Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w kamienicy?

Kamienice to nieodłączny element praktycznie każdego polskiego miasta. Przez wiele lat mieszkania w nich nie cieszyły się dużą popularnością, nawet mimo tego, że zwykle są one zlokalizowane w dość atrakcyjnych miejscach, nierzadko blisko centrum. Budynki te jednak często były mocno zaniedbane, a mieszkania w nich stare i wymagające kosztownych remontów. Od lat jednak są one systematycznie doprowadzane do dobrego stanu, przez co stają się coraz bardziej atrakcyjne. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w kamienicy.

Stan techniczny mieszkania w kamienicy

Kamienice w wielu polskich miastach są obecnie poddawane gruntownym remontom i modernizacjom. Nie oznacza to jednak, że każdy budynek tego typu oferuje od razu zadowalający standard. Kupując takie mieszkanie trzeba pamiętać, że mowa tu o starym budownictwie. Sam lokal może sprawiać dobre wrażenie, ale trzeba upewnić się co do stanu technicznego całego budynku.

Najlepiej decydować się na mieszkanie w kamienicach po generalnym remoncie. Ważną kwestią jest ogrzewanie takiego budynku, a także obecność instalacji wodnej i kanalizacji. Być może wydaje się to dziwne, ale bardzo wiele starszych kamienic nie posiadało takich instalacji, bowiem nie był to standard w czasach, w których były one budowane. Nowoczesne modernizacje mogą oczywiście przystosować je do współczesnych wymogów, ale wymaga to od właściciela stosownych nakładów finansowych.

W starych budynkach poważnym problemem jest również wilgoć. W czasie oglądania mieszkania należy zwrócić uwagę, czy ściany są w dobrym stanie, czy nie odpada z nich tynk i czy w pomieszczeniach nie unosi się charakterystyczny zapach. Szczególnie złym sygnałem jest pojawiający się na murach grzyb.

Mieszkanie w kamienicy przystosowane do nowoczesnych standardów

Mieszkania w kamienicy bardzo często mają niestandardowe układy pomieszczeń. Uwagę zwracają też charakterystyczne, wysokie sufity. Nie musi to być wada, bowiem wielu ludzi szuka takich właśnie, oryginalnych lokali. Pozostaje jednak pytanie, czy takie mieszkanie faktycznie jest przystosowane do nowoczesnego życia.

Kamienice często odznaczają się dość ciasną zabudową. W większych miastach oznacza to na przykład problemy z parkowaniem; budynki takie rzadko kiedy posiadają osobne parkingi. Trudno również o starszą kamienicę, która byłaby w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kupno mieszkania w kamienicy – za i przeciw

Mieszkania w kamienicy posiadają mnóstwo zalet, choć trzeba pamiętać również o ich mankamentach. Na pewno jest to świetna inwestycja dla osób chcących wynajmować mieszkania, chociażby dla turystów. Codzienne życie w takim miejscu dla wielu osób może być bardziej męczące, choć jednocześnie płynie z tego wiele korzyści.

Przy kupowaniu takiego mieszkania należy przede wszystkim mocno skupić się na stanie technicznym zarówno lokalu, jak i całego budynku. Jedynie kamienice po gruntownych remontach dają pewność, że mieszkania w nich są przystosowane do nowoczesnych standardów.