Jakie zalety i wady ma abstynencja seksualna?

Faktem jest, że abstynencja seksualna może wynikać z problemów zdrowotnych lub jest dobrowolna. Nie każdy wie, jakie są skutki długotrwałej wstrzemięźliwości seksualnej. Przyjrzyjmy się zatem temu, jakie zalety i wady ma taki stan rzeczy. Skutki wstrzemięźliwości tego typu nie zawsze są jedynie negatywne. Zanim podejmiemy decyzję o abstynencji seksualnej, warto poznać wszelkie za i przeciw. Co trzeba wiedzieć? Jakie przyczyny mogą wiązać się z abstynencją seksualną? Jakie wady i zalety warto przeanalizować?

Możliwe przyczyny abstynencji seksualnej

Dlaczego decydujemy się na abstynencję seksualną? Jedną z najważniejszych kwestii już od lat jest wiara. Księża w kościele katolickim żyją w celibacie, tak aby móc całkowicie poświęcić się Bogu. W hinduskiej religii z kolei ta praktyka pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój. Poza tym, czasami decydujemy się na abstynencję seksualną przed ślubem. Przyczyny niejednokrotnie dotyczą problemów zdrowotnych i połogu i kobiety. Nie zapominajmy o tym, że abstynencja seksualna może także wiązać się z zaburzeniami wzwodu u mężczyzn lub z suchością pochwy u kobiet. Ważne zmiany w życiu sprawiają również, że skupiamy się na innych aspektach, niż seks. Niektóre osoby wskazują, że zachowują wstrzemięźliwość przez brak więzi z partnerem lub pojawiające się kłopoty.

Skutki abstynencji seksualnej

Czym grozi długotrwała abstynencja seksualna? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób. Istnieje pewne założenie, że człowiek, który długo nie uprawia seksu, może mieć problem z powrotem do formy. Ponadto, takie rozwiązanie może prowadzić do depresji. Oczywiście nie zawsze tak jest i wiele zależy od danej osoby oraz jej potrzeb. Istnieją dowody na to, że regularne uprawianie seksu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję. Seks pozytywnie wpływa na obie strony, które są wyraźnie bardziej szczęśliwe niż osoby które nie są aktywne seksualnie.

Zobacz również:  Jak dobrze zrobić facetowi loda? O czym warto pamiętać?

Jakie wady ma abstynencja seksualna?

Jakie jeszcze wady wstrzemięźliwości seksualnej trzeba wymienić? Zbyt długa abstynencja seksualna  wzbudza niepokój co do tego, jak będzie wyglądał powrót do formy. Niestety mogą pojawić się problemy z erekcją lub z przedwczesnym wytryskiem. Jeśli wcześniej nie było takich problemów, mogą one dotyczyć zbyt długiego okresu abstynencji seksualnej. W tej sytuacji trzeba skorzystać z pomocy seksuologa.

Co ciekawe, naukowcy wskazują, że osoby uprawiające seks raz lub dwa razy w tygodniu mają lepszą odporność. To wskazuje, że wstrzemięźliwość seksualna wiąże się z trochę większym ryzykiem zachorowania na grypę. Im mniej orgazmów osiąga mężczyzna, tym większe istnieje ryzyko zachorowania także na serce. Ciekawostką jest to, że częste orgazmy mogą mieć wpływ na zachowanie odpowiedniej wagi u facetów. Naukowcy już od lat pochylają się nad badaniami w tym kierunku. Wykazały one, że seks wpływa na podwyższenie poziomu testosteronu w organizmie, z kolei abstynencja seksualna może prowadzić do jego spadku.

Jakie zalety ma abstynencja seksualna?

Wiemy już, czym grozi długotrwała abstynencja seksualna. A jakie zalety warto poznać? Nie bez znaczenia jest fakt, że postanowienie o poczekaniu z seksem może wzmocnić relację w nowym związku. Dokładnie poznamy siebie i swoje oczekiwania, dzięki czemu możemy skupić się na rozwijaniu związku. Naukowcy stwierdzili, że wstrzemięźliwość seksualna pomiędzy małżonkami ma pozytywny wpływ na wzajemne relacje.

Zobacz również:  Co oznacza milczenie faceta po randce?

Kolejną zaletą jest brak chorób przenoszonych drogą płciową. Istnieje wiele schorzeń, którymi można się zarazić przez taki kontakt z drugą osobą. Gdy nie uprawiamy seksu, nie ma możliwości zarażenia się rzeżączką, kiłą, czy też chlamydiozą. Nie zapominajmy o tym, że wirus HIV wpływający często na rozwój raka szyjki macicy także jest przenoszony drogą płciową. Osoby praktykujące abstynencję seksualną wskazują, że mogą skupić się na samorozwoju. Nie poświęcają dodatkowej uwagi sprawom łóżkowym, dlatego łatwiej mogą skupić się na innych dziedzinach życia. Plusem jest też to, że można często łatwiej zbudować dłuższą relację, w przeciwieństwie do jednorazowego seksu.

Podsumowując warto stwierdzić, że abstynencja seksualna ma zarówno grono przeciwników, jak i zwolenników. Jednakże przed decyzją o wstrzemięźliwości, trzeba dokładnie poznać to, czym grozi zbyt długa abstynencja. Przyczyny w tym wypadku bywają różnorodne i nie zawsze są związane z naszymi potrzebami. Czasami choroba sprawia, że nie ma możliwości uprawiania seksu. Jeśli jednak chcemy na jakiś czas zrobić sobie przerwę od współżycia, przemyślmy wszystkie kwestie z tym związane.