Czy gluten jest potrzebny w zbilansowanej diecie?

Coraz więcej osób decyduje się na eliminację glutenu z diety. Wiąże się to zazwyczaj z silnym przekonaniem, że gluten szkodzi, więc jego unikanie jest korzystne dla zdrowia. Okazuje się jednak, że kwestia ta jest nieco bardziej złożona. Czy gluten jest potrzebny, a jeśli tak, to do czego? Czy dieta pozbawiona glutenu jest zdrowa?

Czym jest gluten i w jakich produktach występuje?

Gluten to kompleks białkowy, naturalnie występujący w niektórych roślinach, zwłaszcza zbożach, takich jak pszenica, żyto, pszenżyto, owies i jęczmień. W większości składa się z białka z grupy prolamin, powiązanych jednak z niewielkimi ilościami cukrowców i tłuszczu.

Gluten posiada zdolność wiązania wody i tłuszczu, tworząc plastyczną, ciągliwą, sieciową strukturę. To właśnie jej właściwości wykorzystywane są na szeroką skalę podczas pieczenia ciast i wyrobu produktów mącznych, takich jak kluski czy makarony. Gluten jest również silnym nośnikiem smaku, przez co produkty bezglutenowe odbierane są często jako pozbawione tego istotnego elementu.

Gluten naturalnie występuje w najpopularniejszych zbożach i produktach zbożowych, takich jak:

  • mąki, kasze, makarony i kluski,
  • pieczywo pszenne i żytnie, zarówno białe, jak i z pełnego przemiału,
  • ciastka, naleśniki, płatki śniadaniowe,
  • żywność przetworzona, zawierająca dodatek mąki lub samego glutenu (jako składnik poprawiający fakturę potraw).

Czym są produkty bezglutenowe?

Produkty bezglutenowe dostępne na rynku podzielić można na dwie grupy:

  • pokarmy naturalnie bezglutenowe, wyprodukowane ze zbóż niezawierających glutenu (np. ryżu, kukurydzy, komosy ryżowej, gryki);
  • produkty pozbawione glutenu w wyniku obróbki przemysłowej zbóż naturalnie zawierających gluten (np. mąka pszenna bezglutenowa).
Zobacz również:  Implanty piersiowe a lot samolotem - to warto wiedzieć

Kiedy eliminacja glutenu jest konieczna?

Czy gluten jest potrzebny czy raczej należy go z diety eliminować? Odpowiedź jest oczywista w przypadku osób cierpiących na celiakię, poważną chorobę autoimmunologiczną, powodowaną przez nieprawidłowy metabolizm glutenu. Uniknięcie występowania objawów wymaga bezwzględnego i całkowitego wyeliminowania wszelkich produktów glutenowych z diety.

Gluten nie jest potrzeby również osobom z nietolerancją glutenu lub chorobami gastrycznymi i stanami zapalnymi nasilającymi się podczas stosowania diety glutenowej. W przypadku większości zdrowych osób jednak, nietolerancja na gluten nie występuje i trudno jednoznacznie wskazać korzyści zdrowotne płynące z jego eliminacji.

Czy gluten jest potrzebny podczas pieczenia?

Gluten odgrywa istotną rolę w czasie wypieku chleba, ciast drożdżowych oraz spulchnianych proszkiem do pieczenia. Zdecydowanie ułatwia również przygotowanie makaronów, naleśników czy klusek. Łącząc się z wodą i innymi składnikami ciasta, białko to rozwija się, tworząc strukturę sieciową. Nadaje ona ciastu sprężystość i plastyczność. Pozwala również zatrzymywać pęcherzyki dwutlenku węgla, odpowiadające za spulchnianie czy „rośnięcie” ciasta w przypadku wypieków drożdżowych. Ciastom wałkowanym gluten nadaje z kolei wytrzymałość, pozwalającą na zachowanie kształtu gotowym kluskom czy makaronowym wstęgom.

Czy gluten jest potrzebny podczas przygotowywania ciast i innych wyrobów mącznych? Z całą pewnością zdecydowanie ułatwia stworzenie pożądanej struktury i konsystencji. Uzyskanie zadowalającego efektu w oparciu o mąki naturalnie bezglutenowe wymaga zwykle dużo więcej wysiłku. Upieczenie smacznego chleba bezglutenowego jest możliwe, wymaga jednak wprawy i dokładnego trzymania się przepisu. Często konieczne jest również stosowanie mieszanki kilku rodzajów mąk i większej ilości środków spulchniających.

Zobacz również:  Jak domowymi sposobami walczyć z przetłuszczającymi się włosami?

Czy gluten jest potrzebny w zbilansowanej diecie?

Czy gluten jest potrzebny w zbilansowanym żywieniu zdrowej osoby? Nie. Jest to białko, bez którego organizm człowieka świetnie sobie radzi, posiadając dostęp do innych źródeł pełnowartościowego biała pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Nie oznacza to jednak, że eliminacja glutenu i niemal mechaniczne przejście na dietę bezglutenową jest zawsze korzystne dla zdrowia.

Wybieranie produktów bezglutenowych wiąże się zazwyczaj z takimi problemami jak:

  • zmniejszenie ilości błonnika pokarmowego i witamin z grupy B w diecie (naturalnym ich źródłem są właśnie tradycyjne produkty zbożowe);
  • częstsze sięganie po żywność wysokoprzetworzoną (bo usuwanie glutenu z pokarmów naturalnie go zawierających wymaga zaawansowanej obróbki);
  • znaczne zwiększenie ilości spożywanego arsenu (zawartego w ryżu, który często wybierany jest przez osoby na diecie bezglutenowej).

Odpowiedź na pytanie, czy gluten jest potrzebny, nie jest więc jednoznaczna. Zdrowe osoby, w przypadku których rezygnacja z glutenu nie jest zalecona przez lekarza, powinny dokładnie przeanalizować ewentualne zyski i straty. Zarówno dieta bezglutenowa, jak i zawierająca to białko, może być zdrowa – kluczem jest jednak jej prawidłowe zbilansowanie.