Czy każdy stosunek w dni płodne kończy się ciążą?

Na temat zachodzenia w ciążę i ogólnej płodności można znaleźć mnóstwo informacji. Stąd również bierze się cała masa mitów, które krążą po sieci i wpływają na dezinformację w tym temacie. Zachodzenie w ciążę jest wbrew pozorom złożonym procesem, dlatego też rodzi tak wiele pytań i wątpliwości. Wiele par zastanawia się, czy każdy stosunek w dni płodne kończy się ciążą? Odpowiedź znaleźć można w poniższym artykule.

Czy łatwo jest zajść w ciążę?

Łatwość zajścia w ciążę to jeden z najczęściej pojawiających się mitów na temat zapłodnienia. Wielu osobom wydaje się, że wystarczy po prostu stosunek w dni płodne bez żadnych zabezpieczeń, a jest to duży błąd. Jedynie 30% kobiet zachodzi w ciążę w pierwszym cyklu starań, a odsetek ten wciąż maleje. W rzeczywistości cały proces zapłodnienia jest o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Plemnik musi przejść długą drogę, zanim trafi do komórki jajowej. Nie zawsze zatem mu się udaje, a starania czasami mogą trwać nawet latami.

Zobacz również:  Jaki lubrykant wybrać? Właściwości i rodzaje żeli intymnych

Stosunek w dni płodne to gwarancja ciąży?

Należy wyraźnie podkreślić, że nie każdy stosunek w dni płodne musi zakończyć się ciążą. Owszem, w dni płodne szansa na zajście w ciążę jest największa, jednak zawsze jest to zależne od wiele różnych czynników. Są to m.in.:

  • wiek,
  • stan zdrowia,
  • regularność cyklu u kobiety,
  • styl życia partnerów,
  • stres.

Problemy z zajściem w ciążę mogą występować również w dni płodne i nie musi to od razu oznaczać problemów z płodnością. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem starań o dziecko dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat i nie zrażać się po pierwszej nieudanej próbie. Jeśli jednak para przez dłuższy czas ma problemy z zajściem w ciążę, warto skonsultować to z lekarzem.

Częsty stosunek to większa szansa na dziecko?

Skoro wiemy już, że nie każdy stosunek w dni płodne kończy się ciążą, to może klucz tkwi w częstotliwości odbywanych stosunków? Niestety, jest to kolejny mit. Szansa na zajście w ciążę nie zwiększa się, gdy stosunki są częstsze. Ważny jest odpowiedni czas i masa innych czynników. Warto również wiedzieć, że o ile komórka jajowa może przeżyć ok. 24 godziny, to plemnik jest w tym aspekcie o wiele silniejszy, bo czas jego przeżycia może wynieść nawet do 5 dni. Istnieje zatem szansa na zapłodnienie nawet przed jajeczkowaniem, lub krótko po nim. Częstotliwość nie ma tu zatem większego znaczenia.

Zobacz również:  Ile czasu potrzebuje mężczyzna żeby się zakochać?

Podsumowując, płodność jest bardzo złożonym procesem, który nie zawsze wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Choć szansa na zajście w ciąże w dni płodne jest największa, to nie musi być to wcale gwarantem zapłodnienia. Na cały cykl wpływ ma wiele czynników, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie, zachowywać odpowiednią dietę, być aktywnym fizycznie i unikać nadmiernych stresów, a szanse na dziecko na pewno wzrosną.