Problemy z erekcją wbrew pozorom dotykają nie tylko panów w zaawansowanym wieku. To powszechne zjawisko, na które skarżą się coraz częściej także osoby młode, które jak dotąd były w pełni sprawne seksualnie. Zaburzenia wzwodu to bardzo trudny temat dla mężczyzn i nie chętnie przyznają się oni do niemocy seksualnej. W jakim wieku najczęściej pojawiają się te dysfunkcje i co na niej wpływa?
Problemy z erekcją – w jakim wieku się pojawiają i czy istnieje jakaś granica?
Problemy z erekcją w jakim wieku można się ich spodziewać? Nie można określić jednoznacznej granicy wieku, w której zaburzenia te zaczynają występować. Wiele bowiem zależy od sprawności układu krwionośnego, nerwowego, jak i psychicznego. Ponadto każdy mężczyzna prowadzi inny tryb życia. Trzeba pamiętać, że sprawność seksualna zależy od wielu różnych czynników. Kiedy można mówić o niemocy płciowej? Zaburzenia erekcji są diagnozowane, jeżeli w ponad 50 procentach podejmowanych stosunków mężczyzna nie może uzyskać pełnego wzwodu czy też jest on krótkotrwały i niewystarczający do odbycia satysfakcjonującego współżycia. Najczęstszą przyczyną problemów w tej sferze życia są schorzenia takie jak:
- stwardnienie rozsiane,
- choroby serca,
- miażdżyca,
- wysoki poziom cholesterolu,
- choroba Parkinsona,
- pozostałe przypadłości wpływające na odczuwanie podniecenia tudzież hamujące napływ krwi do penisa.
W przypadku, kiedy u danej osoby zostanie zdiagnozowana nieuleczalna choroba uniemożliwiająca aktywność płciową, wtedy to, można uznać ją za granicę wieku współżycia dla danego mężczyzny. Warto jednak pamiętać, że dzisiejsza medycyna jest w stanie pomóc większości mężczyzn, którym zależy na jak najdłuższej sprawności seksualnej. Dostępnych jest wiele preparatów wspierających proces erekcji. To, do jakiego wieku mężczyzna może cieszyć się z udanego seksu, zależy często tylko od niego. Musi on przede wszystkim dbać o swoje zdrowie, dobrze się odżywiać, jak i być na co dzień aktywnym fizycznie.
Problemy ze wzwodem występujące w młodym wieku
Niestety coraz więcej młodych mężczyzn zmaga się z dysfunkcjami płciowymi. Za to zjawisko mogą odpowiadać u nich czynniki psychiczne, jak i fizyczne. Niekiedy zaburzenia wzwodu stanowią pierwszy symptom rozwijającej się w organizmie poważnej choroby. Właśnie z tego względu nie należy ich bagatelizować. Zdarza się, że problemy w sferze intymnej pojawiają się już u 18,20 czy 30 latków. U młodych ludzi wynikają one często z lęku przed bliskością z partnerką, jak i przed tym, że nie spełnią oni jej oczekiwań. Przyczynami zaburzeń wzwodu u młodych mężczyzn są także:
- kompleksy,
- niska samoocena i brak pewności siebie,
- obawa przed wyśmianiem,
- brak doświadczenia w sferze seksualnej,
- brak snu i przemęczeniem,
- silny stres i nerwice,
- zaburzenia tożsamości seksualnej.
Czasem źródłem impotencji pojawiającej się u panów w młodym wieku są także pewne traumatyczne przeżycia. Trzeba też pamiętać, że nawet u osób w tym wieku mogą też występować pewne choroby, które zaburzają proces wzwodu. Zalicza się do nich:
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu i przyjmowanie narkotyków,
- zażywanie steroidów,
- zaburzenia hormonalne,
- cukrzyca,
- problemy z układem krążenia.
Należy też mieć na uwadze, iż kłopoty z erekcją w młodym wieku towarzyszą każdemu schorzeniu, które przejściowo powoduje u mężczyzny zmęczenie, osłabienia, a więc również zwykłemu przeziębieniu.
Zaburzenia erekcji pojawiające się w wieku 40 lat
Problemy z erekcją w jakim wieku zaczynają się najczęściej? Pierwsze zaburzenia erekcji pojawiają się po 40. roku życia. Ma to związek między innymi ze stopniowym obniżaniem się poziomu testosteronu w organizmie i zjawiskiem andropauzy. Impotencja może mieć wiele podłoży, niezależnie od przyczyny powoduje ona znaczne pogorszenie jakości życia zarówno mężczyzny, jak i jego partnerki. Wraz z upływem lat w każdym organizmie rozpoczynają się pewne procesy starzenia, które obejmują też układ moczowo-płciowy. Ponadto pewne schorzenia doprowadzają do spadku przepływu krwi przez prącia co skutkuje brakiem wzwodu. Można do nich zaliczyć:
- schorzenia przewlekłe wątroby i nerek,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia neurologiczne,
- cukrzyca,
- choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, przewlekła niewydolność serca),
- choroby związane z gruczołem krokowym,
- podwyższony poziom cholesterolu.
Niekiedy u mężczyzn po 40 roku życia dysfunkcje płciowe mają podłoże psychologiczne. Czynniki do nich doprowadzające to:
- uraz emocjonalny,
- depresja,
- problemy w związku,
- długotrwały stres.
Problemy z erekcją dotykające panów po 60 roku życia
U starszych mężczyzn zaburzenia wzwodu są najczęstszym i całkowicie normalnym zjawiskiem. Wynikają one nie tylko z chorób dotykających osoby w tym wieku (cukrzyca, miażdżyca itp), ale także z procesu starzenia się organizmu (andropauzy), jak i niezdrowego trybu życia. W tym wypadku mają zazwyczaj podłoże fizyczne. Doprowadza do nich między innymi: otyłość, złe odżywianie się, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia jest też wysoki poziom cholesterolu i przyjmowanie używek. Oprócz tego, leki stosowane na pewne schorzenia mogą ograniczyć zdolność uzyskania erekcji.
Niezależnie od wieku, w jakim pojawiły się zaburzenia wzwodu, nie należy ich bagatelizować. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
mOOtic,pl -