Zmarszczki pod oczami, czyli kurze łapki: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć

Zmarszczki pod oczami pojawiają się pierwsze i nieoczekiwanie. Nie ukrywamy, że są powodem do frustracji. To właśnie skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka, dlatego szybciej się starzeje i traci elastyczność. Na szczęście istnieją sposoby, by je spłycić i zapobiegać ich powstawaniu.

Dlaczego skóra wokół oczu szybciej się starzeje?

Zmarszczki pod oczami to zmiany w strukturze skóry spowodowane utratą kolagenu i elastyny, czyli białek, które tworzą włókna podporowe skóry. Skóra wokół oczu jest narażona na wiele czynników, które przyspieszają jej starzenie. Główne to:

  1. Mimika twarzy. Gdy się uśmiechamy, mrugamy, marszczymy brwi lub zezujemy, skóra wokół oczu się kurczy i rozciąga, tworząc drobne linie i fałdy.
  2. Promieniowanie UV. Słońce jest jednym z głównych wrogów skóry. Promieniowanie UV niszczy kolagen i elastynę, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry. Ponadto słońce powoduje powstawanie plam pigmentacyjnych i przebarwień.
  3. Palenie papierosów, picie alkoholu, nieprawidłowa dieta, brak snu i stres to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję skóry: zmniejsza dopływ tlenu i składników odżywczych do skóry, co prowadzi do jej wysuszenia i sprzyja powstawaniu wolnych rodników.
Zobacz również:  Implanty piersi, a nurkowanie – fakty i mity

Jak się pozbyć zmarszczek pod oczami

Zmarszczki pod oczami można zredukować lub wygładzić za pomocą różnych metod, w zależności od ich rodzaju, głębokości i przyczyny. Do najpopularniejszych sposobów na zmarszczki pod oczami należą:

  • Kosmetyki. Dobry krem pod oczy to najważniejszy oręż, który pomoże Ci zwalczyć kurze łapki. Jest niezastąpiony w pielęgnacji skóry wokół oczu. Dobry krem na kurze łapki powinien nawilżać, odżywiać i regenerować skórę, a także chronić ją przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Na rynku dostępne są kremy pod oczy z różnymi składnikami aktywnymi, takimi jak np. kwas hialuronowy, retinol, witamina C, peptydy czy kofeina. Pamiętaj, by stosować codziennie rano i wieczorem, delikatnie wklepując go w skórę palcami.
  • Masaż skóry wokół oczu pobudza krążenie krwi i limfy, co poprawia odżywienie i dotlenienie skóry, a także redukuje obrzęki i cienie pod oczami. Możesz go wykonywać ręcznie lub za pomocą specjalnych przyrządów, takich jak np. jadeitowy wałek czy płytka gua sha. Wspomniany wałek to narzędzie do masażu twarzy wykonane z naturalnego kamienia: najczęściej jadeitu. Wałek ma właściwości chłodzące, pobudza krążenie i nasila regeneracje, a także pomaga wchłanianiu kosmetyków. Gua sha to technika masażu pochodząca z medycyny chińskiej, polegająca na przesuwaniu po skórze płaskiego kamienia o nieregularnych kształtach. Ma za zadanie pobudzić punkty akupresuryjne i rozluźnić napięte mięśnie twarzy. Masaż skóry wokół oczu można wykonywać codziennie lub kilka razy w tygodniu, używając olejku lub serum nawilżającego.
  • Maseczki pod oczy to kosmetyki w formie płatków, żelu lub tkaniny nasączone substancjami aktywnymi, które nakłada się na skórę pod oczami na kilkanaście minut. Mają one za zadanie nawilżyć, odświeżyć i rozjaśnić skórę, a także zmniejszyć widoczność zmarszczek, cieni i worków pod oczami. Możesz je stosować raz lub dwa razy w tygodniu, najlepiej wieczorem lub przed ważnym wyjściem.