Duży brzuch po wypiciu wody – z czego wynika i jak uporać się z problemem?

Pijesz wodę, a zaraz potem odczuwasz dyskomfort związany z powiększeniem się brzucha? Nie pojawia się ból, ale dolegliwość nie ustępuje? Ten problem nie dotyczy tylko Ciebie. Wzdęcia brzucha po posiłkach lub spożyciu napojów to sytuacja, która dotyka wielu osób. Chcesz dowiedzieć się z czego wynika i jak sobie z tym radzić? Koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Duży brzuch po spożyciu płynów – co warto wiedzieć?

Większy brzuch po wypiciu wody to często spotykana dolegliwość. Jedni mimo starań wciąż borykają się z dyskomfortem, podczas gdy inni nigdy nie mieli z tym problemu. Dlaczego? W głównej mierze uzależnione jest to od budowy fizycznej naszego ciała. Po spożyciu posiłku czy wypiciu wody nasz żołądek wypełnia się i optycznie powiększa brzuch, co u jednych osób jest bardziej widoczne, a u innych prawie wcale. Po maksymalnie 2 godzinach (w zależności od rodzaju spożytego produktu) żołądek zostaje opróżniony, a wygląd brzucha powinien wrócić do normy. Przyczyny tego problemu mogą jednak wynikać z różnych popełnianych przez nas błędów, na które warto zwrócić uwagę. Są to:

Zobacz również:  Korzyści zdrowotne wynikające z wody z cytryną na czczo

– zbyt szybkie picie dużej ilości wody na raz

– bardzo nieregularne spożywanie napojów

– niewystarczające lub nadmierne nawodnienie organizmu

– w skrajnych przypadkach choroby układu pokarmowego

Powyższe przyczyny powodują, że żołądek zostaje nagle wypełniony dużą ilością wody. Nieprzyzwyczajony i nieprzystosowany do tego nadyma się jednocześnie powiększając nasz brzuch. Istnieją jednak sposoby na łatwe poradzenie sobie z tym problemem.

Jak uniknąć powiększania się brzucha po wypiciu wody?

Jednym z prostszych metod, którą z pewnością warto wypróbować jest regularne i jednocześnie wolniejsze, stopniowe picie wody. Należy również zrezygnować z napojów gazowanych, które dodatkowo potęgują problem. Oba sposoby powodują, że do żołądka dostaje się znacznie mniej powietrza, dzięki czemu brzuch nie powinien stawać się tak nadęty. Pomocne może być również regularne spożywanie naparów ziołowych takich jak mięta lub rumianek. Warto również nie pić wody bezpośrednio po posiłku, ale zaczekać co najmniej 15 minut, co pozytywnie wpływa na proces trawienia pokarmu.
W razie ciągłego pojawiania się dyskomfortu warto przyjrzeć się swojej diecie, a w szczególnych wypadkach udać się do specjalisty.

Zobacz również:  Wypieki - dlaczego ciasto przy pieczeniu pęka?

Powyższe sposoby powinny pomóc zniwelować dyskomfort związany z powiększaniem się brzucha po wypiciu wody. Regularnie stosowane mogą pomóc całkowicie pozbyć się problemu i cieszyć się płaskim brzuchem bez względu na to, czy i ile wody akurat wypiłeś. Masz dość dyskomfortu, którego doświadczasz? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować.