Trądzik na brodzie: Jak pozbyć się uporczywych wyprysków?

Trądzik to dość uciążliwy problem, z którym nie zawsze można sobie łatwo poradzić. Wypryski mogą pojawić się na policzkach, nosie, czole, brodzie czy szyi. Jednym z najczęstszych problemów jest trądzik na brodzie. Dlaczego pojawia się właśnie tam i jak sobie z nim poradzić? Sprawdź, jak pozbyć się uporczywych wyprysków na twarzy!

Dlaczego trądzik występuje właśnie na brodzie?

Trądzik to schorzenie dermatologiczne. Może występować w wielu miejscach na skórze, nie tylko na twarzy. Najczęściej jego występowanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi, nadprodukcją sebum i zatkanymi porami, bakteriami występującymi na skórze, a nawet stresem. A czy wiesz, skąd się bierze trądzik na brodzie?

Trądzik na brodzie może mieć podłoże genetyczne. Często jest też efektem nadmiernej produkcji łoju. Gruczoły łojowe na brodzie u niektórych osób działają zdecydowanie z większą częstotliwością. Może to prowadzić do zatykania porów, a to do powstawania zaskórników, od których już tylko krok do trądziku.

Musisz też wiedzieć, że istotny wpływ na trądzik na brodzie mają zmiany hormonalne. Szczególnie w okresie dojrzewania, ciąży, menstruacji i podczas hormonalnych terapii. Zmiany hormonalne mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych, co przyczynia się do powstawania trądziku.

Zobacz również:  Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry z trądzikiem?

Skóra trądzikowa wymaga starannej pielęgnacji. Nie powinnaś jej zaniedbać, by nie dopuścić do zaostrzenia zmian. Dlatego codziennie pamiętaj o głęboki, aczkolwiek delikatnym oczyszczaniu. Najlepiej wybieraj łagodne pianki lub żele przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej. Po myciu koniecznie użyj toniku. To kosmetyk, który pomoże przywrócić skórze odpowiednie pH, a tym samym będzie wyciszał zmiany na skórze. Postaw na łagodzący kosmetyk, np. z pantenolem. Zadba on dodatkowo o wyciszenie zaczerwienienia i swędzenia.

W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest też jej odpowiednie nawilżanie i ochrona. Nawet jeśli zmagasz się z nadmiarem sebum na brodzie, codziennie rano i wieczorem stosuj kremy nawilżające. Wybieraj jednak te o lekkiej konsystencji, np. żelowe, które nie będą zatykały porów, a przywrócą odpowiednie nawilżenie. Dobrze nawilżona skóra nie będzie reagowała na czynniki zewnętrzne wzmożoną produkcją sebum.

Stosuj również kremy i podkłady o działaniu matującym i koniecznie przed wyjściem z domu – niezależnie od pory roku – smaruj twarz kremem z filtrem ochronnym. Cera trądzikowa nie lubi bowiem być podrażniania przez promienie słoneczne.

Zobacz również:  Rozdwojone końcówki - jak sobie z nimi radzić?

Czego unikać, by trądzik na brodzie się nie rozwinął?

Poza odpowiednią pielęgnacją ważna jest też dbałość o codzienne nawyki. Co to oznacza? Unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza brody, brudnymi rękoma. Bakterie i zanieczyszczenia z rąk mogą przenosić się na skórę, co może prowadzić do zaostrzenia trądziku. Staraj się nie wyciskać wyprysków, by nie doprowadzać do kolejnych podrażnień i zakażeń.

O ile regularne oczyszczanie twarzy z kurzu, brudu i łoju jest konieczne, o tyle pamiętaj, żeby nie przesadzać z częstotliwością mycia twarzy. Nadmierna higiena może przesuszyć skórę i prowadzić do nadprodukcji sebum, co może zaostrzyć trądzik. Podobnie ogranicz zabiegi złuszczające. Peelingi stosuj nie częściej niż raz w tygodniu, a do domowego zabiegu wybieraj enzymatyczne scruby, które rozpuszczają martwy naskórek, a nie usuwają go poprzez pocieranie.

I na koniec jeszcze jedno. Staraj się minimalizować poziom stresu, ponieważ może on wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego, co może zaostrzyć trądzik na brodzie.