Czy cholesterol 150 powinien być lampką ostrzegawczą?

W dzisiejszych czasach zderzamy się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, które trapią wiele osób. Jedne z najpopularniejszych to te związane z układem sercowo-naczynionym. Za wzrost ryzyka tego typu schorzeń odpowiada w dużej mierze cholesterol. W związku z tym warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest to pojęcie i jakie są prawidłowe normy cholesterolu. Czy cholesterol 150 powinien być sygnałem do wizyty lekarskiej? O tym już poniżej.

Co to jest cholesterol?

Na wstępie należy przyjrzeć się definicji. Zanim przejdziemy do interpretacji konkretnych wyników, warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest cholesterol. Otóż mówiąc prosto, to nic innego, jak substancja tłuszczowa, która jest obecna niemal we wszystkich komórkach naszego organizmu i krwi. I chociaż wiele osób traktuje to pojęcie w negatywnych aspektach, to w istocie cholesterol jest niezbędny do utrzymania zdrowia. Problem pojawia się wówczas, gdy jego poziom staje się zbyt wysoki.

Podział cholesterolu

Z podziałem cholesterolu mamy najczęściej do czynienia wówczas, gdy udajemy się na wizytę do lekarza, bądź odbieramy zlecone nam wyniki badań. Spośród różnorodnych zagadnień najczęściej spotkamy się z pojęciem cholesterolu całkowitego. Niemniej jednak warto wiedzieć, że najczęściej dzieli się on na dwie podstawowe grupy, które są nośnikami cholesterolu we krwi. W związku z tym możemy wyróżnić:

  • cholesterol LDL, czyli tak zwane lipoproteiny o małej gęstości oraz
  • cholesterol HDL, będący lipoproteinami o dużej gęstości.

Poza tym, niekiedy możemy spotkać się również z pojęciami lipoprotein o pośredniej gęstości (IDL) oraz bardzo małej gęstości (VLDL).

Zobacz również:  Co może oznaczać suchość w jamie ustnej i pieczenie języka?

Cholesterol HDL i LDL

Cholesterol HDL jest często nazywany tym dobrym. To rodzaj, który odpowiada za transport cholesterolu z tkanek do wątroby, w której jest następnie metabolizowany. Ujmując to prościej, cholesterol HDL przyczynia się do usuwania nadmiaru cholesterolu z tkanek, wpływając m.in. na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Cholesterol LDL jest z kolei nazywany złym cholesterolem. W przeciwieństwie do poprzednika, transportuje on cząsteczki cholesterolu w przeciwną stronę do swojego dobrego brata. W momencie, gdy jest go za dużo, wówczas jego nadmiar odkłada się w ścianach tętnic, zwiększając tym samym ryzyko powstawania różnorodnych chorób.

Czy cholesterol 150 to dużo?

Skoro jesteśmy przy temacie złego i dobrego cholesterolu, wiele osób z pewnością chciałoby znać górne granice, które można opisać jako bezpieczne. Możemy zastanawiać się, czy cholesterol 150 to dużo? A być może istnieją wyższe limity, dzięki czemu po odebraniu wyników badań będziemy mogli spać spokojnie?

Otóż należy zauważyć, że zaleca się, aby poziom cholesterolu HDL był większy niż 40 mg/dl u mężczyzn i 46 mg/dl u kobiet. Z kolei poziom LDL nie powinien przekraczać 115 mg/dl. Oznacza to, że wynik badania poza normą powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Jeśli patrzymy na wyniki naszej frakcji LDL i zastanawiamy się, czy cholesterol 150 to dużo, wówczas nie powinniśmy mieć wątpliwości, że tak.

Co odpowiada za wzrost cholesterolu?

Odpowiadając na tytułowe pytanie z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę naszą dietę. Za wzrost cholesterolu odpowiada przede wszystkim regularne spożywanie pokarmów bogatych w niezdrowe tłuszcze trans i nasycone. W związku z tym na niekorzyść naszego organizmu będą wpływać wszelkiego rodzaju posiłki, takie jak:

  • tłuste mięso oraz wędliny,
  • fast foody,
  • słodycze,
  • tłuste produkty mleczne (śmietana, masło).
Zobacz również:  Problemy z erekcją - w jakim wieku spotykają mężczyzn?

Poza tym, warto wziąć pod uwagę zdrowy tryb życia, który może w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia poziomu cholesterolu w momencie, gdy jest za wysoki.

Cholesterol całkowity

Poza wspomnianymi dotychczas rodzajami, najpopularniejszy wydaje się być jednak cholesterol całkowity. Jego charakterystyka nie różni się wiele od wspomnianych wcześniej frakcji. Co więcej, stanowi on niejako połączenie cholesterolu LDL i HDL. Co ważne, jego zbyt wysokie wartości przyczyniają się do zwiększenia ryzyka m.in. chorób sercowo-naczyniowych. Spośród wszystkich osób, na niekorzystne wartości narażone są osoby palące papierosy czy prowadzące niezdrowy tryb życia i te, które nie dbają o zdrową dietę.

Cholesterol 150 – czy to dużo?

Analizując poziom cholesterolu całkowitego z pewnością chcielibyśmy wiedzieć, jakie są jego normy. Otóż w tym przypadku często rozróżnia się konkretne wartości, w zależności od ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Niemniej jednak cholesterol 200 to z reguły górna granica, która powinna być swego rodzaju lampką ostrzegawczą. Co więcej, można zauważyć, że w momencie, gdy posiadamy cholesterol 180 powinniśmy zastanowić się nad wdrożeniem zdrowych nawyków. Odpowiadając jednak na tytułowe pytanie, cholesterol 150 mieści się w granicach normy i nie powinien być powodem do niepokoju.