Mięta i jej właściwości, znane już od wielu lat

Czy mięta pomaga na przeziębienie?

Mięta to jedna z roślin, które już od wielu lat znajdują się w bieżącym użyciu w wielu gospodarstwach domowych. Dzisiaj używa się jej jako dodatek do letnich lemoniad, przynoszących orzeźwienie. Nie można jednak zapomnieć o jej właściwościach leczniczych. To na niej bazowało wiele starszych pokoleń, jeżeli chodzi o leczenie różnego rodzaju infekcji.

Mięta w różnej formie

Czy mięta pomaga na przeziębienie? Oczywiście, że tak. Dowodem na potwierdzenie tej teorii może być m.in. ten fakt, że w aptekach znaleźć można różnego rodzaju preparaty medyczne, jakie w swoim składzie posiadają m.in. olejek miętowy.

Jest to roślina, która pomaga na różne dolegliwości i problemy zdrowotne. Mowa tutaj o:

  • problemach z trawieniem (m.in. kropelki doustne),
  • problemach drogami oddechowymi (inhalacje na bazie mięty),
  • wsparcie dla odporności (w szczególności, jeżeli mowa jest o jej podniesieniu),
  • problemy z migreną i bólami mięśniowymi (okłady z mięty),
  • problemy z układem nerwowym (napary herbaciane bazujące na wyciągach z mięty)
  • dbałość o uzębienie (pasty bazujące na wyciągach z mięty).
Zobacz również:  Co może oznaczać suchość w jamie ustnej i pieczenie języka?

Zalety mięty

Może i mięta wygląda niepozornie. Warto jednak na tą roślinę spojrzeć przychylnie z tego względu, że wyróżnia się ona wieloma zaletami. Jest to roślina, której można przypisać:

  • właściwości przeciwbakteryjne,
  • właściwości przeciwwirusowe,
  • właściwości przeciwnowotworowe,
  • właściwości przeciwutleniające.

Nie można zapomnieć o tym, że w sklepach znaleźć można różne odmiany mięty, np. mięta pieprzowa. Ona to doceniana jest za swoje właściwości przeciwalergiczne.

Walka z gorączką

Jeżeli ktoś zauważa u siebie lub u bliskiej osoby, pierwsze objawy gorączki lub zatkanego nosa, powinien pomyśleć o szybkim wykonaniu naparów. Dzięki mentolowi zawartemu w mięcie, otrzymuje się szansę na to, aby zwalczyć wszystkie nieprzyjazne objawy. Niekoniecznie trzeba od razu sięgać po preparaty medyczne, które mogą być silnie obciążające dla organizmu.

Zobacz również:  Jak sobie radzić z przedwczesnym wytryskiem - przegląd najskuteczniejszych sposobów

Naturalna mięta jest bardziej zdrowa, a do tego tańsza. Jej uprawa na domowym parapecie nie będzie zajmować dużo czasu (można ją trzymać w doniczce). Pod ręką będzie się jednak miało lekarstwo naturalne, po jakie będzie można sięgać w każdej kryzysowej sytuacji. Warto pomyśleć także o regularnym spożywaniu mięty. Listki można dowolnie chrupać – bez konieczności użycia dodatków. Przy jej pomocy będzie można przyrządzić wiele smakowitych potraw, np. wytrawną sałatkę z miętą, shake’a śniadaniowego z dodatkiem orzeźwiającej mięty, letnią lemoniadę z dodatkiem cytryny i wiele innych.