Jak wyglądają nowoczesne nagrobki i co je cechuje?

Wybór nagrobka nie jest łatwy. Trzeba pamiętać, by kierować się jakością materiału, a także trwałością. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że liczy się także estetyka. Powoli odchodzą już masywne, ciężkie nagrobki na rzecz tych nowoczesnych. Warto poznać trendy.

Nowoczesne nagrobki – minimalistyczne i wyjątkowe zarazem

Choć wielu osobom wydaje się, że wybór nagrobka nie ma znaczenia, to jednak nie jest to do końca prawda. Otóż wysokiej jakości nagrobek jest też wyrazem pamięci o danym zmarłym. Rodziny czy też znajomi spotykając się nad grobem bliskiej osoby, mogą ją wspominać i przeżywać żałobę. Aktualnie odchodzi się od nagrobków bardzo masywnych oraz dużych. Nowoczesne nagrobki cechuje cięcie płyt np. pod kątem 45 stopni. Można dodatkowo tworzyć efektowne bloki kamienne. Kształt nagrobków jest na bazie kwadratu bądź prostokąta. Dodatkowo łączy się różnego rodzaju materiały, tak by uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Dodatkowo można stworzyć kształty, które nawiązują do zainteresowań zmarłego. Dodatkowo stosuje się precyzyjne cięcie CNC, co zapewnia jeszcze lepszy efekt. Można połączyć dwa kolory czy nawet trzy kolory. Krzyż może być w wersji 3D. Można wybrać zarówno krzyż stojący, jak i też wkomponowany w bryłę nagrobka. Coraz więcej osób jeszcze za życia ustala, że nie chce mieć pochówku religijnego. W takim przypadku można wybrać nagrobki z wkomponowanym sercem bądź też postawić na te klasyczne, ale udekorowane np. bardziej nowoczesnym wazonem. Wysublimowany design w połączeniu z najlepszymi materiałami zapewnia wspaniały efekt.

Zobacz również:  Opieka nad seniorem w Niemczech podczas świąt Wielkanocnych 2024 – jak szukać ofert pracy?

Nowoczesny nagrobek – czy musi być duży?

Nowoczesny nagrobek może mieć formę bryły, a więc niejako składać się z trzech poziomów. Nie trzeba wcale stosować przedniej tablicy stojącej. Równie dobrze nagrobek może być całkiem płaski, zaś w bocznej części może znaleźć się krzyż bądź tablica informacyjna. Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie np. czarnego marmuru ze szklanymi elementami ze szkła hartowanego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesny nagrobek może posiadać także finezyjne napisy, a więc nie trzeba wcale stosować tradycyjnej czcionki. Bardzo dobrze sprawdza się taka, która przypomina pismo ręczne. Nadaje to nagrobkowi jeszcze bardziej indywidualny charakter. Zdjęcie nie musi być wcale portretowe, umieszczone w okrągłej ramce. Można je wkomponować w tablicę, ale równie dobrze może znaleźć się na szklanym podeście. Obecnie odchodzi się od nagrobków w kształcie serca na rzecz tych o surowej, geometrycznej formie. Bardziej subtelne figury wkomponowuje się np. w tablice. Coraz częściej umieszcza się tablicę także po boku, co również daje ciekawy efekt. Nowoczesne nagrobki mogą także posiadać podstawy w kolorze czarnym czy srebrnym. Co ciekawe, coraz częściej stosuje się także materiały, które do tej pory nie były wykorzystywane. Zamiast tradycyjnych wierszyków na drewnianej podstawie umieszczonej na marmurze można wygrawerować łacińską sentencję, która odnosi się do osoby zmarłej i dobrze ją charakteryzuje. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są też nagrobki z dekorem w kolorze srebrnym bądź z szarego kamienia. Duże tablice zastępują te umieszczone po bokach. Ciekawym rozwiązaniem może być też wkomponowany złoty krzyż, który odnosi się do życia pozagrobowego.

Zobacz również:  Jak zacząć grę wstępną przed seksem?