Rajstopy uciskowe — sposób na zdrowe nogi!

Kompresjoterapia to metoda stosowana już od starożytności – zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych tkanin i metod produkcji współczesne wyroby kompresyjne są nie tylko skuteczne, ale również przyjazne w użytkowaniu. Sprawdź, dla kogo sprawdzą się rajstopy uciskowe i jak je stosować!

Rajstopy uciskowe — jak działają?

Efekty działania uzyskiwane są dzięki strukturze materiału, która wywiera stopniowaną kompresję na kończynę. Ucisk jest najsilniejszy w okolicach kostek i zmniejsza się w wyższych partiach ciała, co pomaga przepychać krew i limfę w kierunku dosercowym oraz zapobiega powrotowi żylnemu w przypadku niewydolności zastawek. Rajstopy uciskowe dostępne w sklepie Mega Medic wspierają fizjologiczną pompę mięśniową, która u osób z zaburzeniami krążenia nie działa wystarczająco efektywnie, zapobiegając powstawaniu obrzęków i uczuciu ciężkich, bolesnych nóg.

W jakim celu stosuje się rajstopy uciskowe na żylaki?

Ucisk sprawia, że zmniejsza się średnica naczyń żylnych, co ułatwia pracę zastawek. Zamknięte zastawki zapobiegają cofaniu się krwi i zmniejszają objętość krwi zalegającej w kończynie, która skutkuje poszerzeniem ścian żył i może prowadzić do rozszerzenia żył. Dzięki temu działaniu kompresyjne rajstopy przeciw żylakom, stosowane jako wsparcie innych metod, nie tylko wspomagają leczenie oraz zmniejszają dolegliwości bólowe, ale również  zapobiegają powstawaniu żylaków.

Zobacz również:  Jak odetkać zatkany nos i zatoki? Najlepsze sposoby

Wyroby kompresyjne to świetny wybór nie tylko dla osób, które już doświadczają objawów wynikających z niewydolności krążeniowej. Sprawdzą się także jako element profilaktyki — jeśli jesteś narażony na czynniki ryzyka, takie jak praca stojąca lub chcesz zapobiegać uczuciu zmęczonych nóg, na przykład po dłuższej podróży, dobrym pomysłem będzie zastosowanie rajstop uciskowych. Kompresja jest często stosowana również przez sportowców — wsparcie powrotu żylnego przyspiesza regenerację i zapobiega obrzękom powysiłkowym.

Jak długo nosić rajstopy uciskowe?

Najważniejszą zasadą w przypadku zaburzeń krążenia jest noszenie produktów uciskowych od razu po wstaniu z łóżka, zanim pojawi się nawet najmniejszy obrzęk nóg. Dzięki temu będą skutecznie wspierać pompę mięśniową przez cały dzień.

Nie da się wskazać przedziału godzinowego, w jakim powinno się nosić rajstopy. W przypadku osób, które borykają się z niewydolnością żylną, najlepsze efekty da noszenie ich przez cały dzień. Z kolei jeśli zaburzenia występują tylko w określonych sytuacjach, na przykład podczas przebywania w stałej pozycji siedzącej lub stojącej, na przykład w pracy czy podczas lotu samolotem, należy założyć wyroby uciskowe przed rozpoczęciem tych aktywności i zdjąć po ich zakończeniu.

Zobacz również:  Wegańskie kosmetyki dla kobiet. Naturalne piękno na bazie naturalnych składników

Rajstopy medyczne — jak wybrać odpowiednie?

Niezwykle istotne jest, aby kupić rajstopy we właściwym rozmiarze. Koniecznie dokonaj pomiarów w miejscach wyznaczonych przez producenta od razu po wstaniu z łóżka, gdy nogi nie są obrzęknięte.

Zbyt luźne rajstopy nie zapewnią odpowiednio silnego ucisku, przez co będą nieskuteczne. Mogą również być po prostu niewygodne w noszeniu, na przykład zsuwać się i rolować podczas chodzenia. Z kolei kupno za małego rozmiaru sprawi, że założenie produktu będzie bardzo trudne, a za duży ucisk może spowodować problemy z ukrwieniem.

Szeroki wybór produktów w sklepach takich jak Mega Medic sprawi, że z pewnością znajdziesz rajstopy, które sprawdzą się idealnie dla Ciebie. Dostępne są modele w wielu kolorach i o różnej grubości, dzięki czemu możesz nosić je o każdej porze roku.