Jak szybko rosną paznokcie — czynniki i przyczyny

Paznokcie, przynajmniej u kobiet, już dawno przeszły do kategorii dekoracji. Powstał cały przemysł specjalizujący się w ich zdobieniu, pielęgnacji i leczeniu. Damskie paznokcie przechodzą niesamowitą ilość eksperymentów i zmian w całym cyklu renowacji. Oczywiście, aby wytrzymać taką ilość „obciążeń” płytka paznokciowa musi być stale odnawiana.

Szybkość, z jaką rosną Twoje paznokcie, określi, ile razy możesz eksperymentować ze zdobieniem paznokci. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę tej właśnie cechy, istnieje duże ryzyko uszkodzenia paznokci — od nieskomplikowanego rozdwajania po różne odmiany onychodystrofii. I wtedy należy zapomnieć o pięknym manicure na długi czas. Aby uniknąć takiego ryzyka, należy zapoznać się z tym, jak i ile czasu rosną paznokcie i jakie czynniki wpływają na ten proces.

Jak rośnie paznokieć — osobliwości budowy płytki i proces odnowy

Czym więc jest paznokieć? Według podręczników medycznych jest to zrogowaciała płytka znajdująca się na nabłonku końcowych paliczków dłoni i stóp. Na zewnątrz paznokieć ma gładką powierzchnię, ale od wewnątrz pokryty jest wałkami i bruzdami.

Głównym budulcem paznokcia jest białko — keratyna, która odpowiada za gęstość płytki. Ilość keratyny jest uwarunkowana genetycznie. Innymi słowy, wytrzymałość paznokci jest dziedziczna i nie ma możliwości wpłynięcia na nią (z wyjątkiem zabiegu wzmacniającego z użyciem sztucznych materiałów). Za wytrzymałość płytki paznokciowej odpowiadają cząsteczki siarki, obficie występujące w paznokciach, a także warstwy tłuszczu i wody, które nadają paznokciom elastyczność i połysk.

Skóra właściwa, na której znajduje się płytka paznokciowa, nazywana jest łożyskiem paznokcia. Skóra właściwa jest pokryta naczyniami krwionośnymi, które powodują, że paznokcie mają różowy odcień, oraz zakończeniami nerwowymi. Naczynia służą do dostarczania składników odżywczych i tlenu do paznokcia. Wzrost płytki paznokciowej układa się w proksymalnej części skóry właściwej, która nazywana jest macierzą, z której wyrasta paznokieć. To tutaj układają się komórki, które powoli są wypychane z macierzy i wyściełają powierzchnię paznokcia w postaci zrogowaciałej substancji. Proces ten odbywa się w sposób ciągły.

Zobacz również:  Zalety stosowania oleju kokosowego na włosy

Paznokieć otoczony jest z trzech stron ochronnymi wałkami skórnymi, które zabezpieczają macierz i łoże przed wnikaniem bakterii chorobotwórczych i zakażeniami.

Ile odrasta paznokieć?

Ludzkie paznokcie rosną przez całe życie. Są one stale odnawiane i zdolne do pełnej regeneracji. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy macierz paznokcia jest uszkodzona.

Średnia grubość płytki paznokciowej wynosi 0,3 mm. Ten wskaźnik jest nieco wyższy dla mężczyzn niż dla kobiet. Natomiast  kobiety mają wyższe „szybkościowe” wskaźniki wzrostu paznokci. Na grubość paznokcia wpływa również wiek (w starszym wieku paznokcie stają się grubsze) oraz wykonywany zawód (ciężka praca fizyczna prowadzi do wzmożonej keratynizacji, a następnie pogrubienia płytki paznokciowej).

Zauważono również, że paznokcie u rąk rosną szybciej niż u stóp. Naukowcy obliczyli, ile rosną paznokcie u rąk. Średnie tempo wzrostu paznokci wynosi 0,7 — 1 mm na tydzień. Całkowite odnowienie płytki paznokciowej następuje w ciągu 6 miesięcy.

Jak długo rosną paznokcie u stóp? Wzrost paznokci u stóp jest wolniejszy o 10 – 15%. Szybszy wzrost paznokci u rąk jest spowodowany stosunkowo lepszymi warunkami. Paznokcie u rąk mają częstszy kontakt z wodą, a jest to ważny czynnik wzrostu paznokci, są wzbogacone o większą ilość tlenu, natomiast paznokcie u stóp są w stanie mniejszej „wentylacji” (ciągłe noszenie butów, skarpet i rajstop uniemożliwia dopływ tlenu do płytek paznokciowych).

Zobacz również:  Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały? Sprawdzone sposoby!

Co decyduje o wzroście paznokci — czynniki i przyczyny

Istnieją naturalne czynniki, które wzmacniają lub spowalniają wzrost paznokci:

  • Czy zwracałeś uwagę na to, jak szybko rosną paznokcie latem i jak boleśnie długo trzeba czekać na” nowy wzrost ” zimą? To dlatego, że na wzrost paznokci wpływają takie czynniki jak światło i temperatura. Wiosną i latem, przy dłuższym dniu i wyższych temperaturach, paznokcie rosną szybciej. Jesienią i zimą spadek ilości światła i ciepła powoduje zmniejszenie wzrostu paznokci.
  • Czynnik genetyczny. Nie da się uciec od dziedziczności, a o tempie wzrostu paznokci, jak i o sile, decydują bezpośrednio odziedziczone geny.
  • Stan hormonalny również wpływa na tempo wzrostu paznokci. Tak więc kobiety, w których organizmie znajduje się więcej estrogenów, mogą pochwalić się szybszym wzrostem paznokci. Również wzrost płytek paznokciowych zwiększa się podczas ciąży, nowego cyklu oraz podczas przyjmowania leków hormonalnych. W okresie menopauzy paznokcie rosną wolniej.

Oto wszystkie sekrety wrastania paznokci. Teraz, znając swoje paznokcie, możesz obliczyć, a nawet zaplanować, jak bardzo paznokcie odrosną, a następnie opierając się na ten wskaźnik aktualizować manicure.