Umowa leasingu konsumenckiego. 5 rzeczy, które warto wcześniej sprawdzić

Chociaż leasing konsumencki nie jest jeszcze tak popularny jak leasing dla przedsiębiorców, to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czy rozważasz taką formą finansowania? Aby czerpać z niej same korzyści, jeszcze przed podpisaniem umowy, warto zapoznać się z pewnymi kwestiami. Sprawdź, które z nich są szczególnie istotne.

Zasada działania leasingu konsumenckiego jest identyczna w każdej firmie leasingowej. Warto jednak mieć świadomość, że różne mogą być zapisy w umowie. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty i podpisaniem dokumentu, trzeba dokładnie zapoznać się z jego treścią. Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę.

Leasing konsumencki – to koniecznie sprawdź w umowie!

Zanim wybierzesz leasing konsumencki, zapoznaj się z kosztami głównymi, tj. wysokością opłaty wstępnej, wysokością miesięcznych rat, wartością wykupu. Jednak nie koncentruj się wyłącznie na tych aspektach, bo ważnych kwestii jest znacznie więcej. Poniżej wymieniamy kilka z nich.

  1. Limit kilometrów

Leasing konsumencki może (ale nie musi) uwzględniać limit kilometrów. Leasingodawca może dać kilka opcji do wyboru, np. 10 000 km / 20 000 km / 30 000 km rocznie. Przed podpisaniem umowy warto więc zastanowić się, jak długie dystanse zamierzasz pokonywać. Wybór najwyższego limitu będzie wiązać się z wyższą miesięczną ratą leasingową. Upewnij się też, że w umowie pojawia się zapis o możliwości zmiany zadeklarowanej wartości limitu. Może się to przydać, gdy okaże się, że podróżujesz znacznie więcej, niż zakładałeś pierwotnie.

  1. Co obejmuje rata leasingowa
Zobacz również:  Ubezpieczenie na Czasie: Chronienie Przyszłości w Dzisiejszym Świecie

Rata leasingowa uwzględnia przede wszystkim korzystanie z pojazdu. Niekiedy jednak w miesięcznym zobowiązaniu zawarte są dodatkowe koszty, np. pełna obsługa serwisowa, czy ubezpieczenie.

Przykładowo, Leasing konsumencki KINTO ONE dostępny w ofercie Toyota Leasing daje możliwość sfinansowania w racie miesięcznej serwisu oraz obsługi assistance. Dla leasingobiorcy to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim znacznie mniejsze obciążenie domowych finansów.

  1. Opłaty dodatkowe

Leasingodawca może pobierać opłaty dodatkowe z różnego tytułu. Sprawdź więc, co na ten temat mówi umowa podpisana na leasing konsumencki. Zweryfikuj, czy w zapisach jest mowa m.in. o opłacie za:

  • aneksy do umowy,
  • zmianę harmonogramu leasingu w przypadku nadpłaty rat lub wcześniejszej spłaty,
  • cesję umowy na innego leasingobiorcę,
  • zgodę na podróżowanie autem poza granice kraju,
  • zgodę za użytkowanie pojazdu przez osobę trzecią,
  • mandaty z fotoradarów.

Lista opłat dodatkowych może być znacznie dłuższa, ale warto się z nią zapoznać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jakich przypadkach możesz spodziewać się dodatkowego wydatku.

  1. Możliwość zawarcia umowy cesji leasingu

Przy podpisywaniu umowy na kilka lat, trudno jest przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Może się więc zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie będziesz mógł lub chciał kontynuować umowy. Warto zatem sprawdzić, czy leasingodawca przewiduje możliwość zawarcia umowy cesji leasingu. Jeśli tak, trzeba też upewnić się co do obowiązujących warunków – w tym (o czym było wyżej) o wysokości pobieranej ewentualnie opłaty.

  1. Zasady zakończenia umowy przed czasem
Zobacz również:  Jak lokata może zwiększyć Twoje oszczędności?

Może zdarzyć się tak, że z jakiegoś powodu zechcesz zakończyć umowę na leasing konsumencki przed czasem. Choć firma leasingowa nie zabroni ci tego, może wskazać zasady, na jakich ma to się odbywać. Warto więc zapoznać się z nimi, choćby w kontekście:

  • dostarczenia potrzebnych dokumentów,
  • zgłoszenia chęci wcześniejszej spłaty rat leasingowych,
  • opłat za przedwczesne zakończenie umowy itp.

Leasing konsumencki – czy to się opłaca?

Leasing konsumencki jest ciekawą alternatywą kredytu samochodowego – szczególnie dla osób, którym zależy na ograniczeniu formalności do minimum. Dodatkowym atutem jest duża elastyczność finansowania oraz stałe przewidywalne koszty (np. w przypadku leasingu obejmującego w racie obsługę serwisową).

Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy, sprawdź, czy i w jakim zakresie reguluje ona istotne dla ciebie kwestie. A gdy masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać.