Energia elektryczna zrewolucjonizowała naszą epokę. Dziś niezwykle trudno wyobrazić sobie kilka godzin bez prądu, nie wspominając już o kilku dniach lub tygodniach. Niestety i z takimi scenariuszami trzeba się liczyć. Ich przyczyną mogą być różnego rodzaju kataklizmy i katastrofy, działania militarne, a także przeciążenia sieci energetycznych, czyli blackout. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pozbawienie nas prąd, destabilizuje nasze życie i sprowadza różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Aby chociaż częściowo im zapobiegać, wymyślono agregaty prądotwórcze.
Czym się różnią cywilne i wojskowe agregaty prądotwórcze?
Agregat prądotwórczy to urządzenie wyposażone w silnik spalinowy, wykorzystywane do tymczasowej produkcji energii elektrycznej. Agregaty prądotwórcze można podzielić na te do użytku prywatnego oraz komercyjnego i wojskowego. Te pierwsze charakteryzują się zwykle mniejszymi rozmiarami i kompaktową budową, pozwalającą na ich transport w samochodzie osobowym i przenoszenie przez jedną osobę. Agregat prądotwórczy wojskowy to konstrukcja o zdecydowanie większych rozmiarach i wadze, nie rzadko umieszczone na podwoziu wyposażonym w oś z kołami oraz możliwość ciągnięcia za pojazdami. Dziś zajmiemy się właśnie tym drugim rodzajem agregatów, których zastosowanie jest bardzo szerokie i nie mniej ciekawe.
Poznajmy lepiej wojskowe agregaty prądotwórcze
Agregat wojskowy zaprojektowany i wykonany jest w taki sposób, aby mógł służyć w najtrudniejszych warunkach terenowych. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu urządzenia wykorzystywane są na poligonach, w lasach, terenach objętych działaniami militarnymi, a także przy usuwaniu różnego rodzaju zniszczeń wywołanych żywiołami, istotne jest, aby agregat spełniał następujące warunki.
- Wytrzymałość mechaniczna — transport agregatów prądotwórczych może się odbywać drogą lądową, powietrzną lub wodną. W każdym przypadku urządzenie powinno móc bezpiecznie dotrzeć na miejsce i być łatwe do uruchomienia. Pomaga w tym wytrzymała obudowa z grubej blachy, nie rzadko pancernej, a także koła o odpowiednio dużym rozmiarze i układ amortyzacji.
- Moc — wojskowe agregaty prądotwórcze mogą mieć wiele zadań do spełnienia: zaopatrują obozy, szpitale polowe oraz różnego rodzaju urządzenia w prąd, konieczny do ich prawidłowego działania. Agregaty muszą zatem mieć odpowiednio dużą moc, wystarczająco pojemne zbiorniki na paliwo, a ich obsługa nie może być zbytnio skomplikowana.
- Konserwacja i naprawa — agregat prądotwórczy wojskowy doskonale sprawdzi się i na polu walki i w mieście, podczas organizacji koncertów, a także jako zapasowe źródło zasilania. Nie można jednak wykluczyć ryzyka jego awarii. Aby usunięcie usterki było szybkie i łatwe, agregat pad musi mieć przemyślaną konstrukcję, a części zamienne powinny być do niego łatwo dostępne.
Wykorzystanie agregatu prądotwórczego w praktyce
Większość osób jednym tchem potrafi wymienić wiele zastosowań agregatu prądotwórczego wojskowego. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- Zasilanie obozów wojskowych — jakakolwiek baza militarna potrzebuje pewnego źródła prądu, wykorzystywanego do zasilania systemów łączności, monitoringu, sterowania bronią i prawidłowego działania innych elementów infrastruktury, jak komputery czy monitoring. Agregat prądotwórczy wojskowy można szybko i łatwo przetransportować w dowolne miejsce i błyskawicznie go uruchomić.
- Zasilanie awaryjne — generator prądotwórczy wojskowy bardzo dobrze sprawdza się w roli alternatywnego źródła zasilania, np. w szpitalach, laboratoriach, szkołach, sklepach oraz innych firmach i instytucjach, od których wymaga się ciągłości działania. Tak naprawdę od ilości paliwa w agregacie wojskowym będzie zależało to, jak długo będzie on zapewniał napięcie elektryczne.
- Pomoc w walce z żywiołami — agregat prądotwórczy wojskowy stanowi nieocenioną pomoc dla służb mundurowych, biorących udział w akcjach ratunkowych, związanych np. z powodziami czy pożarami. Produkowany przez silnik agregatu prąd może zasilać oświetlenie, nagrzewnice, pompy, służy również do uruchomienia awaryjnych linii telekomunikacyjnych.
Komu potrzebny jest agregat prądotwórczy wojskowy?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Z takiego agregatu korzystają przede wszystkim służby mundurowe, czyli wojsko, straż pożarna, policja, a także pozostałe formacje ratunkowe, jak GOPR, ratownicy w kopalniach. Ponadto agregaty prądotwórcze wojskowe, ze względu na swoje parametry i niezawodność, znajdują zastosowanie w:
- szkołach, szpitalach, urzędach;
- sklepach, aptekach i hurtowniach;
- restauracjach;
- serwerowniach i centrach danych;
- centrach handlowych i bankach;
- firmach zajmujących się budową dróg;
- wszystkich pozostałych, które wymagają do pracy nieprzerwanych dostaw prądu.
Jeżeli i Tobie potrzebny jest agregat prądotwórczy wojskowy i szukasz najlepszego modelu dla swoich potrzeb, koniecznie sprawdź wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy pod linkiem: jaki wybrać prądotwórczy agregat wojskowy? Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co ważne o zasadzie działania, eksploatacji oraz bezpiecznym transporcie.
mOOtic,pl -