Czy częste kichanie jest objawem alergii, czy czegoś poważniejszego?

Kiedy kichamy, nasze ciało wykonuje bardzo ważną czynność – oczyszcza przewody nosowe. Kichanie pomaga usunąć śluz z nosa i zatok, dzięki czemu można lepiej oddychać. Ale jeśli kichasz częściej niż zwykle, może to być oznaką, że dzieje się coś poważniejszego. W tym artykule zbadamy, co powoduje częste kichanie i jak je leczyć.

Zakurzone środowisko, które może powodować częste kichanie

Roztocza kurzu to mikroskopijne owady, które żyją w kurzu w Twoim domu. Mogą one powodować alergie i astmę, a także inne problemy z układem oddechowym. Roztocza kurzu żywią się komórkami skóry ludzi i zwierząt, więc są bardziej powszechne w domach, w których są zwierzęta domowe lub mieszka wiele osób.

Roztocza kurzu rozwijają się w dywanach, materacach i poduszkach – we wszystkich miejscach, w których je znajdziesz, jeśli masz alergię lub astmę! Jeśli masz w domu zwierzę (lub nawet jeśli nie masz), pamiętaj o regularnym odkurzaniu, aby ograniczyć populację roztoczy.

Zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe są częstą przyczyną alergii. Jeśli mieszkasz ze zwierzętami lub używasz ich do pracy w domu lub na podwórku, możesz być narażony na alergeny zwierząt.

Jeśli Twoje kichanie jest spowodowane alergenami zwierząt domowych, najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest ograniczenie ekspozycji. Nie pozwalaj kotom i psom na przebywanie w domu, chyba że są one profesjonalnie pielęgnowane i regularnie kąpane – a nawet wtedy staraj się trzymać je przez większość czasu na zewnątrz. Jeśli masz w domu zwierzęta (czy to wewnątrz czy na zewnątrz), upewnij się, że nie jesteś uczulony zanim sam je kupisz!

Alergie

Alergie są najczęstszą przyczyną częstego kichania. Mogą być sezonowe lub całoroczne, dotykając nosa, oczu i/lub gardła. Alergie na roztocza kurzu, pyłki i zarodniki pleśni są powszechnymi czynnikami wyzwalającymi alergie; inne możliwe czynniki wyzwalające to sierść zwierząt domowych lub substancje chemiczne w Twoim domu.

Zobacz również:  Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?

Jeśli obawiasz się, że alergia jest przyczyną Twoich częstych ataków kichania, porozmawiaj z lekarzem o wykonaniu testów na alergię przy najbliższej dostępnej okazji. Możesz również sprawdzić naszą listę rzeczy, które wywołują kichanie tutaj!

Częste kichanie może być objawem infekcji wirusowej.

Prawdopodobnie słyszałeś termin „infekcja wirusowa” dość często w wiadomościach dotyczących zdrowia publicznego, ale co to dokładnie jest? Infekcje wirusowe są wywoływane przez wirusy – ten sam rodzaj mikroorganizmów, które powodują przeziębienie i grypę. Wirusy mogą być rozprzestrzeniane poprzez kontakt z zakażonymi ludźmi lub zwierzętami, lub można się nimi zarazić wdychając kropelki wody zawierające wirusa.

  • Infekcja wirusowa może nie dawać żadnych objawów, ale jeśli objawy wystąpią, to zazwyczaj są to:
  • Ból gardła
  • Gorączka (zwykle o niskim stopniu)
  • Zmęczenie/zmęczenie; brak energii; senność; uczucie ospałości lub wyczerpania

Infekcje gardła i zatok

Jeśli kichasz i doświadczasz kapania z nosa, duszności lub kataru, może to oznaczać, że masz infekcję zatok.

Infekcja zatok jest spowodowana obrzękiem i podrażnieniem wyściółki zatok. Może to powodować ból, ucisk i przekrwienie, a także częste kichanie.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie infekcję zatok, na podstawie objawów przepisane zostaną antybiotyki. Zazwyczaj leczenie to trwa 3-10 dni, ale może trwać dłużej, jeśli wystąpią dalsze komplikacje, takie jak infekcje ucha lub bóle głowy.

Lekarz może również zalecić leki dostępne bez recepty, takie jak pseudoefedryna, które pomogą złagodzić przekrwienie, dzięki czemu będzie można łatwiej oddychać, podczas gdy antybiotyki będą pracować nad usunięciem samej infekcji.

Zwykłe przeziębienie lub grypa

Kichanie jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia lub grypy. Możesz mieć również katar, ból gardła i kaszel.

Możesz złapać przeziębienie lub grypę od kogoś, kto ją ma. Jeśli przebywasz w pobliżu osoby chorej na przeziębienie lub grypę, często myj ręce i unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Zobacz również:  Leczenie epizodów depresyjnych - kiedy mija ból w depresji?

Objawy przeziębienia zwykle zaczynają się od infekcji górnych dróg oddechowych, które możesz odczuwać w nosie, gardle lub klatce piersiowej. Twoje błony śluzowe mogą również stać się podrażnione i opuchnięte z powodu infekcji. Najczęstszym objawem przeziębienia jest katar, któremu może towarzyszyć przekrwienie, zwłaszcza jeśli jesteś narażony na więcej niż jedno zanieczyszczenie w tym samym czasie (jak dym i pyłki). Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś rozważyć wykonanie testów alergicznych tak szybko, jak to możliwe!Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś rozważyć wykonanie testów alergicznych tak szybko, jak to możliwe!

Niektóre pokarmy, takie jak pieprz, mogą wywołać częste kichanie.

Niektóre pokarmy, takie jak pieprz, mogą wywoływać częste kichanie. Inne popularne czynniki wyzwalające to czekolada, cebula, czosnek i produkty mleczne. Jeśli doświadczasz częstego kichania po spożyciu pewnych pokarmów lub przypraw spróbuj wyciąć je ze swojej diety, aby sprawdzić, czy to one są winowajcami.

Jak leczyć

Jeśli często kichasz, jest kilka rzeczy, które mogą pomóc. Po pierwsze i najważniejsze: umyj ręce.

Jeśli ktoś z domowników jest chory, trzymaj go z dala od reszty – i odwrotnie. Trzymaj się z dala od zwierząt domowych, które nadmiernie kaszlą lub kichają – one również mogą być zakaźne.

Kiedy czujesz, że nadszedł czas na wzięcie parnego prysznica (lub kąpieli), użyj zimnej wody zamiast gorącej, ponieważ pomoże to złagodzić wszelkie podrażnienia w nosie i zatokach spowodowane częstymi epizodami kichania w czasie na własną rękę, bez konieczności jakiejkolwiek innej interwencji.”

Zakończenie

Jeśli kichasz częściej niż zwykle, koniecznie udaj się do lekarza. Chociaż z pewnością możesz podjąć kroki w domu, aby złagodzić objawy, istnieje wiele powodów, dla których ktoś może kichać częściej niż normalnie.