Demencja starcza to schorzenie, które wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych i zazwyczaj kojarzy się z utratą pamięci. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak może pojawić się również jako efekt innych problemów zdrowotnych. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest demencja starcza, a także jakie są jej objawy na poszczególnych etapach choroby.
Czym jest demencja starcza?
Demencja co to? Demencja starcza bywa nazywana także otępieniem. Jest to schorzenie, które w bezpośredni sposób wpływa na pracę mózgu i ją znacznie upośledza na kilku płaszczyznach. Pierwsze objawy demencji mogą być niezauważalne, jednak wraz z postępem choroby stają się coraz bardziej widoczne dla otoczenia pacjenta. W przebiegu demencji pojawiają się liczne zmiany w tkance mózgowej, które mogą mieć zarówno charakter zwyrodnieniowy, jak i degeneracyjny oraz zanikowy. Zmiany w tkance mózgu skutkują pogorszeniem sprawności umysłowej. Natomiast w zaawansowanych przypadkach zmiany w mózgu prowadzą do utraty samodzielności oraz problemów w codziennym funkcjonowaniu.
Rodzaje demencji
Wiele osób zastanawia się, co to jest demencja i jakie są jej rodzaje. Istnieje wiele zróżnicowanych form i rodzajów demencji, która może występować także z różnych przyczyn. Jednak najczęściej występującym rodzajem demencji wśród osób starszych jest choroba Alzheimera, z którą zmaga się 50-60% osób spośród wszystkich chorujących. Kolejnym często występującym rodzajem demencji jest demencja naczyniowa, która pojawia się w 20-30% przypadków. Wśród najczęściej pojawiających się rodzajów demencji u pacjentów można również wyszczególnić demencję z ciałami Lewy’ego, a także demencję czołowo-skroniową.
Przyczyny demencji
Przyczyny występowania demencji starczej są dość zróżnicowane i w dużej mierze związane z występowaniem różnych schorzeń. Demencja starcza w bezpośredni sposób wiąże się z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona. Pojawienie się demencji może się wiązać również z nadużywaniem alkoholu, przebytymi urazami, a także przewlekłym odczuwaniem stresu. W niektórych przypadkach demencja jest wynikiem zmian w mózgu, na przykład efektem występowania guzów mózgu.
Objawy demencji
Demencja starcza w niekorzystny sposób wpływa na funkcjonowanie mózgu poprzez zmianę struktury tkanki mózgowej. Zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki mózgowej wiążą się zazwyczaj z szeregiem negatywnych objawów, które są zauważane przez bliskie otoczenie osoby chorej. Demencja objawy na początku nie są mocno nasilone, jednak wraz z postępem choroby stają się coraz bardziej zaawansowane. U osoby chorej na demencję pojawiają się dość charakterystyczne objawy, które występują w formie zaburzeń natury poznawczej, a także kłopotów z pamięcią i problemów z mówieniem.
Objawy w I etapie choroby
Demencja może się rozwijać przez wiele lat, zanim pierwsze jej objawy zaczną być widoczne dla otoczenia. W pierwszej fazie choroby pojawiają się przede wszystkim zaburzenia pamięci, które wiążą się z zapominaniem różnych rzeczy. Oprócz zaburzeń pamięci mogą występować również problemy z mówieniem i zaburzenia mowy. Mogą one polegać na przykład na zapominaniu znaczenia poszczególnych słów oraz problemami z formułowaniem logicznych zdań.
Objawy w II etapie choroby
W drugim etapie demencji starczej problemy z pamięcią coraz bardziej się nasilają u pacjenta. Osoba chora zapomina coraz więcej faktów i zaczyna rozmawiać o przeszłości, mając problemy z umiejscowieniem w czasie minionych zdarzeń. Problemy z mową również coraz bardziej się nasilają, a słownictwo chorego staje się coraz bardziej ubogie. Pacjent nie kończy rozpoczętych zdań, które są coraz bardziej nielogiczne. Osoba chora zaczyna odczuwać coraz większy niepokój podczas codziennego funkcjonowania i może zacząć unikać towarzystwa innych ludzi. Coraz częściej zachowania pacjenta stają się gwałtowne i trudne do przewidzenia.
Objawy w III etapie choroby
Demencja starcza ostatni etap wiąże się z coraz bardziej zaawansowanymi problemami zdrowotnymi. Na tym etapie pacjent zazwyczaj wymaga stałej opieki oraz powinien być kontrolowany przez inne osoby. Wśród zaawansowanych objawów demencji starczej można wskazać przede wszystkim całkowity brak koordynacji ruchowej chorego. Demencja starcza urojenia to kolejny problem, który pojawia się na ostatnim etapie choroby. Pacjent przestaje rozpoznawać bliskie sobie osoby oraz traktuje je jak obce, co powoduje trudności w codziennej komunikacji.
Leczenie demencji
Osoby, które mają pod opieką chorych z demencją, zastanawiają się bardzo często nad możliwościami leczenia demencji. Jednak demencja starcza uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Do tej pory nie powstał żaden lek, który by w skuteczny sposób leczył demencję oraz zapobiegał jej powstawaniu. W przebiegu choroby możliwe jest stosowanie leków z substancjami zwiększającymi poziom acetylocholiny. Duże znaczenie w przebiegu choroby mają także ćwiczenia mózgu, dlatego tak istotne jest ich regularne wykonywanie przez pacjentów od pierwszych objawów choroby.
Czas trwania demencji
Bliscy osoby chorej na demencję bardzo często zastanawiają się również nad takim zagadnieniem: demencja starcza jak długo trwa? Czas trwania demencji może być zróżnicowany i zależny jest w dużej mierze od czynników indywidualnych. Pierwszy etap choroby, który uwzględnia również czas przed postawieniem diagnozy, może trwać dwadzieścia lat lub nawet dłużej. Drugi etap demencji najczęściej trwa od dwóch do dziecięciu lat. Ostatni etap choroby, który jest najbardziej zaawansowany, może trwać od roku do pięciu lat.
Wiek a demencja
Demencja starcza w jakim wieku? Demencja to schorzenie, które nie powinno być utożsamiane z konkretnym wiekiem, ponieważ nie jest od niego w żaden sposób zależne. Najczęściej schorzenie to dotyczy osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, jednak nie ma w tym przypadku reguły. Objawy demencji są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu, które nie zależy od wieku i nie jest bezpośrednio związane z procesami starzenia się organizmu.
Demencja starcza a śmierć
Demencja starcza a śmierć to kolejne zagadnienie, które leży w kręgu zainteresowania bliskich osoby zmagającej się z tego typu problemami zdrowotnymi. Warto zauważyć, że demencja jest chorobą postępującą stopniowo, która wraz z upływem czasu powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Czas rozprzestrzeniania się zmian w mózgu jest kwestią indywidualną, dlatego jest trudny do oszacowania. Osoby z demencją starczą średnio żyją osiem lat, jednak niektórzy pacjenci żyją nawet dwadzieścia lat lub dłużej od postawienia diagnozy.
Podsumowanie
Demencja starcza to choroba wiążąca się ze zmniejszeniem sprawności mózgu, której towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Wśród nich można wyszczególnić przede wszystkim zaburzenia mowy oraz pamięci, które nasilają się wraz z postępem choroby. Zaburzenia, z którymi zmaga się pacjent, znacząco utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Zaawansowany etap choroby najczęściej wiąże się z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą chorą przez jej bliskich.
mOOtic,pl -