Jak sobie radzić z przedwczesnym wytryskiem – przegląd najskuteczniejszych sposobów

Przedwczesny wytrysk to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn. Niezależnie od tego, czy doprowadził do niego regularny stosunek seksualny, robienie loda, czy też jakakolwiek inna czynność – jest on zawsze zdarzeniem krępującym i nieprzyjemnym. Pojawia się więc pytanie: czy istnieją sposoby na powstrzymanie przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem ejakulacji, które wystąpić może nawet po niewielkiej stymulacji seksualnej. Polega ono na zbyt wczesnej ejakulacji, przez co stosunek seksualny może okazać się mało satysfakcjonujący, a powtarzające się przedwczesne wytryski prowadzić mogą także do pogorszenia się kondycji psychicznej pacjenta.

Pomimo tego, iż jest to sytuacja kłopotliwa, podkreślić należy, że problem ten dotyczy zaskakująco dużej grupy mężczyzn, a jego przyczyny mogą mieć bardzo różne podłoże. Warto pamiętać o tym, że przedwczesny wytrysk w niektórych przypadkach może być objawem poważniejszej choroby – po zaobserwowaniu u siebie takiego objawu warto zasięgnąć więc konsultacji lekarskiej.

Zaobserwować można trzy postacie przedwczesnej ejakulacji, klasyfikowane na podstawie IELt (wewnątrzpochwowego czasu opóźnienia ejakulacji).

  • postać łagodna – IELT 30-60s
  • postać umiarkowania – IELT 15-30s
  • postać ostra – IELT poniżej 15 s

Jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem? Konieczne badania lekarskie.

Odpowiadając na pytanie “jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem” podkreślić należy, że absolutnie nie wolno lekceważyć konieczności konsultacji lekarskiej. Niestety, wielu panów, zawstydzonych dolegliwościami, decyduje się na właśnie taki krok. Tymczasem zaburzenie wytrysku to nie zawsze tylko przykra dolegliwość, która pojawić się może np. podczas seksu oralnego. Może się bowiem okazać, że zbyt szybka ejakulacja jest jednym z objawów poważnych schorzeń, jak na przykład cukrzyca, czy też nadczynność tarczycy.

Oczywiście, problemy z przedwczesnym wytryskiem doprowadzić mogą też do pogorszenia samopoczucia psychicznego – problemów ze wzwodem, strachu przed kolejnymi zbliżeniami, czy też utraty poczucia własnej wartości.

Zobacz również:  Korzyści zdrowotne wynikające z wody z cytryną na czczo

Kilka skutecznych sposobów na to, jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem

Istnieje kilka sposobów na to, jak sobie radzić z przedwczesnym wytryskiem. Przeanalizujemy teraz po kolei najważniejsze z dostępnych opcji.

  • Pierwszym ze sposobów jest zastosowanie lekarstw dostępnych bez recepty. Są to środki, które cechują się działaniem zmniejszającym wrażliwość penisa na zewnętrzne bodźce i działające miejscowo znieczulająco. Sprawia to, że stosunek seksualny może trwać dłużej bez pojawienia się ejakulacji. Zazwyczaj środki takie wystarczy wetrzeć w żołądź penisa na ok. 10-20 minut przed rozpoczęciem stosunku.
  • Kolejną metodą na poradzenie sobie z przedwczesnym wytryskiem jest skorzystanie z porady lekarskiej i zapisanych przez specjalistę leków. Lekarstwa na receptę to przede wszystkim medykamenty należące do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Przykładami takich lekarstw mogą być specyfiki zawierające dapoksetynę. Bardzo dużą skutecznością cechują się także sertralina, oraz paroksetyna.
  • Aby uwolnić się od przedwczesnych wytrysków podczas stosunku oralnego i nie tylko należy jednak wiedzieć, że w celu zmaksymalizowania efektów terapeutyczne powyżej opisywanych preparatów koniecznym może okazać się wdrożenie odpowiednich ćwiczeń. Duża skutecznością cechują się ćwiczenia APE, polegające na regularnych masażach, sterowaniu wyobraźnią, a także treningu przy pomocy partnerki. Również metoda start-stop, polegająca na przerwaniu stymulacji tuż przed wytryskiem okazuje się naprawdę skuteczna.
Zobacz również:  Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze przyczyny

Psychoterapia jako sposób na skuteczne poradzenie sobie ze zbyt wczesnym wytryskiem

Jak się okazuje bardzo skutecznym sposobem na to, jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem może być odpowiednio poprowadzona psychoterapia. Powinna ona być ukierunkowana na poznanie psycho emocjonalnych przyczyn zaburzenia i złagodzenie ich. Przyczyną problemów z wytryskiem u mężczyzn w różnym wieku stosunkowo często okazują się być bowiem dolegliwości takie, jak nerwica lękowa, depresja, oraz traumatyczne doznania seksualne z przeszłości. Warto rozważyć także terapię dla par – dzięki temu, iż wezmą w niej udział obie strony związku, możliwe jest dzięki niej także złagodzenie ewentualnych konfliktów małżeńskich, które mogą powodować lub potęgować problemy ze zbyt wczesnym wytryskiem.

Podsumowanie

Pomimo faktu, iż zbyt wczesny wytrysk jest wstydliwym problemem, nie należy ignorować tej dolegliwości. Istnieją bowiem skuteczne metody terapii, a kontakt z lekarzem specjalistą pozwoli wykluczyć poważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy. Pozwoli ona też wyznaczyć pierwotną przyczynę tego rodzaju kłopotów zdrowotnych.