Co to jest i do czego służy agregat wojskowy?

Energia elektryczna zrewolucjonizowała naszą epokę. Dziś niezwykle trudno wyobrazić sobie kilka godzin bez prądu, nie wspominając już o kilku dniach lub tygodniach. Niestety i z takimi scenariuszami trzeba się liczyć. Ich przyczyną mogą być różnego rodzaju kataklizmy i katastrofy, działania militarne, a także przeciążenia sieci energetycznych, czyli blackout. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pozbawienie nas prąd, destabilizuje nasze życie i sprowadza różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Aby chociaż częściowo im zapobiegać, wymyślono agregaty prądotwórcze.

Czym się różnią cywilne i wojskowe agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy to urządzenie wyposażone w silnik spalinowy, wykorzystywane do tymczasowej produkcji energii elektrycznej. Agregaty prądotwórcze można podzielić na te do użytku prywatnego oraz komercyjnego i wojskowego. Te pierwsze charakteryzują się zwykle mniejszymi rozmiarami i kompaktową budową, pozwalającą na ich transport w samochodzie osobowym i przenoszenie przez jedną osobę. Agregat prądotwórczy wojskowy to konstrukcja o zdecydowanie większych rozmiarach i wadze, nie rzadko umieszczone na podwoziu wyposażonym w oś z kołami oraz możliwość ciągnięcia za pojazdami. Dziś zajmiemy się właśnie tym drugim rodzajem agregatów, których zastosowanie jest bardzo szerokie i nie mniej ciekawe.

Poznajmy lepiej wojskowe agregaty prądotwórcze

Agregat wojskowy zaprojektowany i wykonany jest w taki sposób, aby mógł służyć w najtrudniejszych warunkach terenowych. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu urządzenia wykorzystywane są na poligonach, w lasach, terenach objętych działaniami militarnymi, a także przy usuwaniu różnego rodzaju zniszczeń wywołanych żywiołami, istotne jest, aby agregat spełniał następujące warunki.

 • Wytrzymałość mechaniczna — transport agregatów prądotwórczych może się odbywać drogą lądową, powietrzną lub wodną. W każdym przypadku urządzenie powinno móc bezpiecznie dotrzeć na miejsce i być łatwe do uruchomienia. Pomaga w tym wytrzymała obudowa z grubej blachy, nie rzadko pancernej, a także koła o odpowiednio dużym rozmiarze i układ amortyzacji.
 • Moc — wojskowe agregaty prądotwórcze mogą mieć wiele zadań do spełnienia: zaopatrują obozy, szpitale polowe oraz różnego rodzaju urządzenia w prąd, konieczny do ich prawidłowego działania. Agregaty muszą zatem mieć odpowiednio dużą moc, wystarczająco pojemne zbiorniki na paliwo, a ich obsługa nie może być zbytnio skomplikowana.
 • Konserwacja i naprawa — agregat prądotwórczy wojskowy doskonale sprawdzi się i na polu walki i w mieście, podczas organizacji koncertów, a także jako zapasowe źródło zasilania. Nie można jednak wykluczyć ryzyka jego awarii. Aby usunięcie usterki było szybkie i łatwe, agregat pad musi mieć przemyślaną konstrukcję, a części zamienne powinny być do niego łatwo dostępne.
Zobacz również:  Jak najlepiej pokroić ananasa?

Wykorzystanie agregatu prądotwórczego w praktyce

Większość osób jednym tchem potrafi wymienić wiele zastosowań agregatu prądotwórczego wojskowego. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 • Zasilanie obozów wojskowych — jakakolwiek baza militarna potrzebuje pewnego źródła prądu, wykorzystywanego do zasilania systemów łączności, monitoringu, sterowania bronią i prawidłowego działania innych elementów infrastruktury, jak komputery czy monitoring. Agregat prądotwórczy wojskowy można szybko i łatwo przetransportować w dowolne miejsce i błyskawicznie go uruchomić.
 • Zasilanie awaryjne — generator prądotwórczy wojskowy bardzo dobrze sprawdza się w roli alternatywnego źródła zasilania, np. w szpitalach, laboratoriach, szkołach, sklepach oraz innych firmach i instytucjach, od których wymaga się ciągłości działania. Tak naprawdę od ilości paliwa w agregacie wojskowym będzie zależało to, jak długo będzie on zapewniał napięcie elektryczne.
 • Pomoc w walce z żywiołami — agregat prądotwórczy wojskowy stanowi nieocenioną pomoc dla służb mundurowych, biorących udział w akcjach ratunkowych, związanych np. z powodziami czy pożarami. Produkowany przez silnik agregatu prąd może zasilać oświetlenie, nagrzewnice, pompy, służy również do uruchomienia awaryjnych linii telekomunikacyjnych.
Zobacz również:  Szowinista - kto to taki? Co go charkateryzuje?

Komu potrzebny jest agregat prądotwórczy wojskowy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Z takiego agregatu korzystają przede wszystkim służby mundurowe, czyli wojsko, straż pożarna, policja, a także pozostałe formacje ratunkowe, jak GOPR, ratownicy w kopalniach. Ponadto agregaty prądotwórcze wojskowe, ze względu na swoje parametry i niezawodność, znajdują zastosowanie w:

 • szkołach, szpitalach, urzędach;
 • sklepach, aptekach i hurtowniach;
 • restauracjach;
 • serwerowniach i centrach danych;
 • centrach handlowych i bankach;
 • firmach zajmujących się budową dróg;
 • wszystkich pozostałych, które wymagają do pracy nieprzerwanych dostaw prądu.

Jeżeli i Tobie potrzebny jest agregat prądotwórczy wojskowy i szukasz najlepszego modelu dla swoich potrzeb, koniecznie sprawdź wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy pod linkiem: jaki wybrać prądotwórczy agregat wojskowy? Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co ważne o zasadzie działania, eksploatacji oraz bezpiecznym transporcie.