Paznokcie są kruche – przyzna to prawdopodobnie każdy. Wystarczy nieodpowiednia dieta, by zaczęły się łamać, w dodatku narażone są także na urazy mechaniczne takie jak zmiażdżenie, przytrzaśnięcie, czy zerwanie. W przypadku paznokci u stóp, problem może pojawić również się w przypadku noszenia za ciasnych butów, czy niewłaściwego obcięcia paznokcia. Prędko pojawia się wówczas siniak, zanokcica, a nawet wrastanie w skórę, co skutkować może nie tylko dyskomfortem i bólem, ale i koniecznością usunięcia uszkodzonej płytki paznokcia. Więc jak zabezpieczyć palec bez paznokcia? Na szczęście jest na to kilka sprawdzonych metod.
Co zrobić jak zejdzie paznokieć?
Zszedł paznokieć – co robić? Przede wszystkim nie panikować i spokonie obejrzeć uszkodzenie. Pielęgnacja wrażliwego miejsca, z którego zszedł paznokieć zależy od tego, czy jest to dłoń, czy stopa. W przypadku palca u ręki należy pozbyć się biżuterii (jako iż może pojawić się obrzęk) i zatamować krwawienie, jeśli występuje. Można przyjąć środki przeciwbólowe i zadbać o to, by nie nadwyrężać dłoni i nie wykonywać czynności, które mogłyby podrażnić ranę. W przypadku paznokcia u stóp procedura wygląda podobnie, jednak należy również znaleźć buty, w których można komfortowo się komfortowo poruszać. Nie powinny być one ciasne i niewygodne, gdyż będą powodowały ból, a rana będzie nieustannie podrażniana.
Jak zabezpieczyć schodzący paznokieć u stopy?
Buty to oczywiście nie wszystko. Paznokieć u stopy warto zabezpieczyć. W tym celu można nabyć żelowe lub silikonowe osłonki na palec, które wyglądają jak gumowe naparstki, które osłaniają uszkodzone miejsce.
Zszedł paznokieć – czym smarować?
Chociaż nie istnieją magiczne specyfiki, które sprawiają, że paznokieć odrasta w błyskawicznym tempie, to dostępne są środki, które uśmierzają ból przy odsłoniętej powierzchni i zabezpieczają ranę przed bakteriami i grzybami. Do jej przemywania sprawdzi się klasyczne szare mydło, a następnie dostępne w aptece bez recepty preparaty antybakteryjne i ściągające. Maścią, która może być użyta jest chociażby Altacet, czy inne żele na obrzęki.
Naturalne metody na różne problemy z paznokciami
Chociaż środki dostępne w aptece oraz produkty przeznaczone specjalnie do zerwanych paznokci najlepiej działają w tego typu uszkodzeniach, warto pamiętać, że istnieją również doraźne metody naturalne, które mogą ukoić ból do czasu, aż zaopatrzymy się w lek. Należą do nich między innymi:
- Okładanie paznokcia „stłuczonym” liściem kapusty (ta metoda może sprawdzić się w przypadku zanokcicy oraz wrastającego paznokcia, jako iż ma działanie przeciwzapalne);
- Moczenie paznokcia w gorącej wodzie z szarym mydłem;
- Smarowanie maścią ichriolową okolic paznokcia, jeśli pojawi się ropa lub zanokcica.
Powikłania występujące przy odrastających paznokciach
Jak w przypadku każdego urazu, możliwe są powikłania. W przypadku paznokci może być to zanokcica, powodująca ropienie i ból w okolicy rany. Stosowana jest wówczas antybiotykoterapia, która skutecznie usuwa przyczynę (grzyby lub bakterie) infekcji oraz chirurgiczne odkażenie.
Regeneracja paznokci
Wiele osób, które w wyniku różnych urazów straciły paznokieć zadaje sobie pytanie: czy paznokieć odrośnie? Jest to zrozumiała obawa, związana nie tylko z dyskomfortem, ale i kwestiami estetycznymi, zwłaszcza, gdy zbliża się sezon, w którym ubieramy sandały, czy wyjeżdżamy na wakacje. W większości przypadków nie ma się o co martwić – jeśli paznokieć nie został uszkodzony u nasady, powinien zregenerować się w przeciągu 6 miesięcy w przypadku dłoni i 12 miesięcy w przypadku stopy. Obecnie istnieją także rekonstrukcje paznokci, jednak rzadko jest to konieczne. Organizm robi swoje, a paznokieć odrasta, jednak zaleca się obserwację – jeśli tylko paznokieć rośnie krzywo – konieczna jest wizyta u podologa, by uniknąć bolesnego wrastania paznokcia w skórę.
Jak szybko rosną paznokcie: https://nores.pl/jak-szybko-rosna-paznokcie-czynniki-i-przyczyny/
Suplementacja i zioła? Czemu nie!
Podczas okresu regeneracji paznokcia można również przyjmować suplementy, dedykowane paznokciom, dzięki którym płytka, która odrośnie będzie zdrowa i bardziej odporna na ewentualne urazy. Warto jednak pamiętać, że suplementy to nie wszystko i poza nimi, warto wzbogacać dietę o pokarmy zawierające witaminy korzystne dla płytki paznokca – B1, B2, B6 oraz B12.
Innym „wspomagaczem”, który poprawia kondycję paznokci są naturalne zioła: skrzyp, pokrzywa, czy rdest ptasi, które są źródłem kwasu krzemowego, wpływającego na prawidłową kondycję paznokci.
Chociaż schodzący lub zerwany paznokieć (https://nores.pl/zlamany-paznokiec-do-krwi-przyczyny-oraz-jak-sobie-pomoc/) to doświadczenie z pewnością nieprzyjemne, zwykle nie jest groźne. Ważne jest opanowanie, odpowiednie zadbanie o tkliwą ranę i nie forsowanie palca, z którego zeszła płytka paznokcia. Chociaż najczęściej wizyta u lekarza nie jest konieczna, dla własnego spokoju skonsultować można się z lekarzem i cierpliwie czekać, aż paznokieć odrośnie, stosując odpowiednie preparaty oraz higienę.
mOOtic,pl -