Co może oznaczać suchość w jamie ustnej i pieczenie języka?

Pomimo że suchość w jamie ustnej dotyczy wielu osób i często jest bagatelizowana, to nierzadko jest objawem poważnych chorób. Kiedy zauważymy, że w naszej jamie ustnej dzieją się niepokojące rzeczy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty i omówić zaistniały problem. Z pozoru błahy kłopot często okazuje się bowiem czymś groźnym, a szybko wdrożone leczenie umożliwia zażegnanie choroby.

Suchość w jamie ustnej – co jest jej przyczyną?

Suchość w jamie ustnej to bardzo popularna dolegliwość, która spędza sen z powiek tysięcy Polaków. Najczęściej wynika z:

  • stresu
  • niehigienicznego trybu życia
  • zażywania używek, zwłaszcza papierosów i alkoholu

Czasami może mieć jednak zupełnie inne podłoże. Wrażenie zmniejszenia wilgotności w jamie ustnej powoduje bardzo duży dyskomfort, który sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. W niektórych przypadkach pomocne okazuje się spożywanie większej ilości napojów, lecz nierzadko konieczne jest dodatkowe zażywanie medykamentów. Suchość w jamie ustnej może bowiem być objawem rozwijającej się choroby, a jej występowanie powinno sygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Jakie inne objawy często towarzyszą suchości w jamie ustnej?

Suchość w jamie ustnej zazwyczaj nie występuje samodzielnie. W znacznej większości przypadków łączy się ona z innymi dolegliwościami. Często towarzyszą jej:

  • zaburzenia w odczuwaniu smaku
  • pękanie warg
  • problemy z formowaniem kęsa
  • nudności i pogorszenie samopoczucia

Najczęściej suchość w jamie ustnej jest jednak połączona z pieczeniem języka. Kiedy objawy te występują równomiernie, to mogą być sygnałem, że w naszym układzie pokarmowym rozwija się choroba. Pomimo że pieczenie języka i dyskomfort w jamie ustnej często są łączone z paleniem papierosów bądź nadmiernym spożywaniem alkoholu, to w wielu przypadkach symptomy te mogą być zapowiedzią, że w naszym organizmie dzieje się coś złego.

Zobacz również:  Piekące usta - co to znaczy? Przyczyny piekących ust

Suchość w jamie ustnej i pieczenie języka – co mogą oznaczać?

Występowanie dyskomfortu w obrębie jamy ustnej to problem niezwykle złożony, a jego powaga zależy od konkretnego przypadku. W niektórych sytuacjach suchość w ustach i szczypanie języka mogą być wypadkową zjedzenia kwaśnych przysmaków, a ich występowanie nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków. Czasami zdarza się jednak, że nieprzyjemne uczucie w jamie ustnej nie jest związane ze spożytymi produktami i może sygnalizować chorobę układu pokarmowego. Suchość w jamie ustnej połączona z pieczeniem języka bardzo często jest oznaką refluksu żołądkowo-przełykowego. Nierzadko objawy te mogą także wskazywać na chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy. Chorób, które rozpoczynają się od podobnych symptomów, jest jednak znacznie więcej, dlatego postawienie diagnozy jest możliwe dopiero po skontaktowaniu się ze specjalistą.

Czy suchość w jamie ustnej i pieczenie języka mogą mieć związek z depresją?

Pomimo że problemy z jamą ustną rzadko są łączone ze zdrowiem psychicznym, to pieczenie i szczypanie języka bardzo często towarzyszy chorobom z zakresu układu nerwowego. Depresja bądź nerwica lękowa to choroby o bardzo szerokim spektrum objawów, a dyskomfort w obrębie jamy ustnej został zanotowany u wielu osób, które na co dzień zmagają się z pogorszonym stanem zdrowia psychicznego. Pomimo że pieczenie języka nie musi wskazywać na depresję, to w niektórych przypadkach może być jednym z objawów, który powinien skłonić nas do wizyty u psychologa. Jeżeli uczucie suchości w ustach i pieczenie języka jest powiązane z przygnębieniem, pogorszeniem nastroju i brakiem chęci do działania, to objawy te mogą wskazywać na rozwijające się stany lękowe.

Zobacz również:  Jakie są przyczyny występowania kataru po przebudzeniu?

Pieczenie języka – do kogo udać się z tym problemem?

Pierwszym krokiem w sprawdzeniu kondycji swojej jamy ustnej powinna być wizyta u lekarza pediatry. W niektórych sytuacjach może on postawić wstępną diagnozę lub przepisać skierowanie do lekarza specjalisty. Leczeniem chorób dotyczących niepokojących zmian w obrębie jamy ustnej zajmuje się wielu różnych lekarzy, dlatego skierowanie do danego specjalisty zależy od konkretnego problemu. Pediatra może zasugerować wizytę u laryngologa albo stomatologa, ale ostateczna decyzja na temat sposobu leczenia zapada po przeprowadzeniu wywiadu diagnostycznego z pacjentem.

Jakie lekarstwa stosować na problemy z jamą ustną?

Zanim zdecydujemy się odwiedzić lekarza, warto samodzielnie spróbować rozwiązać zaistniały problem. W aptekach można bowiem bez recepty zakupić medykamenty na suchość w jamie ustnej oraz na pieczenie języka. Dobrymi opiniami w leczeniu suchości w jamie ustnej cieszą się tabletki Xerostom, które działają stymulująco na wydzielanie śliny. Na pieczenie języka pomagają natomiast leki przeciwbólowe o działaniu miejscowym. Większość medykamentów pomagających leczyć choroby jamy ustnej jest dostępna w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu nie trzeba wydawać przesadnie wielu pieniędzy na ich zakup.

Oprócz stosowania lekarstw przydatna może być również odpowiednia dieta. Warto, aby nasza codzienna rutyna uwzględniała posiłki zawierające produkty bogate w witaminę B, albowiem działają one kojąco na stan jamy ustnej i mogą poprawić nasze ogólne samopoczucie. Kiedy jednak problemy z jamą ustną zaczynają wymykać się spod kontroli, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, albowiem niepotrzebna zwłoka może przynieść więcej szkód niż pożytku.