Talki barberskie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jest bardzo wiele kosmetyków wykorzystywanych w codziennej pracy męskich fryzjerów. Olejki, balsamy, mydła, szampony, woski czy odżywki – to tylko niektóre z nich. Oprócz tego na półkach każdego dobrego salonu powinien znaleźć się także sprawdzony talk barberski. To właśnie dzięki niemu fryzura klienta zyskuje odpowiedni kształt i wygląda bardzo naturalnie. Dodatkowo omawiane produkty doskonale pomagają w łagodzeniu podrażnień powstałych podczas strzyżenia. Tyle w skrócie. Co jeszcze warto wiedzieć zanim kupi się odpowiedni talk fryzjerski? Co szczególnie powinno zwrócić w nim naszą uwagę?

Talk do włosów i brody – podstawowe informacje

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś u profesjonalnego barbera może Ci się wydawać, że strzyżenie męskie to rzecz łatwa, szybka i niewymagająca używania zbyt wielu kosmetyków. Absolutnie nie jest to prawdą. Nowoczesne fryzjerstwo w specjalny sposób dba także o panów, którzy zresztą sami również coraz mocniej doceniają zalety profesjonalnej pielęgnacji ich włosów i bród. Dobry wygląd to bowiem podstawa nie tylko w biznesie, ale też jeśli chodzi o zwyczajne codzienne samopoczucie.

No dobrze, wiemy już że dbanie o fryzury to w równej mierze domena obu płci. Przejdźmy więc do konkretu jakim jest produkt noszący nazwę: talk dla mężczyzn. Jest to świetny kosmetyk w postaci drobniutkiego proszku przypominającego puder. W jego składzie możemy znaleźć, oprócz samego talku, także małe cząsteczki kukurydzy, węglanu magnezu, kaolinu, liści aloesu czy tlenku cynku. Do nich dodawane są takie elementy jak perfumy, woda, glikol oraz różne organiczne związki chemiczne (chociażby eugenol, limonen czy linalol). Każdy produkt może mieć oczywiście nieco inny skład, zależny od receptury wybranej przez producenta.

Zobacz również:  Czym jest nawilżająca pielęgnacja do ciała

Talk po goleniu czy do stylizacji?

Są dwie sytuacje, w których używa się talków barberskich. Pierwsza z nich to ta, w której specjalista ma zamiar odpowiednio ułożyć fryzurę swojego klienta. Jego zalety docenią zwłaszcza osoby posiadające włosy cienkie, łamliwe i przetłuszczające się. U nich bowiem gumy, pomady czy pasty w trakcie stylizacji sprawdzą się o wiele gorzej niż u panów posiadających naturalnie silne, sprężyste pasemka. Dlaczego tak się dzieje?

Lekka formuła barber hair powder nie skleja włosów i powoduje, że stają się one naturalnie uniesione od samej nasady. Dodatkowo drobny proszek doskonale absorbuje sebum zmniejszając poziom przetłuszczania się włosów i skóry głowy oraz gwarantując świetne, matowe wykończenie fryzury. Ale i to nie wszystko. Dzięki nowoczesnemu talkowi barberskiemu kosmyki stają się zauważalnie bardziej sztywne, przez co całe uczesanie wydaje się o wiele bardziej gęste.

Druga sytuacja, w której wykorzystuje się talk do brody, to czas po zakończeniu stylizacji. Nie jest tajemnicą fakt, że strzyżenie włosów przy samej głowie czy ich golenie może doprowadzać do powstawania podrażnień. Talk do skóry po goleniu sprawi, że takie obszary zyskają ukojenie, z zaczerwienionych miejsc szybko znikną niechciane zmiany a naskórek stanie się gładki i komfortowo ukojony. Dodatkowo dzięki omawianemu kosmetykowi znacznie zmniejszymy ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Podkreślmy przy tym, że sam talk nie ma tendencji do uczulania, przez co może być stosowany nawet u osób ze skórą wrażliwą.

Zobacz również:  Letnie trendy w stylizacji paznokci

Jak używać talku fryzjerskiego?

Najczęstsze opakowanie, w jakim dostępne są fryzjerskie talki, jest butelka o pojemności od 180 g do 250 g. Dużo rzadziej spotkamy saszetki zawierające 100 g kosmetyku.

W przypadku butelki, zakrętka zawiera specjalne, nieduże otwory przywodzące na myśl otwory znajdujące się w domowych solniczkach. Dzięki nim aplikacja preparatu jest niezwykle prosta – wystarczy przechylić pojemnik i dynamicznie nim potrząsnąć, tym samym przenosząc odpowiednią ilość talku na włosy klienta. Krok kolejny (który jest zarazem ostatnim) to delikatne wtarcie proszku we fryzurę.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by najpierw talk barberski wysypać na swoją słoń, a dopiero następnie wetrzeć go w skórę i włosy mężczyzny. Plusem takiego sposobu jest dokładniejsza kontrola nad ilością aplikowanego kosmetyku.

Podsumowanie – zalety talku barberskiego

Jak widać, pozornie prosty preparat jakim jest talk dla barberów ma niezwykle wiele plusów. Dla porządku postanowiliśmy je krótko podsumować. Specjaliści na co dzień wykorzystujący omawiany specyfik w swojej pracy, doceniają zwłaszcza następujące jego zalety:

  • łatwość uzyskania trwałej, naturalnie wyglądającej fryzury
  • dodanie pasemkom lekkości i większej objętości
  • ograniczenie poziomu przetłuszczania się włosów i skóry głowy
  • skuteczność w łagodzeniu podrażnień spowodowanych zabiegami fryzjerskimi
  • szybka, bezproblemowa aplikacja za pomocą dłoni, pędzla fryzjerskiego lub poduszki na talk

Takie świetne właściwości posiadają między innymi produkty marek Proraso, Uppercut Deluxe, Barbicide czy Nishman. Marki te zostały sprawdzone w wielu salonach barberskich, na tysiącach odwiedzających ich klientów. Z ich specyfików możesz więc bezpiecznie korzystać w każdej sytuacji.