Po goleniu, które nie jest przeprowadzone w sposób prawidłowy bardzo często powstają czerwone guzki, wrastające włosy i dotyczy to każdej golonej części ciała. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak bardzo taka sytuacja potrafi być niekomfortowa. Dotyczy to oczywiście obu płci, my jednak dziś skupimy się konkretnie na męskiej twarzy. Jak uniknąć podrażnień skóry przy goleniu? Poznajcie nasz praktyczny poradnik, dzięki któremu znacznie lepiej poradzicie sobie z tym problemem.
Skąd biorą się podrażnienia skóry po goleniu?
Pierwszym krokiem jest zrozumienie powodu wystąpienia problemu. Należy wiedzieć, że powstające na skórze guzki są wynikiem dostania się bakterii do mieszków włosowych. Są to bakterie Staphylococcus aureus. Aby poradzić sobie z nimi należy po pierwsze pamiętać, że sucha skóra jest sprzymierzeńcem pojawiających się na skórze czerwonych guzków. Z tego względu nasza pierwsza wskazówka jest taka, że golenie na sucho bez uprzedniego zwilżenia skóry jest błędem. Druga wskazówka natomiat jest taka: podrażnienia wynikają też z tego, że skóra jest niewłaściwie oczyszczona. Jeżeli w porach zalega nadmiar sebum, to często włoski nie mogą prawidłowo rosnąć. Zatkane pory powodują wrastanie włosów, choć ten problem ma często także podłoże genetyczne. Niemniej jednak stosując odpowiednie kosmetyki na wrastające włosy można go zniwelować. Warto sięgać zwłaszcza po żel na wrastający zarost do codziennego stosowania zawierający wyciąg z kory wierzby, wyciąg z oczaru wirgińskiego czy też kwas salicylowy.
Golenie na mokro to absolutnie konieczność
Skoro już wiadomo, że podrażnienia wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej techniki golenia, to warto dowiedzieć się krok po kroku co należy robić. Wielu mężczyzn zakłada, że golenie to nieskomplikowana czynność, którą w końcu wykonują tak często – jak więc mogli robić to źle? Tymczasem warto czasami sprawdzić wyrobione nawyki.Jak więc można poprawić technikę golenia? Otóż istotne znaczenie ma odpowiednie zmiękczenie skóry. Dlatego należy dokładnie umyć ją przed goleniem ciepłą wodą. Sprawdzi się też położenie na skórę twarzy gorącego ręcznika na krótką chwilę. Pory skóry się otworzą, a wtedy można nałożyć produkt zmiękczający zarost. W zależności od preferencji może być to żel, pianka albo rozrobione mydło do golenia. Wybrany produkt należy pozostawić na skórze przez około 5 minut do lepszego wchłonięcia i zmiękczenia włosów. Błędem jest, zwłaszcza przy twardym zaroście, golenie się zaraz po nałożeniu preparatu kosmetycznego do golenia – należy z tym chwilę poczekać, aby mógł on wykonać swoją pracę. Gdy zarost już się zmiękczy, można przejść do jego usuwania. Można to robić zarówno z włosem, jak i pod włos, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa przy użyciu wysokiej jakości maszynki do golenia na żyletki. Po goleniu też trzeba zadbać o skórę i wybrać odpowiedni balsam, który zmiękczy skórę i zapobiegnie powstawaniu podrażnień.
Dobrze dobrana maszynka do golenia może zniwelować podrażnienia czy skaleczenia
Istotne znaczenie ma także dobór narzędzia do usuwania zarostu, czyli brzytwy bądź maszynki. Ta druga jest znacznie częściej wybierana ze względu na łatwość użytkowania. Nie oznacza to jednak, że samo urządzenie jest proste i nie wymaga żadnego zrozumienia tego, jak działa. Tymczasem jednak maszynki do golenia różnią się rodzajem ostrza, które oczywiście wpływa na proces golenia. Dla początkujących najlepiej sprawdzają się motylkowe. Łatwiej wymienia się w nich żyletki są też łagodniejsze od maszynek z otwartym grzebieniem. Do słabego zarostu, który nie jest twardy trzeba wybrać maszynkę do golenia brody motylkową lub z zamkniętym ostrzem. Gdy mężczyzna ma twardy zarost, a jednocześnie chce się ogolić na gładko, to maszynka z otwartym ostrzem najlepiej się sprawdzi, przy czym trzeba uważać, gdyż jest bardzo ostra i przy nieodpowiednim ruchu łatwo o skaleczenie. Maszynki do golenia męskie mogą mieć ładne, dekoracyjne rączki o różnej długości. Istotne znaczenie ma pewny chwyt dlatego mając małe dłonie trzeba wybrać tę krótszą, z kolei w przypadku większych lepiej sprawdzi się dłuższa.
Codzienna pielęgnacja skóry – mycie i złuszczanie ma znaczenie
Nie tylko odpowiednie akcesoria czy technika golenia mają znaczenie, bo bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja. Nigdy nie należy jej lekcyważyć ani o niej zapominać. Wspominaliśmy już skąd biorą się wrastające włosy na brodzie, ale podzielimy się jeszcze informacją, jak wobec nich postępować. Aby temu zapobiec, trzeba regularnie wykonywać peelingi, a nawet maseczki ściągające. Żel peelingujący z drobinkami można stosować nawet codziennie. Z kolei maseczki czy głębsze peelingi można wybierać raz w tygodniu. Skóra staje się wyraźnie gładsza, a golenie przy tym łatwiejsze. Złuszczanie martwego naskórka powoduje, że mieszki włosowe mają ujście i włoski mogą rosnąć w prawidłowym kierunku. W przypadku bolesnych wrastających włosów konieczny może być zabieg. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i warto dbać o odpowiednie mycie i złuszczanie, a także stosowanie żelów na wrastające włosy.
mOOtic,pl -