Ile może trwać biegunka u dorosłych? Najważniejsze informacje

Wiele osób zastanawia się, ile może trwać biegunka u dorosłych. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego problemu zdrowotnego u osób dorosłych.

Czym jest biegunka?

Ile może trwać biegunka u dorosłych? To pytanie jest często zadawane przez osoby, które zmagają się z nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego. Biegunka inaczej nazywana może być również rozwolnieniem. Jako biegunkę określa się częste oddawanie luźnego stolca, zarówno w formie płynnej, jak i półpłynnej. Biegunka może się również wiązać ze zwiększeniem liczby wypróżnień, które stają się częstsze niż trzy razy na dobę. Rozwolnienie może występować w wersji ostrej lub przewlekłej. To właśnie od rodzaju biegunki w dużej mierze zależny będzie czas jej trwania.

Ile trwa biegunka ostra?

U dorosłych zazwyczaj pojawiają się biegunki ostre, które mogą być spowodowane występowaniem dość zróżnicowanych czynników. Jednak najczęściej ich pojawienie się związane jest z infekcjami wirusowymi, na przykład zakażeniem rotawirusami, adenowirusami oraz norowirusami. Jednak biegunka ostra może być również powodowana zakażeniem bakteriami lub toksynami, które są przez nie wytwarzane. Ostrą biegunkę u dorosłych może wywołać stosowanie niektórych leków, a także zatrucie alkoholem lub grzybami. Występowanie ostrych biegunek może bezpośrednio wiązać się także z alergiami, chorobami jelit, a nawet stresem. Czas trwania biegunki ostrej jest krótszy niż biegunki przewlekłej. Ostre rozwolnienie zazwyczaj trwa od jednego do siedmiu dni i ustępuje samoistnie, bez konieczności wdrażania jakiegokolwiek leczenia. Biegunka ostra powinna całkowicie ustąpić w ciągu czternastu dni. Jednak w początkowym etapie mogą jej towarzyszyć wymioty, a nawet gorączka.

Zobacz również:  Dlaczego poród w wodzie mniej boli?

Ile trwa biegunka przewlekła?

U dorosłych może występować również biegunka przewlekła. Jej pojawienie się zazwyczaj wiąże się z innymi przyczynami niż ma to miejsce w przypadku biegunki ostrej. Przewlekłe rozwolnienie najczęściej jest efektem zmagania się z różnego rodzaju schorzeniami, zazwyczaj również przewlekłymi. Wśród nich można wskazać przede wszystkim schorzenia jelit, takie jak zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, a nawet rak jelita grubego. Biegunka występująca przewlekle może być efektem stosowania niewłaściwej diety oraz błędów dietetycznych, ale może wynikać także z alergii oraz nietolerancji pokarmowych. Jej przyczynami mogą być zaburzenia hormonalne, stosowane leki oraz zaburzenia o podłożu psychicznym. Czas trwania biegunki przewlekłej jest dłuższy niż ma to miejsce w przypadku biegunki ostrej. Zazwyczaj czas trwania biegunki przewlekłej jest dłuższy niż dwadzieścia jeden dni.

Zobacz również:  Uzależnienie od kofeiny - jakie są jego skutki?

Podsumowanie

Podsumowując, biegunka u dorosłych może występować zarówno w wersji ostrej, jak i przewlekłej. Ostra biegunka zazwyczaj samoistnie ustępuje w ciągu dwóch tygodni, a biegunka przewlekła trwa powyżej trzech tygodni.