W praktyce tabletki na alergię należą do jednych z najchętniej kupowanych w Polsce. Nic dziwnego, na różnego rodzaju alergie choruje bowiem w naszym kraju około 12 mln osób. Często objawy są na tyle nasilone, że normalne funkcjonowanie jest niemożliwe, bez odpowiednich leków. Pierwszym wyborem są preparaty bez recepty, których stosowanie musi być jednak bezpieczne oraz zgodne ze wskazaniami producenta. Oto najważniejsze informacje, które trzeba o nich posiadać.
Czym są alergię?
Alergia pojawia się, gdy dana osoba reaguje na substancje w środowisku, które są nieszkodliwe dla większości ludzi. Substancje te są znane jako alergeny i znajdują się w roztoczach, zwierzętach domowych, pyłkach, owadach, kleszczach, pleśniach, żywności i niektórych lekach.
Choroby alergiczne są szeroko rozpowszechnione. W krajach wysoko rozwiniętych różnego rodzaju alergie występują u około 30% populacji. Szacuje się, że na alergiczny nieżyt nosa choruje ponad 500 milionów ludzi na całym świecie.
Podobne reakcje mogą wystąpić w przypadku niektórych chemikaliów i dodatków do żywności. Jeśli jednak nie obejmują układu odpornościowego, są znane jako reakcje niepożądane, a nie alergie.
Gdy osoba uczulona na dany alergen zetknie się z nim, dochodzi do reakcji alergicznej:
- Kiedy alergen (taki jak pyłek) dostanie się do organizmu, wyzwala odpowiedź przeciwciał.
- Przeciwciała przyczepiają się do komórek tucznych.
- Kiedy pyłek wchodzi w kontakt z przeciwciałami, komórki tuczne reagują uwalniając histaminę.
- Kiedy uwalnianie histaminy jest spowodowane alergenem, powstający stan zapalny (zaczerwienienie i obrzęk) jest drażniący i niekomfortowy.
Co najczęściej wywołuję alergie?
Osiem najczęstszych rzeczy, które mogą powodować reakcję alergiczną u niektórych osób to:
- Żywność.
- Pył.
- Pyłek kwiatowy.
- Sierść zwierząt domowych, ślina lub mocz.
- Pleśń.
- Ukąszenia i użądlenia owadów.
- Lateks.
- Niektóre leki/narkotyki.
Kiedy sięgnąć po tabletki na alergię bez recepty?
Takie preparaty są ogólnodostępne w aptekach i sprawdzają się przy lżejszych objawach alergicznych, gdy nie utrudniają one w nadmiernym stopniu codziennego funkcjonowania. Symptomy w przypadku alergicznego nieżytu nosa to oczywiście głównie katar, a także łzawienie oczu, które mogą być złagodzone właśnie dzięki takim preparatom. Zazwyczaj jest to okres letni, gdy ma miejsce pylenie pyłków kwiatów, drzew oraz ziół.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre tabletki na alergie dostępne bez recepty również mają różnego rodzaju skutki uboczne. Koniecznie trzeba więc wcześniej się z nimi zapoznać, a także skonsultować przyjmowanie ze swoim farmaceutą lub lekarzem.
Jakie są rodzaje tabletek na alergię?
Obecnie do łagodzenia objawów alergii stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe. Są to preparaty I, II lub III generacji, które mają różne działanie i nieco inne, potencjalne skutki uboczne. W większości są to środki na receptę.
Tabletki na alergię histaminowe I generacji
Preparaty te zostały wprowadzone około 70 lat temu. Działają one jednak nie tylko na receptory histaminowe, ale także wiele innych co sprawia, że ich przyjmowanie to wiele skutków ubocznych. Mogą bowiem upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też ich stosowanie może tymczasowo wykluczać np. prowadzenie samochodu.
Tabletki na alergię histaminowe II generacji
Jeśli chodzi o II generację takich preparatów, to różnią się pod względem budowy chemicznej. Mają także mniej działań niepożądanych w przeciwieństwie do preparatów I generacji, co sprawia, że są chętniej przyjmowane przez pacjentów.
Tabletki na alergię histaminowe III generacji
Najnowszą kategorią są preparaty III generacji. Jeszcze rzadziej wchodzą w interakcję z innymi lekami, a także mają mniej skutków ubocznych. Obecnie są więc najczęściej przepisywane przez lekarzy.
Co zawierają tabletki na alergię bez recepty?
Jeśli chodzi o przeciwhistaminowe tabletki bez recepty, to głównym ich składnikiem jest cetyryzyna albo loratadyna. Ta pierwsza sprawdza się przede wszystkim do łagodzenia objawów alergicznych ze strony oczu i nosa, a także pokrzywki. Jej przyjmowanie to jednak skutki uboczne takie jak senność, dlatego też nie zaleca się leków z tym składnikiem stosować u kierowców.
Skutki uboczne leków przeciwhistaminowych
Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, takie preparaty wykazują pewne skutki uboczne i to zarówno jeśli chodzi o farmaceutyki bez recepty, jak i na receptę. Jakie są najczęstsze symptomy związane z ich przyjmowaniem?
- Zwiększona senność,
- osłabienie,
- suchość w ustach,
- zaburzenia pracy układu trawiennego.
Kluczowe znaczenie ma więc to, aby takie sytuacje skonsultować z lekarzem, który może wdrożyć inny preparat lub zmienić dawkę leku. Warto rozważyć także inne metody radzenia sobie z problemem, takie jak np. odczulanie.
Tabletki na alergię to jak widać preparaty na receptę oraz bez recepty, które różnią się składnikami aktywnymi i sposobem działania. Zdecydowanie więc jednak omówić problem z alergologiem, który wskaże możliwe sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnymi objawami alergii oraz zaleci odpowiednie dawkowanie.
mOOtic,pl -