Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin

Skóra dłoni jest codziennie wystawiona na dziesiątki czynników, które mogą szkodliwie wpływać na jej wygląd. Większość osób starając się o nią zadbać zapomina, że nie tylko kremy, odżywki i odpowiednie nawilżenie, ale również stan naszego organizmu ma na nią niezwykle znaczący wpływ. Jak zachowuje się pękająca skóra na dłoniach przy braku witamin? Sprawdź tutaj!

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Po zauważeniu wystąpienia problemu w strukturach skórnych naszych dłoni, zawsze w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Zewnętrzne nawilżenie nie zawsze pomaga w przywróceniu równowagi pielęgnacyjnej naszego naskórka, dlatego efektywne rozwiązania wymagają odpowiedniej diagnozy.

Do najczęstszych przyczyn pękającej, suchej oraz zrogowaciałej skóry powierzchni dłoni, należą:

  • nieodpowiednie użycie detergentów – wysokochemiczne i skrajnie wysuszające środki czyszczące używane bez żadnej dodatkowej ochrony (np. rękawiczek)
  • warunki atmosferyczne – zwłaszcza zimne, suche powietrze oraz gwałtowny wiatr wpływają szkodliwie na stan naszych dłoni
  • choroby natury dermatologicznej  – egzema, łuszczyca oraz wysypki skórne wymagające konsultacji medycznej
  • niewłaściwa pielęgnacja dłoni – pomijanie poszczególnych etapów pielęgnacji, takich jak dokładne opłukiwanie rąk z mydła czy wieczorne nawilżanie
  • brak witamin – ich obecność w organizmie wspomaga pielęgnację skóry od wewnątrz, nawilżając ją, uelastyczniając oraz chroniąc przed utratą kolagenu

Pękająca skóra na dłoniach – jak leczyć?

Zarówno mróz, brak witamin, niewłaściwa pielęgnacja dłoni czy choroby natury dermatologicznej przyczyniają się do naruszenia bariery ochronnej skóry, uszkadzając jednocześnie jej płaszcz hydrolipidowy. To właśnie jego utrata sprawia, że skóra traci elastyczność, a w konsekwencji – pęka, łuszczy się i rogowaci.

Zobacz również:  Implanty piersiowe a lot samolotem - to warto wiedzieć

Żeby skutecznie pozbyć się problemu pękającej skóry, warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację oraz odpowiednie nawilżenie dłoni. Dobranie kremu ochronnego adekwatnego do pory roku wspomoże nas w walce z tym nieestetycznym i kłopotliwym problemem. Równie dużą rolę może odegrać tutaj uważność: ochrona skóry nie wiąże się tylko z nakładaniem kremów, masełek oraz balsamów – to również dbanie o możliwie jak najskuteczniejsze zniwelowane ilości urazów mechanicznych powstających na jej powierzchni. Używanie rękawic ochronnych w trakcie sprzątania, czasu spędzonego w ogrodzie czy wykonywania drobnych napraw domowych pomoże nam utrzymać dłonie w nienaruszonym stanie, a to – zawsze będzie doskonałym punktem wyjścia do ich dalszej pielęgnacji.

Czasami jednak, pomimo prób utrzymania zewnętrznych partii skórnych w odpowiednim stanie, żadne powyższe sposoby nie działają. W takiej sytuacji zawsze należy spojrzeć głębiej, a dokładniej – w głąb naszego organizmu.

Pękająca skóra na dłoniach – których witamin mi brakuje?

Utrzymanie homeostazy witaminowej ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie naszych organów czy samopoczucie, ale również na stan naszej skóry. Pękanie naskórka może świadczyć przede wszystkim o niedoborach takich witamin, jak:

  • witamina A – odpowiada za złuszczanie się naskórka oraz syntezę kolagenu, nawilża i zapewnia skórze elastyczność
  • witamina E – silny antyoksydant, zapobiega uszkodzeniu naskórka oraz starzeniu się komórek
  • witamina B5 – kwas pantotenowy, silnie wpływa na poziom nawilżenia skóry
  • witamina B7 – odpowiada za regulowanie pracy gruczołów łojowych

Oprócz tych kluczowych dla stanu skóry witamin, organizm dla utrzymania pełnej równowagi potrzebuje stałego źródła mikroelementów, takich jak cynk, selen i biotyna. Główną trudnością w upatrzeniu się przyczyn problemu w takiej diagnozie jest jednak brak jej specyficzności – oznacza to, że czasami upatruje się źródła pękającej skóry na dłoniach w innych czynnikach, takich jak warunki pogodowe czy nieodpowiednia dieta, bagatelizując wpływ witamin na stan naszych dłoni. Jeżeli istnieje podejrzenie, że to jednak ich brak może być powodem pękania naszej skóry, warto zgłosić się na konsultację dermatologiczną, która wykluczy bądź potwierdzi taki stan rzeczy oraz pomoże nam w wybraniu dobranej indywidualnie dla nas suplementacji.

Zobacz również:  Zalety stosowania oleju kokosowego na włosy

Pękająca skóra na dłoniach – jak zaopatrzyć się w odpowiednie witaminy?

Witaminy A. E, B5 oraz B7 można z łatwością odnaleźć w suplementach diety znajdujących się w aptekach oraz wyspecjalizowanych sklepach. Nie jest to jednak jedyny sposób, który zapewnia nam możliwość dostarczenia ich do naszego organizmu w celu poprawy stanu pękającej skóry na dłoniach – ich nieopisanym źródłem może okazać się codzienna dieta.

W jakich produktach spożywczych można odnaleźć witaminy wspomagające leczenie popękanej skóry dłoni?

  • witamina A – szpinak, morele, brzoskwinie, ryby, jaja, czerwona papryka, wiśnie
  • witamina E – orzechy, pestki słonecznika, produkty pełnoziarniste
  • witaminy z grupy B – drób, drożdże, kukurydza, kalafior, cebula, buraki, otręby

Borykając się z problemem pękającej skóry na dłoniach warto zaopatrzyć się również w odpowiednie kosmetyki, bogate w wyżej wymienione witaminy oraz mikroelementy. Holistyczne podejście do pielęgnacji skóry, obejmujące zewnętrzne oraz wewnętrzne partie naskórka, oraz zaopatrzenie jej w odpowiednie witaminy, może okazać się najbardziej skuteczną drogą do posiadania pięknych, zdrowych oraz zadbanych dłoni przez cały rok.