Jak odetkać zatkany nos i zatoki? Najlepsze sposoby

Wiele osób zmagających się z infekcją zastanawia się, jak odetkać zatkany nos i zatoki? Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi sposobami na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.

Zatkany nos i zatoki

Choroby zatok to jedne z najczęściej występujących infekcji. Mogą być powodowane zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Wśród typowych objawów zapalenia zatok można wyszczególnić przede wszystkim zatkany nos, co stanowi spory dyskomfort dla osoby chorej oraz utrudnia jej oddychanie. Zatkany nos w przebiegu zapalenia zatok może się także wiązać z występowaniem kataru w różnej postaci. W przypadku zatkanego nosa i zatok może pojawiać się również uporczywy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu. Podczas infekcji możliwe jest także odczuwanie zaburzeń węchu.

Inhalacje

Jak odetkać zatkany nos i zatoki? Wśród najlepszych sposobów na zatkany nos i zatoki można wskazać przede wszystkim wykonywanie inhalacji. Inhalacje mogą być przeprowadzane w sposób tradycyjny, który polega na nachylaniu się nad miską z gorącą wodą. Do inhalacji warto dodać olejki eteryczne, które będą miały przeciwzapalne działanie. Inhalacje w pozytywny sposób wpłyną na nawilżenie dróg oddechowych, a także ułatwią usuwanie zalegającej wydzieliny. Do wykonywania inhalacji można również używać specjalnych inhalatorów, które są dostępne w aptekach. W tym przypadku doskonale sprawdzą się na przykład inhalacje wykonywane z soli fizjologicznej.

Zobacz również:  Czy nadmierne pocenie się przy małym wysiłku powinno wzbudzic nasz niepokój?

Lecznicze okłady

Wśród najlepszych sposobów na oczyszczenie nosa i zatok można wskazać także stosowanie leczniczych okładów. Ciepłe okłady najlepiej sprawdzą się podczas występowania bólu u nasady nosa. Okłady można stosować w dość zróżnicowanych formach. Szczególnie polecane są kompresy z ciepłą solą leczniczą, które są dostępne w aptekach. Podczas stosowania tego rodzaju kompresów wydzielają się związki jodu i bromu, które w skuteczny sposób oczyszczają nos oraz zwiększają drożność zatok. Jednak wystarczające będzie również zastosowanie w formie okładów ciepłych ręczników położonych na czoło.

Nawodnienie

Podczas infekcji zatok szczególnie powinno się również dbać o nawodnienie organizmu. Jest to niezbędny element kuracji zatok, ponieważ regularne picie wody umożliwia rozrzedzenie wydzieliny, która zalega w zatokach i górnych drogach oddechowych. Dzięki uzupełnianiu płynów możliwe staje się udrożnienie nosa oraz zatok. Dodatkowo spożywane płyny wpływają na nawilżenie śluzówki, co może zapobiegać pojawianiu się kolejnych stanów zapalnych.

Zobacz również:  Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze przyczyny

Podsumowanie

Podsumowując, bardzo często infekcje wiążą się z zatkaniem nosa oraz zatok, co bywa dość problematyczne dla osoby chorej. Jednak istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich można wskazać przede wszystkim dbanie o optymalny poziom nawodnienia, a także stosowanie leczniczych okładów oraz inhalacji.