Z wiekiem włosy mogą stopniowo tracić objętość i naturalny blask. Ich nadmierne wypadanie jest często ważnym sygnałem wysyłanym przez nasz organizm. Osłabienie struktury włosa może być spowodowane przewlekłym stresem, zmęczeniem lub niektórymi chorobami. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Sprawdź naszą listę i dowiedz się, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem!
Nadmierny stres i zmęczenie
Jeśli podczas rozczesywania włosów zauważysz, że na szczotce zostaje ich więcej niż zwykle, to w pierwszej kolejności warto się przyjrzeć swojemu stylowi życia. Długotrwałe doświadczanie stresujących sytuacji może doprowadzić do osłabienia odporności organizmu, nadmiernego wydzielania łoju i przesuszenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ stres powoduje, że w naszym ciele wydzielany jest kortyzol, który hamuje syntezę kolagenu i powoduje jego rozpad. Stres sprawia również, że organizm znajduje się w ciągłym napięciu, przez co możesz odczuwać przewlekłe zmęczenie. Te wszystkie czynniki negatywnie wpływają na kondycję włosów. Aby poprawić ich wygląd, warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym i kolagenem oraz to ważne, aby suplementować witaminy z grupy B i cynk.
Problemy z tarczycą
Zadbane włosy to ozdoba każdej kobiety, dlatego nic dziwnego, że panie przykładają dużą uwagę do ich kondycji. Gdy zauważysz u siebie nadmiernie wypadanie włosów, koniecznie sprawdź stan swojego zdrowia. Ten problem nie zawsze wynika tylko ze złej diety lub nadmiaru stresu. Czasem może być oznaką poważnych dolegliwości, które będą wymagały profesjonalnego leczenia. Chorobami, które mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia są niedoczynność i nadczynność tarczycy. Na szczęście poziom hormonów tarczycy możesz łatwo sprawdzić, wykonując podstawowe badania krwi. Jeśli okaże się, że stężenie jest nieprawidłowe, to lekarz przepiszę Ci odpowiednie leki i zaleci dietę. Taka kuracja powinna przynieść spodziewane efekty już po kilku miesiącach jej stosowania.
Anemia
Anemia, czyli niedobór żelaza często dotyka kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki, są w ciąży lub właśnie urodziły dziecko. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka w organizmie jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może powodować zawroty głowy, niskie ciśnienie, a nawet zaburzenia rytmu serca. Jednym z podstawowych objawów anemii jest również nadmierne wypadanie włosów. Jeśli poziom żelaza we krwi znajduje się znacznie poniżej normy, to sama dieta nie wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie Twojego organizmu na ten pierwiastek. W takim wypadku lekarz powinien Ci przepisać żelazo w tabletkach w odpowiedniej dawce.
Niepożądane działanie leków
Przyjmując różnego rodzaju leki, nie zawsze zwraca się uwagę na ich możliwe niepożądane działanie. Tymczasem niektóre preparaty mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Z taką sytuacją możesz się spotkać, gdy przyjmujesz:
- antydepresanty,
- leki obniżające ciśnienie krwi,
- retinoidy,
- NLPZ,
- statyny obniżające poziom cholesterolu.
Jednak zanim odstawisz leki, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że w danym momencie będziesz musiała kontynuować kurację, pomimo występowania tego rodzaju skutków ubocznych.
Przyczyn wypadania włosów może być znacznie więcej. Jest to objaw, którego zdecydowanie nie warto bagatelizować. Jeśli zmiana diety i suplementacja witamin nie przyniosą oczekiwanej poprawy, to wykonaj podstawowe badania krwi i zgłoś się do swojego lekarza, aby rozpocząć skuteczne leczenie.
mOOtic,pl -