Stan podgorączkowy u dorosłego, jak wykryć i leczyć objawy?

Infekcje organizmu mogą przyjmować różne formy i także różnie mogą się objawiać, jednym z częstych schorzeń występujących u dorosłych może być stan podgorączkowy, który nie jest jednak tym samym co gorączka. Przede wszystkim różnica jest w temperaturze, tak więc ile wynosi stan podgorączkowy u dorosłego? Jest to około 37.1℃ do 37.9℃, często mogą pojawiać się dodatkowe objawy, ale niekiedy zdarza się, że przejawia się on niemal bezobjawowo.

Główne objawy i dolegliwości stanu podgorączkowego u dorosłych.

Z uwagi na szybki tryb życia, dużą ilość stresu i obowiązków, nie jest łatwo i jednoznacznie ocenić, czy ma się do czynienie ze zmęczeniem, czy też jest to już stan podgorączkowy. W tym celu należy dokonać pomiaru temperatury, najlepiej pod pachą i sprawdzić, czy wskaźnik znajduje się w w.w. przedziale. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak spadek energii, uczucie zimna, dreszcze, pogorszenie samopoczucia i osłabiona koncentracja. Co więcej, mogą dojść do tego wszelkie dolegliwości kojarzone z infekcjami dróg oddechowych, a nawet układu moczowe, jednak często nie występują żadne z powyższych, co utrudnia trafną i szybką diagnozę.

Zobacz również:  Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?

Możliwe przyczyny powstawania stanu podgorączkowego?

Organizm człowieka został tak zaprogramowany, aby nie tylko leczyć się, ale także informować mózg i świadomość o wszelkich infekcjach czy też stanach pogorszenia samopoczucia. Jednym z najczęstszych sposobów jest podnoszenie temperatury ciała, gdyż nie wszystkie infekcje mogą przeżyć w takich warunkach. Po wykryciu toksyn czy też drobnoustrojów ciało zaczyna wytwarzać pirogeny endogenne, które wraz z krwią przedostają się do ośrodków termoregulacji, które ulokowane są w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki podwyższonej temperaturze ciała, organizm efektywniej i skuteczniej może zająć się zwalczaniem zagrożenie w postaci patogenów.

Czy stan podgorączkowy zawsze jest alarmem o stanie zdrowia?

Zdania ekspertów są tu mocna podzielone, gdyż nie zawsze temperatura ciała jest taka stała. Z uwagi na wahające się zmienne, takie jak klimat, pogoda, pora dnia, wykonywane aktywności, czy też spożyte posiłki, temperatura może przekroczyć 37℃, a mimo wszystko nie będzie to reakcja obronna. Tak więc, żeby dostać prawidłowy odczyt, obowiązkowe jest odczekanie kilku minut w stanie spoczynku, aby następnie dokonać pomiaru, w ten sposób będzie on bardziej miarodajny, następnie po około godzinie, należy dokonać następnego pomiaru, jeżeli temperatura mimo wszystko będzie rosnąć, wtedy ma się do czynienia ze stanem podgorączkowym.

Zobacz również:  Uzależnienie od kofeiny - jakie są jego skutki?

U kobiet ciężarnych temperatura ciała także może się podnosić w pierwszych tygodniach ciąży, warto wtedy robić pomiary, aby móc w porę zareagować i zwalczyć infekcję, albo przeznaczyć więcej czasu na odpoczynek.

Czy należy leczyć stan podgorączkowy?

Stan podgorączkowy nie jest zagrożeniem dla zdrowia, więc nie warto zwalczać go metodami farmakologicznymi. Przyjmowanie leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych nie jest zalecane, gdyż organizm bez problemu potrafi poradzić sobie z infekcją podczas snu. W przypadku osób dorosłych warto sięgnąć po domowe sposoby takie jak chłodny kompres położony na skronie, czy też zaparzyć napar z kory białej wierzby, będący naturalnym paracetamolem, który warto mieć w domowej apteczce ze względu na skład i jak i mniejsze stężenie środka aktywnego.

[Total: 1 Average: 5]