpowiedniej ilości wody wpływa zbawiennie na cały organizm tylko czy picie wody może obniżyć ciśnienie krwi? Warto poznać odpowiedź na to pytanie, gdyż jest to jeden z najprostszych i naturalnych sposobów na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego.
Czym jest nadciśnienie?
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi. Za takie uznaje się pomiar powyżej 140/90 mm Hg i więcej. Ze względu na swój charakter najczęściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych i często ma swoje podłoże w prowadzonym stylu życia. Oczywiście czynniki je wywołujące mogą być różne od samoistnego wystąpienia, przez predyspozycje genetyczne po otyłość i brak aktywności fizycznej. Niemniej jednak zawsze jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Dlatego nie należy bagatelizować objawów świadczących o jej obecności. Najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Jak się objawia nadciśnienie?
Objawy wysokiego ciśnienia mogą być różne. Czasami bywają mylone z prowadzonym trybem życia lub niezauważalne co utrudnia diagnostykę. Dlatego wszelkie niepokojące symptomy warto konsultować ze swoim lekarzem. Co więcej, przed wizytą warto przez parę dni mierzyć ciśnienie krwi o stałej porze i zapisywać otrzymane wyniki. W ten sposób specjalista będzie miał lepszy obraz problemu i jego skali. Do częstych objawów nadciśnienia można zaliczyć m.in.:
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- nadmierną potliwość,
- kołatanie serca,
- osłabienie,
- nudności i wymioty,
- zmniejszoną sprawność fizyczną i psychiczną,
- uderzenia gorąca i zaczerwienienie twarzy.
Czy picie wody obniża ciśnienie krwi i w jaki sposobów?
Woda ma korzystny wpływ na cały organizm. Wspomaga odchudzanie, poprawia trawienie, redukuje cholesterol, poprawia wygląd skóry i ma dobroczynny wpływ na pracę wątroby. Jednak czy picie wody może obniżyć ciśnienie? Jak się okazuje, również w przypadku tego problemu woda jest nieoceniona. Naturalne nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko sztywności tętnic i reguluje ciśnienie tętnicze. Co więcej, zmniejsza ilość sodu w organizmie, który przyczynia się do podwyższenia ciśnienia. Dlatego tak ważne jest pozbywanie się go wraz z moczem, w czym pomaga picie dużej ilości wody. Zatem regularne picie zalecanej dziennej ilości wody zmniejsza ryzyko powstawania takich chorób jak miażdżyca czy też nadciśnienie. Reguluje również poziom ciśnienia, utrzymując je na prawidłowym poziomie. Oczywiście należy pamiętać, że przy wysokim ciśnieniu oprócz zdrowej diety i dużej ilości wody konieczne jest wdrożenie odpowiedniej kuracji farmakologicznej.
Jak pić wodę, aby obniżyć ciśnienie?
Przede wszystkim należy pamiętać o regularności. Tylko codzienne nawodnienie odpowiednią ilością wody może przynieść korzystne efekty i obniżyć ciśnienie krwi. Przy czym lepiej wyeliminować z diety słodkie napoje i alkohol, które jedynie odwadniają i zwiększają ryzyko cukrzycy. Ogólne zapotrzebowanie na wodę ze względu na płeć wygląda następująco:
Oczywiście istotna jest również budowa ciała i prowadzony tryb życia. Osoby uprawiające sport mają większe zapotrzebowanie, gdyż pozbywają się wody wraz z potem. Również latem zaleca się zwiększenie wypijanej ilości wody. Warto także pamiętać, żeby płyny uzupełniać przez cały dzień. Zbyt szybkie wypicie dużej ilości wody grozi przewodnieniem mogącym doprowadzić nawet do śmierci.
Dodatki do wody — czy woda z cytryną obniża ciśnienie krwi?
Zwolennicy picia wody z cytryną mogą zastanawiać czy pomaga ona również przy nadciśnieniu. Ten napój ma wiele cennych właściwości takich jak:
- wspomaganie odchudzania,
- pozbywanie się toksyn z organizmu,
- ochrona przed wrzodami żolądka,
- obniżenie cholesterolu,
- chroni organizm przed zakwaszeniem.
Jednak czy woda z cytryną obniża ciśnienie krwi? Ze względu na większą ilość elektrolitów lepiej nawadniania organizm niż zwykła woda. Co więcej, cytryna zawiera potas i flawonoidy, które regulują ciśnienie krwi. Zatem codzienne wypijanie szklanki wody z cytryną jak najbardziej może obniżyć ciśnienie krwi i pomóc utrzymać je na prawidłowym poziomie. Takie działanie ma również czosnek, cebula, a nawet rzodkiewka.
Zdrowa dieta i woda to podstawa w walce z nadciśnieniem
Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie go w granicach normy. Do tego celu konieczna jest wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jednak to nie wszystko. Przy problemach z ciśnieniem należy również zadbać o zdrową dietę, odpowiednie nawodnienie i ruch, dzięki czemu będzie można kontrolować swoje ciśnienie krwi i czuć się lepiej.
mOOtic,pl -