Kolposkopia Wrocław- wskazania do badania i jego znaczenie

Nowotwory to wciąż jedna z głównych przyczyn śmierci ludzi w każdym wieku. Czołowe miejsce zajmuje rak szyjki macicy. Wykryć go można poprzez badanie kolposkopowe. Na czym polega to badanie i jakie nieprawidłowości może wykryć? Jakie są wskazania do jego wykonania i czy warto się na to zdecydować? 

Kolposkopia- szansa na wykrycie nieprawidłowości na szyjce macicy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Powstaje najczęściej w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wykryty we wczesnym stadium, daje duże szanse na wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia. Szansą na wczesne wykrycie nieprawidłowości jest kolposkopia- proste badanie, które pozwala na dokładną analizę szyjki macicy, pochwy i sromu. Badanie wykonuje się przy użyciu kolposkopu. Powinno być wykonywane po menstruacji, między 10 a 20 dniem cyklu, gdyż wtedy wynik badania jest najbardziej wiarygodny i miarodajny.

Kolposkopia jako wstęp do dalszego badania histopatologicznego

Kolposkopia jest wskazaniem do oceny powierzchni szyjki macicy w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego. Czasami konieczne jest wykonanie biopsji, czyli pobranie fragmentu tkanki do badania histopatologicznego. Badanie to pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności jakichkolwiek zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Kolposkopia wykonywana jest w sposób tradycyjny przy użyciu zwykłego kolposkopu bądź przy użyciu urządzenia Zedscan. Pozwala ono na dokładną ocenę oporu nabłonka szyjki macicy, dzięki czemu wykrycie zmian chorobowych jest jeszcze dokładniejsze. Zmieniony fragment szyjki macicy może zostać wycięty podczas zabiegu elektrokonizacji.

Zobacz również:  Ile może trwać biegunka u dorosłych? Najważniejsze informacje

Kolposkopia Wrocław- szybko, bezboleśnie i skutecznie

Kolposkopia Wrocław to badanie nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Najczęstszym wskazaniem do jego wykonania jest przede wszystkim nieprawidłowy wynik cytologii, ale także infekcja wysokoonkogennym typem HPV, nawracające stany zapalne pochwy czy wszelkie nieprawidłowe krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Badanie zaleca się również w przypadku wcześniejszych wykrytych zmian czy po zabiegu interwencji chirurgicznej. Badanie kolposkopowe nie wymaga stosowania znieczulenia, a samo badanie trwa kilka do kilkunastu minut. Wykonywane jest w pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, za pomocą którego może prowadzić obserwację szyjki za pomocą specjalnego urządzenia- kolposkopu. Jeżeli konieczne jest pobranie wycinków, stosuje się miejscowe znieczulenie. Wyniki badania są poddawane analizie przez lekarza ginekologa lub specjalistę patologii. Jeżeli wykryte są jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz decyduje o dalszym postępowaniu.

Zobacz również:  Implanty piersiowe a lot samolotem - to warto wiedzieć

Dlaczego warto zdecydować się na kolposkopię?

Kolposkopia to proste i nieinwazyjne badanie, które powoduje niewielki dyskomfort, ale nie wymaga znieczulenia. Jest w pełni bezpieczne, nie wymaga pobytu w szpitalu. Pozwala na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych w najwcześniejszym stadium. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym lepsze jest rokowanie. Nowoczesne sprzęty pozwalają na wykonanie badania z maksymalną precyzją i czułością, co daje niezwykłe efekty. Jeżeli więc zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości świadczące o problemach chorobowych, kolposkopia powinna być pierwszym krokiem do dalszej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego i skutecznego leczenia. Zdrowie mamy tylko jedno! Więcej o samym zabiegu można przeczytać tutaj: https://femimea.pl/kolposkopia-wroclaw/.