Zalety stosowania oleju kokosowego na włosy

Ostatnimi czasy znacznie większą wagę przywiązuję się odnośnie pielęgnacji włosów. Dla laików taka pielęgnacja wydaje się być opcją tylko dla niektórych, opcją, na którą nie będzie stać przeciętnego człowieka. Nic bardziej mylnego! Jest to błędne myślenie, a pomysłów na tanią, a zarazem świetną i wydajną pielęgnację włosów jest naprawdę wiele i właśnie jedną z nich jest olejowanie włosów olejem kokosowym, dostępnym w przeciętnym sklepie z artykułami spożywczymi. Dodatkowo olej kokosowy posiada naprawdę wiele właściwości odżywczych, które są wprost uwielbiane przez włosy.

Olej kokosowy i jego pochodzenie

Olej kokosowy to produkt powstały przez tłuczenie wysuszonego miąższu orzechów palmy kokosowej, czyli tak zwanej kopry. W sklepach dostępny jest w dwóch opcjach: rafinowany i tłoczony na zimno. Warto wiedzieć, że w procesie rafinacji olej kokosowy traci wiele wartości odżywczych. Z tego powodu lepiej wybierać olej kokosowy tłoczony na zimno.

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy jest niezwykle obfity w wartości odżywcze, za które włosy naprawdę będą wdzięczne. Jest bogatym źródłem wielu witamin, między innymi witaminy C, witaminy A czy witaminy E, a także witaminy B, a także potas, żelazo, magnez, wapń, cynk, fosfor i niezwykle cenny kwas foliowy.

Co to jest olejowanie?

Olejowanie włosów jest procesem, który stosowany regularnie od czasu do czasu poprawia kondycję włosów. Właśnie dlatego olejowanie jest wprost niezbędnym elementem pielęgnacji, który uzupełnia stosowanie masek czy odżywek o właściwości, które płyną prosto z naturalnego oleju. Olejowanie włosów jest sztuką, którą, jeżeli wykona się w odpowiedni sposób, efekty na włosach będą zniewalające.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie polega na nałożeniu pewnej ilości oleju na włosy. Włosy, na które nakładamy olej mogą być suche (jednak należy pamiętać, że wtedy zużyjemy znacznie więcej oleju), ale także mogą być mokre. Namoczyć włosy można oczywiście standardowo wodą, ale można użyć do tego także odżywki nawilżającej (humektantowej) lub jakiegoś hydrolatu, którego na co dzień używamy do pielęgnacji twarzy. Takie włosy przed nałożeniem oleju należy porządnie rozczesać, ponieważ później, podczas zmywania oleju rozczesywanie może okazać się kłopotliwe, a wręcz uciążliwe. Potem na suche lub mokre włosy nakładamy partiami nieco oleju kokosowego (około groszek na pasmo) i zostawiamy na ok. 30 minut (jeżeli nakładamy na suche włosy, możemy potrzymać olej nieco dłużej). Dla lepszego efektu można zawinąć włosy w turban, ręcznik lub włożyć pod czepek kąpielowy. W cieple zarówno oleje jak i maski czy odżywki działają znacznie efektywniej. Po upłynięciu określonego czasu warto najpierw opłukać włosy w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie, a następnie nałożyć maskę lub odżywkę. Zmycie oleju z włosów wymaga więcej niż jednego etapu. Po paru/parunastu minutach spłukujemy odżywkę bądź maskę z włosów ciepłą wodą i standardowo myjemy włosy szamponem. Po tym kroku możemy nałożyć odżywkę (najlepiej emolientową, by zamknąć pielęgnację), ale nie jest to konieczny krok. Gotowe! Zamiast stosować czysty olej kokosowy można zastosować maskę lub odżywkę, która go posiada, będzie to rozwiązanie dla osób, które nie chcą się mimo wszystko zbytnio pobrudzić. Dodatkowo taką maskę bądź odżywkę będzie znacznie lepiej i szybciej zmyć z włosów.

Zobacz również:  Jak dbać o brwi po laminacji? - Zalecenia

Dlaczego olejować włosy?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, olejowanie włosów przynosi naprawdę wiele korzyści. Olejowanie jako, iż opiera się na emolientach wpływa korzystnie na kondycje włosów, ponieważ dzięki stosowaniu emolientów na włosy, nawilżenie dostarczane razem z odżywkami/maskami humektantowymi może zostać zamknięte i rzeczywiście zadziałać. Takie działanie poprawi elastyczność włosów, wzmocni je i zapobiegnie zniszczeniom. Włosy będą pełne błysku, silne i mocne. Regularne olejowanie połączone z odpowiednią pielęgnacją włose może naprawdę w znaczący sposób wpłynąć na wygląd włosów.

Dla kogo olej kokosowy na włosy?

Niestety olej kokosowy nie jest uniwersalnym produktem, który można stosować na włosy. Olej kokosowy jest szczególnie polecany osobom, które posiadają tak zwane „niskopory”, czyli włosy niskoporowate, które charakteryzują się brakiem większych uszkodzeń. Nie oznacza to jednak, że olej kokosowy nie będzie odpowiedni dla osób, które posiadają włosy zniszczone za pomocą farbowania, rozjaśniania lub innych uszkodzeń. Wręcz przeciwnie. Olej kokosowy bardzo często sprawdza się również do takich włosów ze względu na ilość substancji odżywczych, którą posiada. Olej kokosowy charakteryzuje się nie tylko działaniem typowym dla emolientów, jak większość olejów, Olej kokosowy na włosach wykazuje także działanie nawilżające, regenerujące, odżywcze, a także wzmacniające. Właśnie dlatego jest to stosunkowo tani kosmetyk, który działa na naprawdę wiele obszarów, z którymi zmaga się naprawdę wielu posiadaczy bujnej czupryny. Dodatkowo warto zastosować olej kokosowy także na skórę głowy i dobrze go wmasować, ponieważ olej kokosowy wykazuje także działania pobudzające mieszki włosowe, co z kolei wpływa na przyspieszony porost włosów.