Biotyna – inaczej B7 lub witamina H, od kilku lat gości na ustach tych wszystkich, którzy chcą zadbać o piękne włosy, skórę i paznokcie. Sam składnik pojawia się więc z różnego rodzaju preparatach, suplementach i kosmetykach. Przede wszystkim ta rozpuszczalna w wodzie witamina odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Działa jako kofaktor enzymatyczny, wspomagając reakcje biochemiczne związane z trawieniem i wchłanianiem węglowodanów, tłuszczów i białek.
Zadbaj o kondycję włosów
Przede wszystkim biotyna odgrywa istotną rolę w przekształcaniu glukozy i innych węglowodanów w energię, która jest wykorzystywana przez komórki. Wspomaga aktywność enzymów, takich jak pirogronianoksykarboksylaza, która uczestniczy w reakcjach glukoneogenezy i glikolizy. Jest także zaangażowana w syntezę kwasów tłuszczowych, dzięki czemu organizm może wykorzystać je jako źródło energii. Poza tym jest niezbędna w metabolizmie niektórych aminokwasów, zwłaszcza leucyny. Pomaga w konwersji leucyny do acetylo-CoA, który jest kluczowym pośrednikiem w produkcji energii w komórkach. Natomiast najczęściej o biotynie słyszymy w kontekście jej wpływu na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Jest kluczowa dla produkcji keratyny, a ta jest podstawowym białkiem składającym się na strukturę tych tkanek.
Biotyna jest przyswajana w jelicie cienkim w wyniku procesów trawiennych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre leki, nadmierne spożycie surowych jaj, a także niektóre zaburzenia zdrowotne wpływać na jej wchłanianie.
Jak niedobór biotyny wpływa na wypadanie włosów?
Zapotrzebowanie na biotynę może być różne u różnych osób. W jakiś sposób jest zależne od wieku i stylu życia, jakie się prowadzi. Z zasady więc zdrowa i zrównoważona dieta powinna zapewnić odpowiednią ilość biotyny. Na co dzień warto więc sięgać po drożdże, orzechy, jaja, wątróbka, ryby, soja, awokado i słodkie ziemniaki. Natomiast w przypadku niedoboru biotyny warto rozważyć suplementację. Najczęściej sygnałem staje się pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci, problemy z układem nerwowym i układem immunologicznym czy też pytania jak pozbyć się wody z organizmu.
Suplementacja biotyny może być zalecana szczególnie w sytuacjach, gdy występuje niedobór tej witaminy lub gdy zaburzone jest jej wchłanianie czy wykorzystanie w organizmie. Osoby, które mają niedobory biotyny, mogą zgłaszać problemy ze skórą, włosami, paznokciami i ogólnym stanem zdrowia. Ten stan może być spowodowany nieprawidłową dietą czy też zaburzeniami wchłaniania w układzie pokarmowym. Dobrze dobrane suplementy czy preparaty mogą poprawić wygląd łamliwych i cienkich włosów, poradzić sobie z ich nadmiernym wypadaniem, a także wzmocnić paznokcie. Warto też pamiętać, że są okresy, gdy zapotrzebowanie na biotynę jest większe. To przede wszystkim czas ciąży i karmienia piersią. Suplement diety szczególnie w tym wypadku powinien być oczywiście skonsultowany z lekarzem. Na metabolizm biotyny mogą wpływać też różne choroby genetyczne oraz przyjmowanie leków.
Kuracje witaminą rozpuszczalną w wodzie
Prawdziwym przebojem natomiast stała się biotyna na włosy ze względu na jej wpływ na produkcję keratyny. Jest ona konieczna do aktywacji enzymów odpowiedzialnych za produkcję tego białka. Włosy składają się głównie z keratyny, dlatego też dostarczenie wystarczającej ilości biotyny jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i struktury. Tym samym pomaga przy wypadaniu włosów, sprawiając, że są mniej podatne na łamliwość i rozdwajanie się końcówek. Gdy gęste włosy są dobrze nawilżone i utrzymują odpowiedni poziom keratyny, stają się bardziej elastyczne i wytrzymałe. Należy jednak zaznaczyć, że biotyna może wpływać na włosy tylko w przypadku jej niedoboru w organizmie. U osób, które spożywają odpowiednią ilość witaminy z codzienną dietą, suplementy diety niczego nie zmienią. Zbyt duża ilość biotyny w diecie nie spowoduje także, że wzrost włosów będzie szybszy i staną się znacznie zdrowsze.
mOOtic,pl -