Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Jeśli podjęliśmy decyzję, że nasze oszczędności nie powinny tracić na wartości leżąc bezczynnie na bankowym koncie, to poświęćmy trochę czasu i wysiłku, aby wybrać odpowiedni fundusz i odpowiednie TFI, któremu powierzymy zarządzanie naszymi pieniędzmi. Naszymi, czyli najważniejszymi na świecie.
Dokonując wyboru musimy najpierw zastanowić się w jaką klasę aktywów możemy zainwestować. Zależy to od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest odpowiedź na pytanie o naszą akceptację ryzyka. Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko, to postawmy na fundusze inwestujące w obligacje skarbowe. To najbezpieczniejsza i obarczona najmniejszym ryzykiem klasa aktywów w ramach funduszy inwestycyjnych. Tego rodzaju fundusze mają w swoim portfelu obligacje emitowane przez państwa. To daje nam największą na rynku kapitałowym szansę, że odzyskamy nasze pieniądze wraz z odsetkami. Pamiętajmy jednak, że „skarbówki” – choć chronią nas przed inflacją – to jednak, co do zasady, zarabiają skromnie.
Na wyższy zysk możemy liczyć inwestując w fundusze obligacji korporacyjnych. Te są emitowane przez firmy i wiążą się z wyższym ryzykiem.
Większe ryzyko daje większą szansę
Podstawowa zasada obowiązująca na rynku kapitałowym mówi, że im wyższe ryzyko tym szansa na zysk wyższa. Dlatego jeśli jesteśmy w stanie pogodzić się – z reguły czasową – utratą wartości naszych oszczędności, a jednocześnie chcemy zarabiać dużo, to rozwiązaniem mogą być fundusze akcyjne, czyli inwestujące swój kapitał w akcje spółek publicznych (notowanych na giełdach).
Wszelako w tym wypadku też możemy ryzyko zmniejszyć. Weźmy za przykład dwa subfundusze Caspar Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Jeden z nich – Caspar Akcji Światowych Liderów – ma w swoim portfolio duże spółki, o stabilnej pozycji rynkowej, działające na rynku globalnym. Dlatego, mimo że jest to fundusz akcyjny, ryzyko jest ograniczone. Sukces tych spółek gwarantuje właśnie to, że działają na szerokim rynku, mają świetne, poszukiwane przez klientów produkty lub usługi i nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach przestaną być ulubieńcami inwestorów.
Na drugim biegunie jest Caspar Akcji Globalny Megatrendy. Przedmiotem jego zainteresowania są przede wszystkim mniejsze podmioty rynkowe, działające w branżach bardziej ryzykownych. Po co więc podejmować ryzyko? Cóż, mniejsze spółki mają większy potencjał wzrostu, ceny ich akcji mogą w każdej chwili wystrzelić i przynieść inwestorom naprawdę ponadprzeciętny zysk.
Przewaga świadomego inwestora
Na koniec jedna, ważna, uwaga. Jeśli tworzymy własny portfel inwestycyjny, czyli kupujemy jednostki uczestnictwa kilku funduszy inwestycyjnych, to rozważmy czy nie wybrać tak zwany fundusz parasolowy. Dzięki temu będziemy mogli szybciej – i z reguły taniej! – reagować na zmieniającą się koniunkturę, a dodatkowo skorzystamy oszczędzając na podatkach.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.
Caspar TFI pragnie poinformować, iż inwestycja w fundusze inwestycyjne otwarte dotyczy zakupu jednostek uczestnictwa, a nie aktywach bazowych.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.
mOOtic,pl -